Svjetsko prvenstvo u rukometu - Švedska 1993.

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretraživanje
Svjetsko prvenstvo u rukometu - Švedska 1993.
Världsmästerskapet i handboll 1993
Podatci o turniru
Domaćin Flag of Sweden.svg Švedska
Vrijeme održavanja 10. ožujka - 20. ožujka 1993.
Broj momčadi 16 (iz 4 konfederacija)
Plasmani
Prvaci Gold medal blank.svg Flag of Russia.svg Rusija
Drugoplasirani Silver medal blank.svg Flag of France.svg Francuska
Trećeplasirani Bronze medal blank.svg Flag of Sweden.svg Švedska
Četvrtoplasirani Flag of Switzerland.svg Švicarska
Statistika
Najbolji strijelac Flag of Switzerland.svg Marc Baumgartner
Flag of South Korea.svg Yoon Kjung-šin
Flag of Hungary.svg Jozsef Eeles
(41 gol)
Najbolji vratar Flag of Spain.svg Lorenzo Rico

Infookvir ažuriran: 7. veljače 2009..

Svjetsko prvenstvo u rukometu 1993. održano je od 10. do 20. veljače u Švedskoj.

Svjetski prvaci su postali Rusi koji su u finalu bili bolji od Francuza. Rusima je ovo, kao samostalnoj državi, prvi nastup na SP i odmah su došli do zlata.

Igrali su u sastavu: Andrej Lavrov, Dmitrij Torgovanov, Igor Vasiljev, Pavel Sukusian, Dmitrij Karlov, Vjačeslav Atavin, Andrej Francusov, Oleg Grebnjev, Andrej Antonevič, Vjačeslav Gorpišin, Valerij Gopin, Oleg Sapronov, Vasilij Kudinov, Oleg Kiseljev, Talant Dujšebajev, Dmitrij Filipov. Trener: Vladimir Maksimov.

Prva faza natjecanja[uredi | uredi kôd]

Grupa A[uredi | uredi kôd]

  • Češka i Slovačka - Egipat 20:21 (11:13)
  • Španjolska - Austrija 22:15 (9:7)
  • Austrija - Češka i Slovačka 20:22 (8:12)
  • Egipat - Španjolska 14:17 (9:8)
  • Austrija - Egipat 26:23 (14:9)
  • Španjolska - Češka i Slovačka 19:19 (12:10)
  1. Španjolska 5
  2. Češka i Slovačka 3
  3. Egipat 2 (-5)
  4. Austrija 2 (-6)

Grupa B[uredi | uredi kôd]

  • Francuska - Švicarska 24:26 (10:8)
  • Rumunjska - Norveška 15:15 (6:9)
  • Švicarska - Rumunjska 18:19 (7:10)
  • Norveška - Francuska 20:21 (11:10)
  • Norveška - Švicarska 16:21 (9:10)
  • Rumunjska - Francuska 22:23 (10:9)
  1. Švicarska 4 (+6)
  2. Francuska 4 (+0)
  3. Rumunjska 3
  4. Norveška 1

Grupa C[uredi | uredi kôd]

  • Švedska - Island 21:16 (9:9)
  • Mađarska - SAD 33:18 (16:8)
  • Island - Mađarska 25:21 (11:8)
  • SAD - Švedska 16:32 (9:13)
  • Island - SAD 34:19 (14:7)
  • Švedska - Mađarska 20:19 (12:9)
  1. Švedska 6
  2. Island 4
  3. Mađarska 2
  4. SAD 0

Grupa D[uredi | uredi kôd]

  • Rusija - Koreja 33:18 (17:6)
  • Njemačka - Danska 20:20 (10:11)
  • Koreja - Njemačka 25:28 (11:16)
  • Danska - Rusija 18:26 (10:13)
  • Koreja - Danska 16:16 (10:9)
  • Rusija - Njemačka 19:19 (5:10)
  1. Rusija 5
  2. Njemačka 4
  3. Danska 2
  4. Koreja 1

Druga faza natjecanja[uredi | uredi kôd]

Grupa 1[uredi | uredi kôd]

  • Egipat - Švicarska 23:26 (9:12)
  • Španjolska - Rumunjska 20:16 (11:7)
  • Češka i Slovačka - Francuska 18:26 (7:13)
  • Rumunjska - Egipat 27:26 (14:8)
  • Švicarska - Češka i Slovačka 23:24 (13:10)
  • Francuska - Španjolska 23:21 (9:12)
  • Egipat - Francuska 16:19 (7:11)
  • Češka i Slovačka - Rumunjska 23:21 (11:12)
  • Španjolska - Švicarska 28:29 (10:16)
  1. Francuska 8
  2. Švicarska 6
  3. Španjolska 5 (+4)
  4. Češka i Slovačka 5 (-6)
  5. Rumunjska 4
  6. Egipat 2

Grupa 2[uredi | uredi kôd]

  • Mađarska - Rusija 22:29 (10:15)
  • Island - Njemačka 16:23 (5:10)
  • Švedska - Danska 23:20 (13:9)
  • Danska - Mađarska 22:21 (11:12)
  • Rusija - Island 27:19 (12:9)
  • Njemačka - Švedska 16:24 (7:9)
  • Mađarska - Njemačka 21:22 (7:12)
  • Island - Danska 27:22 (13:7)
  • Švedska - Rusija 20:30 (8:11)
  1. Rusija 9
  2. Švedska 8
  3. Njemačka 6
  4. Island 4
  5. Danska 3
  6. Mađarska 0

Utakmice za poredak od 13. do 16. mjesta[uredi | uredi kôd]

  • Austrija - SAD 31:19 (14:12)
  • Austrija - Norveška 23:23 (12:13)
  • SAD - Norveška 15:41 (6:22)
  • Koreja - Austrija 29:32 (17:13)
  • Norveška - Koreja 30:28 (11:13)
  • SAD - Koreja 28:35 (16:18)
  1. Norveška 5 (+28)
  2. Austrija 5 (+15)
  3. Koreja 2
  4. SAD 0

Finalne utakmice[uredi | uredi kôd]

  • Za 11. mjesto
    • Egipat - Mađarska 25:29 (13:12)
  • Za 9. mjesto
    • Rumunjska - Danska 23:27 (13:14)
  • Za 7. mjesto
    • Češka i Slovačka - Island 22:21 (8:11)
  • Za 5. mjesto
    • Španjolska - Njemačka 29:26 (16:13)
  • Za 3. mjesto
    • Švicarska - Švedska 19:16 (16:13)
  • Finale
    • Francuska - Rusija 19:28 (11:13)

Konačni poredak[uredi | uredi kôd]

  1. Zastava Ruske Federacije.svg Rusija
  2. Flag of France.svg Francuska
  3. Flag of Sweden.svg Švedska
  4. Flag of Switzerland.svg Švicarska
  5. Flag of Spain.svg Španjolska
  6. Flag of Germany.svg Njemačka
  7. Flag of the Czech Republic.svg Češka i Slovačka
  8. Flag of Iceland.svg Island
  9. Flag of Romania.svg Rumunjska
  10. Flag of Denmark.svg Danska
  11. Flag of Hungary.svg Mađarska
  12. Flag of Egypt.svg Egipat
  13. Flag of Norway.svg Norveška
  14. Flag of Austria.svg Austrija
  15. Flag of South Korea.svg Koreja
  16. Flag of the United States.svg SAD

Najbolji strijelci prvenstva[uredi | uredi kôd]

1. Marc Baumgartner (Švicarska) 41/12
= Kyung-Shin Yoon (Koreja) 41/12
= Jozsef Eles (Mađarska) 41/19
4. Valerij Gopin (Rusija) 39/13
5. Mateo Garralda (Španjolska) 38/3

Vanjske poveznice[uredi | uredi kôd]