Prijeđi na sadržaj

Zaštitar

Izvor: Wikipedija
Zanimanje
Zaštitar

Osnovne informacije
Naziv
Djelatnost privatna zaštita
Obrazovanje privatni tečaj
Područja zaposlenja sigurnost
Srodna zanimanja čuvar, tjelohranitelj, izbacivač

Zaštitar (eng. security guard ili security officer), ovlaštena osoba koja obavlja poslove tjelesne zaštite osoba i imovine uz primjenu odgovarajućih ovlasti propisanih zakonom. Posao zaštitar podrazumijeva djelatnost u okviru privatne zaštite koju pružaju zaštitarske tvrtke u onim slučajevima zaštite osoba ili imovine koji nisu u nadležnosti države, već su usluge ponuđene na tržištu.

Zaštitari u većini slučajeva moraju nositi zakonom propisanu odoru i imaju pravo tijekom postupanja koristiti dio policijskih ovlasti, kao što su privremeno oduzimanje slobode, tjelesne snage, uporabe sredstava za vezivanje, raspršivača, vatrenog oružja i zaštitarskog psa, ali njihove ovlasti vrijede isključivo unutar štićenog prostora i u okviru radnog vremena. Mogu obavljati niz poslova zaštite osoba i imovine, od poslova tjelohranitelja, prijevoza novca, čuvanja štićenog objekta, do tehničke zaštite koja se obavlja uz pomoć video nadzora, alarma i senzora.

Osim zaštitara, djelatna osoba u privatnoj zaštiti može biti i čuvar, koji ima manje ovlasti u odnosu na zaštitara te mu nije zakonom dozvoljeno primjenjivati tjelesnu snagu, privremeno lišavati osobe slobode, upotrebljavati sredstva za vezivanje, vatreno oružje i zaštitarskog psa.

Vrste zaštitara u Republici Hrvatskoj

[uredi | uredi kôd]

Osnovni tip zanimanja nosi naziv zaštitar i odnosi se na osobu koja u privatnoj zaštiti štiti osobu ili imovinu. Zaštitar tehničar je zaštitar koji obavlja poslove tehničke zaštite osoba i imovine putem izrade prosudbi ugroženosti, prijedloga mjera zaštite te izvođenja i nadzora tehničke zaštite putem videonadzora i tehničke signalizacije. Zaštitar IPU, izrađivač prosudbi ugroženosti je zaštitar koji ima dopuštenje za izradu isključivo prosudbe ugroženosti štićenih objekata i prostora i osoba, a zaštitar specijalist je zaštitar koji obavlja poslove tjelesne zaštite osoba i imovine primjenom ovlasti uz višu razinu osposobljenosti koja je nužna u primjeni sredstava prisile i zaštiti osoba, objekata i prostora visoke ugroženosti.[1]

Opis posla zaštitara

[uredi | uredi kôd]

Djelatnost privatne zaštite koju obavlja zaštitar u privatnoj zaštiti obuhvaća zaštitu stambenih, poslovnih i drugih objekata te javnih i drugih površina, pružanje tjelesne i tehničke intervencije po dojavi, neposrednu tjelesnu zaštitu osoba, zaštitu mirnih prosvjeda, sportskih natjecanja i javnih okupljanja, kulturnih i prirodnih dobara ili stvari od znanstvenog, umjetničkog, povijesnog ili tehničkog značenja koja se nalaze u javnoj zbirci, zaštićenoj privatnoj zbirci ili su izložena za javnost te zaštitu okoliša, novčarskih institucija, osiguranje i pratnju pri distribuciji novca, vrijednosnih papira i dragocjenosti, osiguranje prijevoza štićenih osoba te izradu prosudbi ugroženosti osoba i imovine.[2]

Ovlasti zaštitara

[uredi | uredi kôd]

Osobe kojima je od strane nadležne policijske uprave izdano dopuštenje obavljanja poslova zaštitara imaju ovlasti da na ulazu i izlazu štićenog objekta ili prostora ili unutar njega provjere identiteta osoba, daju upozorenja i zapovjedi vezane uz prekršajno ili krivično djelovanje, privremeno ograniče slobode kretanja, pregledaju osobe, predmete i prometna sredstva, osiguraju mjesta događaja te uporabe čuvarskog psa, tjelesnu snagu i vatreno oružje. Zaštitar je uz to obavezan davati jasne i nedvosmislene informacije i zapovijedi, a u slučaju nužne obrane ili krajnje nužde mora upozoriti počinitelja nedjela pri uporabe vatrenog oružja i ne smije ga koristiti ukoliko postoji mogućnost da tom akcijom može ugroziti dijete ili ostale zatečene osobe.

Zaštitari svoje ovlasti mogu primijeniti samo u štićenim objektima i prostorima, a iznimno mogu obavljati posao neposredne tjelesne zaštite osoba (tjelohranitelj) izvan navedenih objekata i prostora kada odbija istodobni ili izravno predstojeći protupravni napad usmjeren prema njemu ili prema osobi koju štiti. U primjeni ovlasti čuvari i zaštitari su dužni postupati čovječno i poštovati dostojanstvo, ugled i čast svake osobe te druga temeljna prava i slobode čovjeka. Primjena ovlasti ne smije izazvati veće štetne posljedice od onih koje bi nastupile da čuvari i zaštitari nisu primijenili ovlasti.[3]

Kad obavljaju posao tjelohranitelja, zaštitari ga mogu obavljati u građanskoj odjeći, ali su dužni imati zaštitarsku iskaznicu kod sebe te je pokazati na način kada je to propisano zakonom.

Izvori

[uredi | uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]


Ovaj je članak mrva: osnova ili početak budućega enciklopedijskog članka.
Pomozite Wikipediji i dopunite ga.