Setthathirath: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
m →‎top: točke u wikipoveznice s godinama
Redak 1: Redak 1:
{{dodaj infookvir|monarh}}
{{dodaj infookvir|monarh}}
[[Datoteka:Setthathirat.JPG|220px|minijatura|desno|Setthathirat]]
[[Datoteka:Setthathirat.JPG|220px|minijatura|desno|Setthathirat]]
'''Setthathirath''' ([[laoški]]: ເສດ ຖາ ທິ ຣາດ) ([[24. siječnja]] [[1534]]. - [[1572]].) smatra se jednim od najvećih vođa u [[Povijest Laosa|povijesti Laosa]].
'''Setthathirath''' ([[laoški]]: ເສດ ຖາ ທິ ຣາດ) ([[24. siječnja]] [[1534.]] - [[1572.]]) smatra se jednim od najvećih vođa u [[Povijest Laosa|povijesti Laosa]].


Tijekom [[1560-ih]] godina sve do svoje [[smrt]]i, uspješno je obranio [[kraljevstvo Lan Xang]] protiv vojnih pohoda [[burma]]nskoga osvajača [[Bayinnaung]]a, koji je već pokorio [[Xieng Mai]] (Chiang Mai) [[1558]]. godine i [[Ayutthaya|Ayutthayu]] [[1564]]. godine. Setthathirath je bio plodan graditelj te je podigao mnoge budističke spomenike, uključujući [[Wat Xieng Thong]] u [[Luang Prabang]]u i [[Pha That Luang]] u [[Vientiane]]u.
Tijekom [[1560-ih]] godina sve do svoje [[smrt]]i, uspješno je obranio [[kraljevstvo Lan Xang]] protiv vojnih pohoda [[burma]]nskoga osvajača [[Bayinnaung]]a, koji je već pokorio [[Xieng Mai]] (Chiang Mai) [[1558.]] godine i [[Ayutthaya|Ayutthayu]] [[1564.]] godine. Setthathirath je bio plodan graditelj te je podigao mnoge budističke spomenike, uključujući [[Wat Xieng Thong]] u [[Luang Prabang]]u i [[Pha That Luang]] u [[Vientiane]]u.


Također poznat kao Chaiyachettha ili Chaiyaset ili Jayajestha, bio je okrunjen za kralja Lanna nakon smrti njegovog [[djed]]a, prethodnoga kralja Ketklaoa, koji je umro bez muškog nasljednika na prijestolju. Postao je vladar Chiang Maija [[1546]]. godine.
Također poznat kao Chaiyachettha ili Chaiyaset ili Jayajestha, bio je okrunjen za kralja Lanna nakon smrti njegovog [[djed]]a, prethodnoga kralja Ketklaoa, koji je umro bez muškog nasljednika na prijestolju. Postao je vladar Chiang Maija [[1546.]] godine.


Godine [[1572]]., zavjera između Lorda Phya Nakhona i bivšega opata Wata Maximavata, dovela je do ubojstva kralja Setthathiratha na južnoj granici zemlje. Poginuo je s 38 godina starosti. Nakon njegove smrti, uslijedilo je razdoblje turbulencije, a [[1574]]. godine zemlju je osvojio Bayinnaung iz Burme.
Godine [[1572.]], zavjera između Lorda Phya Nakhona i bivšega opata Wata Maximavata, dovela je do ubojstva kralja Setthathiratha na južnoj granici zemlje. Poginuo je s 38 godina starosti. Nakon njegove smrti, uslijedilo je razdoblje turbulencije, a [[1574.]] godine zemlju je osvojio Bayinnaung iz Burme.


[[Kategorija:Životopisi, Laos]]
[[Kategorija:Životopisi, Laos]]

Inačica od 22. ožujka 2021. u 00:02

Dodaj infookvir "monarh".
(Primjeri uporabe predloška)
Setthathirat

Setthathirath (laoški: ເສດ ຖາ ທິ ຣາດ) (24. siječnja 1534. - 1572.) smatra se jednim od najvećih vođa u povijesti Laosa.

Tijekom 1560-ih godina sve do svoje smrti, uspješno je obranio kraljevstvo Lan Xang protiv vojnih pohoda burmanskoga osvajača Bayinnaunga, koji je već pokorio Xieng Mai (Chiang Mai) 1558. godine i Ayutthayu 1564. godine. Setthathirath je bio plodan graditelj te je podigao mnoge budističke spomenike, uključujući Wat Xieng Thong u Luang Prabangu i Pha That Luang u Vientianeu.

Također poznat kao Chaiyachettha ili Chaiyaset ili Jayajestha, bio je okrunjen za kralja Lanna nakon smrti njegovog djeda, prethodnoga kralja Ketklaoa, koji je umro bez muškog nasljednika na prijestolju. Postao je vladar Chiang Maija 1546. godine.

Godine 1572., zavjera između Lorda Phya Nakhona i bivšega opata Wata Maximavata, dovela je do ubojstva kralja Setthathiratha na južnoj granici zemlje. Poginuo je s 38 godina starosti. Nakon njegove smrti, uslijedilo je razdoblje turbulencije, a 1574. godine zemlju je osvojio Bayinnaung iz Burme.