Bachov apsolutizam: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Fixed typo
Oznake: mobilni uređaj mobilna aplikacija iOS
Fixed grammar
Oznake: mobilni uređaj mobilna aplikacija iOS
Redak 1: Redak 1:
'''Bachov apsolutizam''' - razdoblje između [[1852]]. i [[1859]]. godine<ref>[https://povijest.hr/nadanasnjidan/bachov-apsolutizam-u-habsburskoj-monarhiji-1852/ Povijest.hr Bachov apsolutizam u Habsburškoj monarhiji], pristupljeno 15. svibnja 2018.</ref> nazvano po imenu [[Austrija|austrijskog]] ministra [[Alexander Bach|Alexandera Bacha]] za režim u tadašnjoj [[Austrijsko carstvo|Austrijskom carstvu]] poznat po centralizaciji i germanizaciji (u [[Hrvatska|Hrvatskoj]] je ukinut Sabor, samouprava [[županija]], a uveden je [[njemački]] kao [[službeni jezik]]). Naziv je za sustav vladavine u Monarhiji u desetogodišnjem razdoblju poslije revolucije 1848.–1849.
'''Bachov apsolutizam''' - razdoblje između [[1852]]. i [[1859]]. godine<ref>[https://povijest.hr/nadanasnjidan/bachov-apsolutizam-u-habsburskoj-monarhiji-1852/ Povijest.hr Bachov apsolutizam u Habsburškoj monarhiji], pristupljeno 15. svibnja 2018.</ref> nazvano po imenu [[Austrija|austrijskog]] ministra [[Alexander Bach|Alexandera Bacha]] za režim u tadašnjem [[Austrijsko carstvo|Austrijskom carstvu]] poznat po centralizaciji i germanizaciji (u [[Hrvatska|Hrvatskoj]] je ukinut Sabor, samouprava [[županija]], a uveden je [[njemački]] kao [[službeni jezik]]). Naziv je za sustav vladavine u Monarhiji u desetogodišnjem razdoblju poslije revolucije 1848.–1849.


== [[Hrvatska pod Habsburzima|Kraljevina Hrvatska]] ==
== [[Hrvatska pod Habsburzima|Kraljevina Hrvatska]] ==

Inačica od 2. listopada 2018. u 17:43

Bachov apsolutizam - razdoblje između 1852. i 1859. godine[1] nazvano po imenu austrijskog ministra Alexandera Bacha za režim u tadašnjem Austrijskom carstvu poznat po centralizaciji i germanizaciji (u Hrvatskoj je ukinut Sabor, samouprava županija, a uveden je njemački kao službeni jezik). Naziv je za sustav vladavine u Monarhiji u desetogodišnjem razdoblju poslije revolucije 1848.–1849.

Kraljevina Hrvatska

Trobojnica je strogo zabranjena 1852., a landesfarben Hrvatske (crveno-bijela) trebale su se koristiti, kao što je određeno Carskom odlukom od 10. rujna iste godine.

U Hrvatskoj su u početnoj fazi raspušteni Bansko vijeće i Hrvatski sabor, ukinuta samouprava županija i uvedeno oružništvo. Od 1852. započinje doba otvorenog apsolutizma te je Hrvatska u cijelosti u pravnom smislu izjednačena s ostalim austrijskim zemljama: zabrana uporabe hrvatske zastave, podjela na pet okružja na čelu s predstojnicima (1854.), otvorena germanizacija i zatiranje hrvatskoga jezika. Bachov apsolutizam negativno se odrazio na rodoljubiv zanos političara ilirskoga pokreta te postupno ustupio mjesto realnijim sagledavanjima konkretnih političkih prilika. U doba apsolutizma izgrađuje se osnova politike koja će nakon ukinuća apsolutizma postati nosiocem političkoga razvoja u Hrvatskoj. Bachov apsolutizam definitivno je srušen nakon teških poraza austrijske vojske na talijanskom bojištu kod Magente i Solferina (1859.), Listopadskom diplomom (1860.).

Izvori