Terencije: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
jao i joj
Ygraine (razgovor | doprinosi)
m →‎Glazba: {{fact}}
Redak 31: Redak 31:


== Glazba ==
== Glazba ==
Glazbena fraza za jedan stih Terencijeve komedije ''[[Hecyra]]'' (glazba je pripisivana Terencijevu suradniku Flaku) jest sve što je ostalo od antičke rimske glazbe. Autentičnost ove fraze u novije je vrijeme, međutim, osporena.<ref>Trebalo bi navesti izvor za ovu tvrdnju.</ref>
Glazbena fraza za jedan stih Terencijeve komedije ''[[Hecyra]]'' (glazba je pripisivana Terencijevu suradniku Flaku) jest sve što je ostalo od antičke rimske glazbe. Autentičnost ove fraze u novije je vrijeme, međutim, osporena.{{fact}}



== Bilješke ==
== Bilješke ==

Inačica od 10. lipnja 2007. u 18:58

Publije Terencije Afer
Naslovna strana iz Colmanovog Terencija, 1765.

Publije Terencije Afer (lat. Publius Terentius Afer; Afer znači "Afrikanac") bio je rimski komediograf. Datum i mjesto rođenja su nepoznati (možda Kartaga, možda 184. ili 194. pr.Kr.). Komadi su mu počeli igrati oko 170.-160. pr.Kr.. Umro je mlad, sa 25 (prema Svetonijevim tvrdnjama sa 35) godina, 159. pr.Kr. (Grčka?).

Napisao je šest drama koje su sve sačuvane. Usporedbe radi, od Terencijeva kolege Plaut sačuvana je 21 drama, a znamo za naslove oko stotinjak njih.

Jedna od Terencijevih poznatih citata glasi: "Homo sum, humani nihil a me alienum puto", ili "Ja sam čovjek, ništa što je ljudsko strano meni nije.", može se naći u komadu Heauton Timorumenos ili Samomučitelj.

Biografija

Terencije je bio sin bogate obitelji iz Kartage koja je bankrotirala i bio je prodan kao rob Terenciju, rimskom senatoru, koji ga je obrazovao i kasnije, impresioniran Terencijevim sposobnostima, oslobodio ga. Kao znak poštovanja Terencije je prihvatio ime patrona.

Sa 25 godina, Terencije je napustion Rim i nikada se nije vratio, nakon što je izložio šest komedija koje su još uvijek u postojanju. Neki drevni pisci ciljaju reći da je umro na moru.


Djela

Terencjevih šest drama:

Terencijeve drame su iznimno duhovite, i dobro prikladne za čitanje kod modernih čitača, čak i bez podloge u klasičnoj kulturi.

Recepcija

Prva tiskana izdanja Terencija pojavile su se u Strasbourgu 1470.. Prva izvedba jedne od Terencijevih drama nakon antike (Andria) bila je u Firenci 1476..


Glazba

Glazbena fraza za jedan stih Terencijeve komedije Hecyra (glazba je pripisivana Terencijevu suradniku Flaku) jest sve što je ostalo od antičke rimske glazbe. Autentičnost ove fraze u novije je vrijeme, međutim, osporena.[nedostaje izvor]

Bilješke


Poveznice

Dodatne reference

Logotip Wikicitata
Logotip Wikicitata
Wikicitati imaju zbirke citata o temi Terencije
Nedovršeni članak Terencije koji govori o književniku treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.