Prijeđi na sadržaj

Villa Commedia (Lierna)

Izvor: Wikipedija

Villa Comoedia bila je rimska vila u vlasništvu Plinija Mlađeg, smještena na stjenovitom litici blizu Lierne, na padini iznad obale Comskog jezera u sjevernoj Italiji. Plinije je posjedovao nekoliko rimskih vila oko Comskog jezera; međutim, u pismu svom prijatelju Vokoniju Romanu napisao je da mu je Villa Comoedia kod Lierne, koju je naslijedio od svoje majke, bila najdraža. Danas je ta vila uništena.

U pismu Vokoniju Romanu Plinije je spomenuo da se Villa Tragoedia nalazila na brežuljku iznad jezera, dok se Villa Comoedia nalazila tik uz vodu. Povjesničar Paolo Giovio (1483. – 1552.) opisao je u 16. stoljeću Villa Comoedia kao građevinu smještenu blizu vode jezera, ali na povišenom mjestu. Godine 1876. pronađen je rimski mozaik i brojne rimske kovanice u Lierni, drevnom selu na Comskom jezeru koje je izvorno pripadalo gradu Vareni, ali je kasnije postalo neovisno. Mnogi vjeruju da je taj mozaik bio dio kompleksa povezanog s Villa Comoedia.[1] Élisée Reclus također je smjestio Villa Comoedia u Liernu, koja je u početku korištena od strane rimskih legija kao zimski logor, a kasnije, zbog svoje ljepote, pretvorena u ljetnu rezidenciju rimske aristokracije.[2] Prema predaji, ime Li Erna („na stijeni“) dolazi od vile uklesane u stijenu; zbog toga se Lierna ponekad naziva i „La Rocca“.

Plinije Mlađi pisao je i o drugoj rimskoj vili u pismu svom prijatelju Kaniniju Rufusu.[3]

Plinije je naslijedio veliko imanje svoje majke oko Comskog jezera (praedia materna), koje je preuzeo kada je postao punoljetan i s kojim je bio vrlo povezan, braneći ga svim sredstvima.[4][5][6] Plinije je također dobio nasljedstva od svog oca, a kasnije i od nekoliko prijatelja i poklonika, što se može pročitati u njegovim pismima.[7] Na Comskom jezeru pamti se uglavnom po svoje dvije vile: Tragoedia, smještenoj na brdu, i Comoedia, izgrađenoj na stijeni blizu obale, s terasama s kojih se moglo izravno pecati dugim štapom.[8]

Poveznice

[uredi | uredi kôd]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Goretti, Aurelio (2001). Lierna: un paese tra lago e monti. Izvor Arhivirana inačica izvorne stranice od 26. ožujka 2022. (Wayback Machine) Lierna.net, pristupljeno 25. studenog 2017.
  2. Reclus, Élisée. 1902. Italia: nella natura, nella storia, negli abitanti, nell'arte e nella vita presenta. str. 282
  3. Italy; Documents and Notes, Vol. 32, Issue 3, str. 105.
  4. Sirago, Vito A. 1957. La proprieta' di Plinio il Giovane. L'Antiquité Classique. 26 (1): 40–58. doi:10.3406/antiq.1957.3308
  5. Pl. Le Jeune et ses héritieres, 3 sveska. Pariz, 1901–1902: sv. 1, str. 16–19.
  6. W. Otto, Zur Lebensgeschichle des jung. Plinius, München, 1919, str. 98: 1) Ep. 2,1,8; 2) Per Pl. Il Natural. Vidi Ep. 6,16; 6,20; 3) Vidi Allain, op. cit. sv. 1, str. 66; 4) Ep. 5,15,2; 7,11,5; 5) E. Allain, op. cit. sv. 1, str. 69 (njem.).
  7. Pl. Min. M. Schuster, 2. izd., Leipzig, 1952.
  8. Ep. 9,7,3 i dalje: spominje se da su Plinijeve vile izgrađene u stilu „More Baiano“ u Napuljskome zaljevu.