Rodinija: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
EmxBot (razgovor | doprinosi)
m Bot: ispravka HTML koda i wiki sintakse
m ne shvaćam zašto su neki članci istovremeno i u natkategoriji i u potkategoriji
Redak 16: Redak 16:
*[http://www.tsrc.uwa.edu.au/440project IGCP specijalni projekt 440:] kartiranje proterozoičnih superkontinenata, uključujući Rodiniju
*[http://www.tsrc.uwa.edu.au/440project IGCP specijalni projekt 440:] kartiranje proterozoičnih superkontinenata, uključujući Rodiniju


[[Kategorija:Geologija]]
[[Kategorija:Kontinenti]]
[[Kategorija:Kontinenti]]



Inačica od 18. travnja 2007. u 17:07

Datoteka:Rodinia.jpg
hipotetska Rodinia

Rodinia (prema ruskoj riječi za "domovinu" ili "rodni kraj"), najstariji poznati superkontinent koji se oblikovao i razlomio u neoproterozoiku. Smatra se da se Rodinia oblikovala prije oko 1 milijardu godina, a okupljala je većinu ili svu Zemljinu postojeću kontinentalnu koru. Rodinia se razlomila na osam kontinenata prije oko 750 milijuna godina.

Iako postoji malo konsenzusa među paleogeografima oko detalja, čini se da su se kontinentalni kratoni, koji su formirali Rodiniju, nagomilali oko Laurentije (proto-Sjeverne Amerike) na Rodinijinoj jezgri. Čini se da istočna obala Laurentije leži uz zapadnu obalu Južne Amerike. Izgleda da je Australija, koja je bila spojena s Antarktikom, ležala nasuprot proto-sjevernoameričke zapadne obale.

Iako pokreti kontinenata prije oblikovanja Rodinije nisu pouzdani, pokreti kontinentalnih masa od trenutka loma Rodinije su poprilično poznati i nastavljaju biti predmetom istraživanja. Osam kontinenata, koji su činili Rodiniju, kasnije su se okupili u superkontinent nazvan Pannotia, a nakon toga još jednom u Pangeju.

Više informacija

Vanjske poveznice