Interpreter: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
SieBot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: tr:Yorumlayıcı
SieBot (razgovor | doprinosi)
Redak 23: Redak 23:
[[he:מפרש (תוכנה)]]
[[he:מפרש (תוכנה)]]
[[is:Túlkur (tölvunarfræði)]]
[[is:Túlkur (tölvunarfræði)]]
[[it:Interprete (informatica)]]
[[ja:インタプリタ]]
[[ja:インタプリタ]]
[[ko:인터프리터]]
[[ko:인터프리터]]

Inačica od 1. prosinca 2007. u 09:30

Interpreter je vrsta programa prevoditelja tj. jezičnog prevoditelja. Budući da računalo razumije samo strojni jezik u binarnom obliku, svaki izvorni program (program koji nije u binarnom obliku) treba prevesti u strojni jezik, što je zadaća programa prevoditelja tj. interpretera.

Način rada i karakteristike

Interpreter je program koji izvršava druge programe, a osnovna karakteristika interpretera je da se naredbe prevode u trenutku izvođenja programa, te se svaka naredba može prevesti u jednu ili više strojnih naredbi, ovisno o složenosti, nakon čega strojne naredbe izvršavaju. Prevođenje se izvršava pri svakom pokretanju programa. Karakteristike koje slijede iz ovog načina rada su nešto sporije izvođenje, zbog simultanog prevođenja, ali i jednostavnost jer je moguće trenutno otkriti eventualne pogreške tijekom izvođenja programa, što se naziva debugiranje. Veliki nedostatak je potreba za da se korisniku programa isporuči izvorni kôd programa i interpreter, čime je teže zaštititi autorska prava nad programom, jer se ne isporučuje samo izvršni kôd.

Osim interpretera, postoji još jedna vrsta programa prevoditelja, koji radi na drugačijem principu prevođenja, a to je kompajler.

Nedovršeni članak Interpreter koji govori o računarstvu treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.