Philip Noel-Baker: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
SashatoBot (razgovor | doprinosi)
Ivelimir (razgovor | doprinosi)
m kat
Redak 18: Redak 18:
[[Kategorija:Britanski političari|Noel-Baker, Philip]]
[[Kategorija:Britanski političari|Noel-Baker, Philip]]
[[Kategorija:Dobitnici Nobelove nagrade za mir|Noel-Baker, Philip]]
[[Kategorija:Dobitnici Nobelove nagrade za mir|Noel-Baker, Philip]]
[[Kategorija:Britanski sportaši|Noel-Baker, Philip]]
[[Kategorija:Britanski atletičari|Noel-Baker, Philip]]
[[Kategorija:Srednjeprugaši|Noel-Baker, Philip]]
[[Kategorija:Srednjeprugaši|Noel-Baker, Philip]]



Inačica od 24. siječnja 2007. u 00:36

Predložak:TablicaMedaljaOI vrh Predložak:TablicaMedaljaOI sport Predložak:TablicaMedaljaOI srebro Predložak:TablicaMedaljaOI dno

Philip Noel-Baker (London, 1. studenoga 1889. - London, 8. listopada 1982.), istaknuti britanski političar, diplomat, humanist i sportaš.

Jedini je čovjek do sada koji je osvojio i olimpijsku medalju i Nobelovu nagradu.

Na Olimpijskim igrama u Antwerpenu, 1920. godine Philip Noel-Baker s rezultatom 4:02,3 osvaja srebrnu olimpijsku medalju na 1500 m. Tada se zvao Philip Baker, jer je prezime supruge Irene Noel, s kojom se vjenčao 1915 godine, službeno dodao svome 1943 godine. Osim ovog svog najvećeg sportskog uspjeha sudjelovao je, prije toga, i na prethodnim Olimpijskim igrama, onima u Stockholmu, 1912. godine (gdje je bio finalist na 1500 m), te nakon toga i na onima u Parizu, 1924, godine, gdje je kao član britanskog olimpijskog tima u atletici igrao važnu ulogu u uspjehu svoje ekipe na tim Igrama, o čemu je i snimljen slavni film "Vatrene kočije", dobitnik Oscara 1981 godine, ali u kome Philip Noel-Baker nije direktno prikazan.

Vrlo mlad postao je sveučilišni profesor. Kao član Laburističke stranke djelovao je u britanskom parlamentu punih 35 godina.

1959. godine Philip Noel-Baker, kao uvjereni zagovornik mirnog rješavanja sporova među narodima, te kao zagriženi protivnik atomskog naoružanja dobiva Nobelovu nagradu za mir.

Da je njegovo ime postalo (i ostalo) simbolom internacionalnog humanizma i pacifizma, jedan od dokaza je i taj što je u ratom izmučenoj i napaćenoj multietničkoj Bosni i Hercegovini, u Sarajevu, novoosnovano međunarodno sveučilište (da bi se izbjegao nacionalni konflikt u pogledu imenovanja istog, te da bi se i imenom iskazala internacionalnost i humanistička stremljenja mladog sveučilišta) dobilo ime "Philip Noel-Baker", a prvim počasnim rektorom imenovan je Hrvat, znameniti atomski fizičar i istaknuti humanista, prof. dr. Ivan Supek.