Sveta Helena

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno s Sv. Helena)
Sveta Helena
Jelena Križarica
Relikvija Sv. Helene u Trierskoj katedrali
Relikvija Sv. Helene u Trierskoj katedrali
Rođena oko 248.
Preminula 18. kolovoza 329.
Konstantinopol
Slavi se u Rimokatolička Crkva
Pravoslavna Crkva
Anglikanska Crkva
Luteranska Crkva
Istočne pravoslavne Crkve
Spomendan 18. kolovoza
Simboli križ
Portal o kršćanstvu
Ovo je glavno značenje pojma Sveta Helena. Za druga značenja pogledajte Sveta Helena (razdvojba).
»Sveta Jelena« preusmjerava ovamo. Za druga značenja, pogledajte Sveta Jelena (razdvojba).
Sarkofag sv. Helene od carskog porfirita

Sveta Helena (Jelena Križarica, lat. Flavia Iulia Helena Augusta; oko 248.Konstantinopol, 18. kolovoza, 329.), žena cara Konstancija Klora i majka cara Konstantina Velikog.

Životopis[uredi | uredi kôd]

Sveta Helena je rođena 248., ali se ne zna točno mjesto rođenja. Kao mlada se udala za tribuna Konstancija I. Klora. Dok je putovala Rimskim Carstvom rodila je sina Konstantina. Kada je Konstancije dobio naslov cezara, morao se po zakonu odreći žene pučanke. Tako se on godine 289. odrekao supruge Helene, majke cara Konstantina Velikog i oženio se Teodorom, kćerkom rimskog cara Maksimijana.

Nakon smrti Konstancija Klora 306. godine na njegovo mjesto dolazi sin Konstantin. Na dvoru je Helena proglašena caricom te je kovan novac s njezinim likom. Milanskim ediktom Konstantin I. Veliki službeno okončava vjerske progone u Rimskom Carstvu. Helena je 326. godine pronašla Isusov križ. Prema predaji, tri neizlječiva bolesnika dala je položiti na tri pronađena križa. Onaj na kojem su ozdravili bio je Isusov križ. Za uspomenu na taj događaj podigla je bazilike na Isusovom grobu i na mjestu pronalaska Kristova Križa. Helena je umrla 18. kolovoza, 329. u Konstantinopolu.

Štovanje[uredi | uredi kôd]

U kršćanskoj je predaji osobito čašćena kao zaštitnica kršćana. Nakon Milanskog edikta osobito se zauzimala za obilježavanje mjesta povezanih s kršćanskom vjerom u Svetoj zemlji. Njezinim nastojanjem izgrađene su Bazilika Svetoga groba u Jeruzalemu, Bazilika Rođenja Isusova u Betlehemu i Bazilika "Eleona" na Maslinskoj gori. U hrvatskom narodu često se naziva i Jelena Križarica, jer je po predaji sudjelovala u nalasku drveta križa na kojem je Isus umro. Spomendan joj se obilježava 18. kolovoza.

Izvori[uredi | uredi kôd]

Vanjske poveznice[uredi | uredi kôd]

Sestrinski projekti[uredi | uredi kôd]

Zajednički poslužitelj ima stranicu o temi Sveta Helena
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Sveta Helena