Financijska matematika: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Oznake: mobilni uređaj m.wiki
Nema sažetka uređivanja
Oznake: mobilni uređaj m.wiki
Redak 1: Redak 1:
{{pravopis}}
{{pravopis}}
'''Financijska matematika''' je grana primijenjene [[matematika|matematike]] koja se bavi [[financijska tržišta|financijskim tržištima]]. Financijski matematičari pronalaze odgovore na pitanja u [[financije|financiji]] (kao, što treba biti cijena [[opcije (financije)|opcije]]?) koristeći formalni način matematički modela pod određenim pretpostavkama. Jedno od najvažnijih pretpostavki je da nema [[arbitraža (ekonomija)|arbitraže]] u financijskim tržištima.
'''Financijska matematika''' je grana primijenjene [[matematika|matematike]] koja se bavi [[financijska tržišta|financijskim tržištima]]. Financijski matematičari pronalaze odgovore na pitanja u financijama (npr. kolika treba biti cijena dionice) koristeći formalni način matematički modela pod određenim pretpostavkama. Jedno od najvažnijih pretpostavki je da nema [[arbitraža (ekonomija)|arbitraže]] u financijskim tržištima.


Modeli financijske matematike su posebno važni u proračunavanju vrijednosti [[derivat (financije)|derivata]].
Modeli financijske matematike su posebno važni u proračunavanju vrijednosti [[derivat (financije)|derivata]].

Inačica od 2. studenoga 2017. u 22:36

Financijska matematika je grana primijenjene matematike koja se bavi financijskim tržištima. Financijski matematičari pronalaze odgovore na pitanja u financijama (npr. kolika treba biti cijena dionice) koristeći formalni način matematički modela pod određenim pretpostavkama. Jedno od najvažnijih pretpostavki je da nema arbitraže u financijskim tržištima.

Modeli financijske matematike su posebno važni u proračunavanju vrijednosti derivata.

Povijest

Prvo utjecajno djelo financijske matematike je teorija optimizacije portfelja Harryja Markowitza. Njegova teorija koristi μ-σ2 (sredina-varijanca) procjene portfelja da sudi optimalnosti strategije ulaganja. Njegova teorija je izazvala u investorima (na burzama) odmak od pokušavati identificirati najbolje pojedinačne dionice za ulaganje, a umjesto toga prevladala je paradigma identificiranja najboljeg portfelja, uzimajući u obzir interakcije između ulaganja (to jest, korelacija).

S vremenom, modeli financijske matematike su postali više sofisticirani.

Nedovršeni članak Financijska matematika koji govori o matematici treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.