Geograf: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Thijs!bot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: zh:地理學家 Mijenja: de:Geograph
Loveless (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: mt:Ġeografu, pt:Geógrafo
Redak 23: Redak 23:
[[he:גאוגרף]]
[[he:גאוגרף]]
[[ja:地理学者]]
[[ja:地理学者]]
[[mt:Ġeografu]]
[[nl:Geograaf]]
[[nl:Geograaf]]
[[pt:Geógrafo]]
[[sl:Geograf]]
[[sl:Geograf]]
[[zh:地理學家]]
[[zh:地理學家]]

Inačica od 8. listopada 2007. u 15:51

Geograf (rjeđe i zemljopisac) je znanstvenik čije je područje proučavanja geografija, znanost o Zemljinoj prirodnoj okolini i ljudskom staništu.

Iako su geografi povijesno poznati kao ljudi koji izrađuju karte, izrađivanje karata zapravo spada u područje kartografije, koja čini poskup geografije. Geograf je sposoban proučavati ne samo fizičke detalje okoline nego i učinak okoline na čovjeka i ekologiju, vrijeme i klimu, ekonomiju i kulturu.

Vještine potrebne da se postane geografom temelje se na prirodnim znanostima, ali se nalaze i pod utjecajem društvenih znanosti. Moderni se geograf uglavnom fokusira na rješavanje ekoloških i lokacijskih problema suvremenog društva.

Mnogi se moderni geografi prvenstveno bave kartografijom i geografskim informacijskim sustavima. Oni su često zaposleni u lokalnim, državnim i federalnim vladinim agencijama kao i u privatnom sektoru ekoloških i inženjerskih tvrtki.

Geograf

Geograf je također naziv slavne slike Johannesa Vermeera koja se često povezuje s Vermeerovim Astronomom. Smatra se da obje slike predstavljaju rastući utjecaj i uspon u prominentnosti znanstvenog djelovanja u Europi u vremenu njihova nastanka, 1668-69.

Poveznice