Roč: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
U središtu sjeverne Istre , 10 km udadaljen od Buzeta nalazi se srednjovjekovni, glagoljaški gradić Roč, Roč se prvi put spominje u darovnici izdanoj u Goslru 1064. godine(11. st.), pod imenom Ronz. u povijesti, Roč je bio pod vlašću Francuza, Austrijanaca te do 1943. fašističke Italije. današnji izgled gradića datira iz doba Venecije. kao svaki srednjovjekovni grad i Roč ima zidine,gradska vrata,crkvu i gradski trg.zidine datiraju iz 15. st. kao i sjeverna gradska vrata ili "vela vrata" te južna "mala vrata". gradskim trgom smatramo prostor oko župne crkve oko kojeg su smještene stambene kuće te škola. u unutrašnjosti nalaze se i tri crkve te replika Gutembergova tiskarskog stroja. najstarija je crkva svetog Antona Opata iz početka 13. st. u kojoj je, na jednom od tri posvetna križa,uparana glagoljska azbuka. taj grafit spada u formativno razdoblje glgoljice i jedan je od najstarijih i najočuvanijih glagoljskih natpisa u Hrvatskoj. crkva je jednobrodna, s freskama iz 14.st. koje su nažalost slabo očuvane. župna crkva svetog Bartola potječe iz 15. st.,trobrodna je, s pet oltara, rebrastim svodom, posjeduje orgulje iz 1907. na kojima svake nedjelje svira gotovo jednako star orguljaš... uz crkvu nalazi se 26 metara visok zvonik iz 17.st. crkva svetog Roka romanička je crkva, na čijoj se apsidi nalaze dva sloja fresaka (iz 14. i 15. st.). na donjem djelu apside nalazi se stariji sloj fresaka koji sadrži prizore iz života svetaca
U središtu sjeverne Istre , 10 km udadaljen od Buzeta nalazi se srednjovjekovni, glagoljaški gradić Roč, Roč se prvi put spominje u darovnici izdanoj u Goslaru 1064. godine(11. st.), pod imenom Ronz. u povijesti, Roč je bio pod vlašću Francuza, Austrijanaca, Venecije te do 1943. fašističke Italije. današnji izgled gradića datira iz doba Venecije. kao svaki srednjovjekovni grad i Roč ima zidine,gradska vrata,crkvu i gradski trg.zidine datiraju iz 15. st. kao i sjeverna gradska vrata ili `vela vrata` te južna `mala vrata`. gradskim trgom smatramo prostor oko župne crkve oko kojeg su smještene stambene kuće te škola koju pohađa sedamdesetak učenika. u unutrašnjosti nalaze se i tri crkve te replika Gutembergova tiskarskog stroja. najstarija je crkva svetog Antona Opata iz početka 13. st. u kojoj je, na jednom od tri posvetna križa,uparana glagoljska azbuka. taj grafit spada u formativno razdoblje glgoljice i jedan je od najstarijih i najočuvanijih glagoljskih natpisa u Hrvatskoj. crkva je jednobrodna, s freskama iz 14.st. koje su nažalost slabo očuvane. župna crkva svetog Bartola potječe iz 15. st.,trobrodna je, s pet oltara, rebrastim svodom, posjeduje orgulje iz 1907. na kojima svake nedjelje svira gotovo jednako star orguljaš... uz crkvu nalazi se 26 metara visok zvonik iz 17.st. crkva svetog Roka romanička je crkva, na čijoj se apsidi nalaze dva sloja fresaka (iz 14. i 15. st.). na donjem djelu apside nalazi se stariji sloj fresaka koji sadrži prizore iz života svetaca, mlađi, gornji sloj čini Majesta Domini (Isus Krist u sredini, četiri evanđelista i dvanaest apostola).crkva je u prošlosti bila cijela oslikana, čemu svjedoče četiri mala fragmenta. da je Roč bitan dio hrvatskog glagoljaštva najbolje nam govori to što je ročki pop glagoljaš Juri Žakan na poleđinu prve hrvatske tiskane knjige Misal po zakonu Rimskog dvora iz 1483. napisao "vita, vita! Štampa naša gori gre." (Živjeli,živjeli! tisak naših knjiga dobro napreduje). krajem lipnja,OŠ "Vazmoslava Gržalje" Buzet PO Roč na tjedan dana postaje domom učenika šestih razreda iz cijele Hrvatske. riječ je o Maloj glagoljskoj akademiji "Juri Žakan" u kojoj ''žaknići'' kroz igru i zabavu uče glagoljicu. Roč je gradić koji živi u sadašnjosti, no njeguje svoju tradiciju i prošlost.

Inačica od 2. studenoga 2007. u 15:51

U središtu sjeverne Istre , 10 km udadaljen od Buzeta nalazi se srednjovjekovni, glagoljaški gradić Roč, Roč se prvi put spominje u darovnici izdanoj u Goslaru 1064. godine(11. st.), pod imenom Ronz. u povijesti, Roč je bio pod vlašću Francuza, Austrijanaca, Venecije te do 1943. fašističke Italije. današnji izgled gradića datira iz doba Venecije. kao svaki srednjovjekovni grad i Roč ima zidine,gradska vrata,crkvu i gradski trg.zidine datiraju iz 15. st. kao i sjeverna gradska vrata ili `vela vrata` te južna `mala vrata`. gradskim trgom smatramo prostor oko župne crkve oko kojeg su smještene stambene kuće te škola koju pohađa sedamdesetak učenika. u unutrašnjosti nalaze se i tri crkve te replika Gutembergova tiskarskog stroja. najstarija je crkva svetog Antona Opata iz početka 13. st. u kojoj je, na jednom od tri posvetna križa,uparana glagoljska azbuka. taj grafit spada u formativno razdoblje glgoljice i jedan je od najstarijih i najočuvanijih glagoljskih natpisa u Hrvatskoj. crkva je jednobrodna, s freskama iz 14.st. koje su nažalost slabo očuvane. župna crkva svetog Bartola potječe iz 15. st.,trobrodna je, s pet oltara, rebrastim svodom, posjeduje orgulje iz 1907. na kojima svake nedjelje svira gotovo jednako star orguljaš... uz crkvu nalazi se 26 metara visok zvonik iz 17.st. crkva svetog Roka romanička je crkva, na čijoj se apsidi nalaze dva sloja fresaka (iz 14. i 15. st.). na donjem djelu apside nalazi se stariji sloj fresaka koji sadrži prizore iz života svetaca, mlađi, gornji sloj čini Majesta Domini (Isus Krist u sredini, četiri evanđelista i dvanaest apostola).crkva je u prošlosti bila cijela oslikana, čemu svjedoče četiri mala fragmenta. da je Roč bitan dio hrvatskog glagoljaštva najbolje nam govori to što je ročki pop glagoljaš Juri Žakan na poleđinu prve hrvatske tiskane knjige Misal po zakonu Rimskog dvora iz 1483. napisao "vita, vita! Štampa naša gori gre." (Živjeli,živjeli! tisak naših knjiga dobro napreduje). krajem lipnja,OŠ "Vazmoslava Gržalje" Buzet PO Roč na tjedan dana postaje domom učenika šestih razreda iz cijele Hrvatske. riječ je o Maloj glagoljskoj akademiji "Juri Žakan" u kojoj žaknići kroz igru i zabavu uče glagoljicu. Roč je gradić koji živi u sadašnjosti, no njeguje svoju tradiciju i prošlost.