Leukemija: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Kubura (razgovor | doprinosi)
m uklonjena promjena suradnika 92.36.130.229 (razgovor), vraćeno na posljednju inačicu suradnika MaGa
Oznaka: brzo uklanjanje
Dodali podatak
Oznake: VisualEditor mobilni uređaj m.wiki
Redak 17: Redak 17:
'''Leukemija''' ili '''leukoza''' je zloćudna bolest krvotvornih organa, uglavnom [[koštana srž|koštane srži]].
'''Leukemija''' ili '''leukoza''' je zloćudna bolest krvotvornih organa, uglavnom [[koštana srž|koštane srži]].


Bolest se očituje u promjenama, najčešće bijelih krvnih stanica (povećanim brojem nezrelih [[Leukociti|leukocita]] u krvi) koji imaju smanjenu sposobnost obrane organizma od bolesti.
Bolest se očituje u promjenama, najčešće bijelih krvnih stanica (povećanim brojem nezrelih [[Leukociti|leukocita]] u krvi) koji imaju smanjenu sposobnost obrane organizma od bolesti i otpadanju kose.


== Uzroci ==
== Uzroci ==

Inačica od 5. listopada 2019. u 21:37

Klasifikacija i vanjske poveznice
MKB-10-CM C95.90, C95, C95.9 Uredi na Wikipodatcima
MeSH D007938 Uredi na Wikipodatcima

Leukemija ili leukoza je zloćudna bolest krvotvornih organa, uglavnom koštane srži.

Bolest se očituje u promjenama, najčešće bijelih krvnih stanica (povećanim brojem nezrelih leukocita u krvi) koji imaju smanjenu sposobnost obrane organizma od bolesti i otpadanju kose.

Uzroci

Ne znaju se točni uzroci ove bolesti, ali danas je poznato da se može pojaviti zbog genetskih čimbenika, izloženosti kemikalijama i radijaciji ili je može uzrokovati bakterija ili virus. Bolest može godinama biti prisutna u organizmu, a da se ne zna za nju. U velikom broju slučajeva dijagnosticira se slučajno.

Simptomi

Simptomi leukemije su čest umor, gubitak apetita i tjelesne mase, povišena tjelesna temperatura, učestala znojenja, sklonost krvarenju i pojavljivanju modrica (koje su ili nisu izazvane udarcima, a posljedica su znatno smanjenog broja trombocita ), bol u kostima... Simptomi variraju od osobe do osobe.

Tipovi

Četiri su osnovna tipa leukemije (ALL, AML, CLL i CML), dok je podtipova puno više. Ovisno o tome kako brzo se bolest razvija djelimo ih na akutne i kronične, a i u zavisnosti koji tip krvnih stanica je zahvaćen bolešću.

Najčešće su:

Liječenje

Ne postoji univerzalni lijek za sve pacijente. Terapija ovisi o tipu leukemije, dobi pacijenta, stupnju bolesti i općem stanju organizma. Akutne leukemije je potrebno početi liječiti čim prije, dok kronične ne zahtijevaju brz postupak liječenja, ali je izlječenje jako rijetko. U većini slučajeva oboljele se podvrgava kemoterapiji, zračenju središnjeg živčanog sustava, a ponekad i presađivanju koštane srži. Osnovni lijekovi: kortikosteroidi i citostatici- primjenjuju se peroralno, intravenski, intratekalno. Daju se krvni derivati.

Nedovršeni članak Leukemija koji govori o bolesti ili poremećaju treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.
    Molimo pročitajte upozorenje o korištenju medicinskih informacija.
Ne provodite liječenje bez savjetovanja s liječnikom!