Prijeđi na sadržaj

Sipaliwini (okrug)

Izvor: Wikipedija
Sipaliwini
Položaj okruga u Surinamu
U sastavu Surinam
Glavni grad nema
Površina 130.567 km2
Stanovništvo 37,065
Gustoća 0 stanovnika na km2

Sipaliwini je jedan od deset okruga u Surinamu.

Zemljopis

[uredi | uredi kôd]

Okrug se nalazi u južnom dijelu zemlje, prostire se na 130.567 km2, te je veći od preostalih devet okruga zajedno. Susjedni surinamski okruzi su Coronie, Brokopondo, Marowijne, Para i Nickerie. Sipaliwini je jedini surinamski okrug koji nema središte te njime upravlja iz glavnog grada države Paramariboa.

Demografija

[uredi | uredi kôd]

Prema podacima iz 2012. godine u okrugu živi 37.065 stanovnika, dok je prosječna gustoća naseljenosti 0,28 stanovnika na km².

Administrativna podjela

[uredi | uredi kôd]
Općine u okrugu Nickerie

Okrug je podijeljen na šest općina (nizozemski: resort) .

Općina Površina km² Gustoća stan./km² Stanovništvo (2004.)
Tapanahony42.1990,313.805
Boven Suriname7.5122,015.057
Boven Saramacca5.9290,31.537
Boven Coppename15.8390,0595
Kabalebo25.9550,11.843
Coeroeni33.1330,01.299

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]