Prijeđi na sadržaj

Wikipedija:Fusnote

Izvor: Wikipedija
↱

Fusnote ili bilješke postavljaju se u članke pomoću predložaka. Postoje dva proširena sustava koja se rabe na Wikipediji na hrvatskome jeziku, a oba mogu biti korisna ovisno o situaciji.

Automatske

[uredi kôd]

Automatske fusnote dodaju se putem predložaka {{Efn}}, koji se umeće u sam tekst, i {{Notelist}}, koji se postavlja u poseban podnaslov »Bilješke« ispod teksta, a iznad izvora.

Predložak {{Efn}} u tekst će dodati maleno plavo slovo, slično brojki referencije. Kako bi se stvorio automatski popis bilježaka, potrebno je na dno članka postaviti predložak {{Notelist}}, koji će automatski ispisati popis svih fusnota umetnutih u članak.

Kada su oba predloška postavljena u članak, prelaskom miša preko slova u tekstu prikazat će se pregled fusnote, a klik na brojku odvest će Vas na popis bilježaka, odnosno fusnota, na dnu članka.

Primjer

[uredi kôd]

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.[a]

Bilješke

[uredi kôd]
  1. Proin pretium pellentesque metus ut accumsan.

Izvori

[uredi kôd]

Ručne

[uredi kôd]

Za ručne fusnote koriste se dva predloška: fusg (fusnota gore, tj. oznaka u tekstu) i fusd (fusnota dolje, tj. tekst same fusnote na dnu stranice).

Tamo u tekstu gdje želite da bude fusnota potrebno je napisati npr. {{fusg|m1}}. Fusnotama se ručno daju potpuno proizvoljna imena (npr. m1), bitno je samo da se ona razlikuju za svaku fusnotu. Zatim se na dnu stranice napiše, primjerice, #{{fusd|m1}}, a pokraj toga tekst fusnote.

Primjer

[uredi kôd]

Ovo je neki tekst nakon kojeg dolazi fusnota. m1 Ovo je opet neki tekst nakon kojeg dolazi fusnota. m2


  1. m1  Ovo je tekst za prvu fusnotu.
  2. m2  A ovo je tekst za drugu fusnotu.