Projekt Gutenberg: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Dubby (razgovor | doprinosi)
m npov
Nema sažetka uređivanja
Redak 6: Redak 6:
* da budu dostupne preko interneta svakome koga zanimaju, tko je željan znanja
* da budu dostupne preko interneta svakome koga zanimaju, tko je željan znanja


Danas ([[rujan]] [[2006]]-te godine), dostupno je preko 19.000 naslova, sa prosjekom od 50-ak novih knjiga tjedno.
Danas ([[rujan]] [[2006]]-te godine), dostupno je preko 19.000 naslova. Ukoliko se pitate kako pomoći, odgovor je jednostavan. Ne morate imati niti knjige, niti [[skener]], niti [[OCR]] [[softver]], dovoljna je dobra volja. Godine [[2000]]-te Charles Franks pokrenuo je ''Projekt Gutenberg Distributed Proofreaders'' internetske stranice, putem kojih možete ''online'' pomoći projektu. U vašem [[web preglednik|web pregledniku]] (nakon što stvorite korisnički račun), stvorit će se sučulje gdje ćete gore vidjeti skeniranu sliku stranice, a dolje prepoznat tekst (mogući ''layout'' je također slika lijevo, tekst desno za one s većim [[zaslon|zaslonima]]/rezolucijama. Moto projekta je "svaki član jednu stranicu dnevno", u ovom trenutku ima oko 14.000 članova, a oni dnevno "odrade" prosječno 5.000 stranica.
Većina sadržaja su radovi i literatura zapadnjačke kulture. U projektu Gutenberg osim romana, poezije, kratkih priča, i drame nalaze se i kuharice, stručni radovi… Također u kolekciji postoje i audio zapisi te glazbene note. Ukoliko se pitate kako pomoći, odgovor je jednostavan. Ne morate imati niti knjige, niti [[skener]], niti [[OCR]] [[softver]], dovoljna je dobra volja. Godine [[2000]]-te Charles Franks pokrenuo je ''Projekt Gutenberg Distributed Proofreaders'' internetske stranice, putem kojih možete ''online'' pomoći projektu. U vašem [[web preglednik|web pregledniku]] (nakon što stvorite korisnički račun), stvorit će se sučulje gdje ćete gore vidjeti skeniranu sliku stranice, a dolje prepoznat tekst (mogući ''layout'' je također slika lijevo, tekst desno za one s većim [[zaslon|zaslonima]]/rezolucijama. Moto projekta je "svaki član jednu stranicu dnevno", u ovom trenutku ima oko 14.000 članova, a oni dnevno "odrade" prosječno 5.000 stranica.

Većina izdanja je na engleskom ali postoji značajan broj drugih jezika zastupljenih. Od [[kolovoz|kolovoza]] [[2006]]-e, osim na engleskom zastupljeni su tekstovi i na ovim jezicima : Francuski, Njemački, Finski, Nizozemski, i Španjolski

==Autorska prava==
Projekt Gutenberg je oprezan u potvrđivanju statusa knjiga po [[Američki zakon o autorskom pravu|američkom zakonu o autorskim pravima]]. Materijal se dodaje u projekt tek nakon što je dobio potvrdu, a potvrde o objavljivanju se čuvaju za buduće potrebe.

Za razliku od nekih drugih sličnih projekata, Gutenberg nema [[Autorsko pravo|autorska prava]] na naslove koje objavljuje umjesto toga podupire besplatno korištenje, reprodukciju i distribuciju.
Većina knjiga projekta Gutenberg su distribuirane kao državno vlasništvo unutar zakona o autorskim pravima. Licenca koja dolazi sa svakom knjigom stavlja neke restrikcije na to što se može činiti s tekstom. (npr. distribuiranje u izmijenjenoj formi ili za komercijalne svrhe). Ako nema [[Registrirani zaštitni znak|zaštitnog znaka]] onda tekst može biti korišten bez ikakvih restrikcija.







== Vanjske poveznice ==
== Vanjske poveznice ==
Svi povezani projekti su neovisne organizacije koje dijele isti cilj, i dobili su odobrenje za uporabu zaštitnog znaka Projekta Gutenberg. Obično se fokusiraju na određenu naciju ili jezik.


* [http://www.gutenberg.org/ Projekt Gutenberg]
* [http://www.gutenberg.org/ Projekt Gutenberg]
Redak 22: Redak 33:


* [http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html <nowiki>http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html</nowiki>] Stranica koja navodi trajanje autorskih prava za 133 države svijeta.
* [http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html <nowiki>http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html</nowiki>] Stranica koja navodi trajanje autorskih prava za 133 države svijeta.



<!-- interwiki -->
<!-- interwiki -->

Inačica od 3. lipnja 2007. u 18:13

Omot CD-a Projekta Gutenberg

Projekt Gutenberg je projekt koji je započeo Michael Hart 1971. godine, s ciljem da sve knjige koje su u javnom vlasništvu prebaci u elektronički oblik, s dva vrlo pohvalna cilja:

  • da ih se na taj način sačuva (jer papir trune)
  • da budu dostupne preko interneta svakome koga zanimaju, tko je željan znanja

Danas (rujan 2006-te godine), dostupno je preko 19.000 naslova, sa prosjekom od 50-ak novih knjiga tjedno. Većina sadržaja su radovi i literatura zapadnjačke kulture. U projektu Gutenberg osim romana, poezije, kratkih priča, i drame nalaze se i kuharice, stručni radovi… Također u kolekciji postoje i audio zapisi te glazbene note. Ukoliko se pitate kako pomoći, odgovor je jednostavan. Ne morate imati niti knjige, niti skener, niti OCR softver, dovoljna je dobra volja. Godine 2000-te Charles Franks pokrenuo je Projekt Gutenberg Distributed Proofreaders internetske stranice, putem kojih možete online pomoći projektu. U vašem web pregledniku (nakon što stvorite korisnički račun), stvorit će se sučulje gdje ćete gore vidjeti skeniranu sliku stranice, a dolje prepoznat tekst (mogući layout je također slika lijevo, tekst desno za one s većim zaslonima/rezolucijama. Moto projekta je "svaki član jednu stranicu dnevno", u ovom trenutku ima oko 14.000 članova, a oni dnevno "odrade" prosječno 5.000 stranica.

Većina izdanja je na engleskom ali postoji značajan broj drugih jezika zastupljenih. Od kolovoza 2006-e, osim na engleskom zastupljeni su tekstovi i na ovim jezicima : Francuski, Njemački, Finski, Nizozemski, i Španjolski

Autorska prava

Projekt Gutenberg je oprezan u potvrđivanju statusa knjiga po američkom zakonu o autorskim pravima. Materijal se dodaje u projekt tek nakon što je dobio potvrdu, a potvrde o objavljivanju se čuvaju za buduće potrebe.

Za razliku od nekih drugih sličnih projekata, Gutenberg nema autorska prava na naslove koje objavljuje umjesto toga podupire besplatno korištenje, reprodukciju i distribuciju. Većina knjiga projekta Gutenberg su distribuirane kao državno vlasništvo unutar zakona o autorskim pravima. Licenca koja dolazi sa svakom knjigom stavlja neke restrikcije na to što se može činiti s tekstom. (npr. distribuiranje u izmijenjenoj formi ili za komercijalne svrhe). Ako nema zaštitnog znaka onda tekst može biti korišten bez ikakvih restrikcija.



Vanjske poveznice

Svi povezani projekti su neovisne organizacije koje dijele isti cilj, i dobili su odobrenje za uporabu zaštitnog znaka Projekta Gutenberg. Obično se fokusiraju na određenu naciju ili jezik.