Interpreter: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
Interpreter je vrsta programa prevoditelja, koji svaku [[naredba|naredbu]] izvornog programa prevodi u [[strojni jezik]], kako bi računalo razumjelo i moglo izvoditi [[program]], napisan najčešće u nekom od viših programskih jezika.
'''Interpreter''' je vrsta programa prevoditelja, koji svaku [[naredba|naredbu]] izvornog programa prevodi u [[strojni jezik]], kako bi računalo razumjelo i moglo izvoditi [[program]], napisan najčešće u nekom od viših programskih jezika.





Inačica od 3. lipnja 2007. u 23:00

Interpreter je vrsta programa prevoditelja, koji svaku naredbu izvornog programa prevodi u strojni jezik, kako bi računalo razumjelo i moglo izvoditi program, napisan najčešće u nekom od viših programskih jezika.


Način rada i karakteristike

Osnovna karakteristika interpretera je da se naredbe prevode u trenutku izvođenja programa, a svaka naredba se može prevesti u jednu ili više strojnih naredbi, ovisno o složenosti, nakon čega se strojne naredbe izvršavaju. Prevođenje se izvršava pri svakom pokretanju programa. Karakteristike koje slijede iz ovog načina rada su nešto sporije izvođenje, zbog simultanog prevođenja, ali i jednostavnost jer je moguće trenutno otkriti eventualne pogreške tijekom izvođenja programa. Veliki nedostatak je potreba za da se korisniku programa isporuči izvorni kôd programa i interpreter, čime je teže zaštititi autorska prava nad programom.

Osim interpretera, postoji još jedna vrsta programa prevoditelja, a to je kompajler.