Srpski pokret obnove: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Sombrero (razgovor | doprinosi)
Redak 2: Redak 2:


== Povijest ==
== Povijest ==
SPO je osnovan [[1990]]. godine, i tijekom 90-ih bio je jedna od najjačih i najmasovnijih oporbenih stranaka režimu srpskog predsjednika [[Slobodan Milošević|Slobodana Miloševića]]. Tokom 90ih, bila je organizator protesta protiv Miloševićevog režima. Uz Demokratsku stranku predvodili su proteste 9. ožujka 1991., na kojim su, nakon intervencije policije, poginuli jedan mladić i policajac. Drašković je istog dana uhapšen. Te noći su po naredbi Miloševića izašli tenkovi JNA na ulice Beograda, zbog opasnosti od obaranja tadašnjeg političkog vrha Srbije. Drugi put Drašković je uhapšen 1. juna 1993. nakon pokušaja zauzimanja skupštine od strane Draškovića i demonstranata. Pušten je pod pritiskom međunarodne zajednice, pre svega Miterana, Clintona, Mitzotakisa.
SPO je osnovan [[1990]]. godine, i tijekom [[1990-ih]] bio je jedna od najjačih i najmasovnijih oporbenih stranaka režimu srpskog predsjednika [[Slobodan Milošević|Slobodana Miloševića]]. Tokom 1990-ih, bila je organizator prosvjeda protiv Miloševićevog režima. Uz Demokratsku stranku predvodili su [[Prosvjedi u Beogradu 9. ožujka 1991.|prosvjede 9. ožujka 1991.]], na kojim su, nakon intervencije policije, poginuli jedan mladić i policajac. Drašković je istog dana uhićen. Te noći su po naredbi Miloševića izašli tenkovi [[JNA]] na ulice Beograda, zbog opasnosti od obaranja tadašnjeg političkog vrha Srbije. Drugi put Drašković je uhićen [[1. lipnja]] [[1993.]] nakon pokušaja zauzimanja skupštine od strane Draškovića i demonstranata. Pušten je pod pritiskom međunarodne zajednice, prije svega Mitteranda, Clintona i Mitzotakisa.
Krajem 1996. Drašković, Zoran Đinđić i Vesna Pešić organizirali su masovne prosvjede u svim gradovim Srbije, zbog krađe glasova na lokalnim izborima.
I studenti su se priključili ovim protestima.
Na parlamentarnim izborima u Srbiji prosinca [[2000]]. godine, SPO ne uspijeva ući u parlament. Tri godine kasnije, SPO u koaliciji sa strankom Nova Srbija ponovo se vraća na srpsku političku scenu. Travnja [[2004]]. godine, Vuk Drašković izabran je za ministra vanjskih poslova [[Srbija i Crna Gora|Srbije i Crne Gore]]. Siječnja [[2007]]. godine, SPO ponovo ne uspijeva ući u parlament.


Krajem 1996. Drašković, [[Zoran Đinđić]] i [[Vesna Pešić]] organizirali su masovne prosvjede u svim gradovim Srbije, zbog krađe glasova na lokalnim izborima. I studenti su se priključili ovim protestima.
Pred izvanredne parlamentarne izbore (koji će bit održani u u svibnju [[2008]]. godine), SPO je pristupio koaliciji "Za europsku Srbiju - [[Boris Tadić]]", koju čine [[Demokratska stranka]], [[G 17+]], i [[Liga socijaldemokrata Vojvodine]].

Na parlamentarnim izborima u Srbiji prosinca [[2000]]. godine, SPO ne uspijeva ući u parlament. Tri godine kasnije, SPO u koaliciji sa strankom [[Nova Srbija]] ponovo se vraća na srpsku političku scenu. U travnju [[2004]]. godine, Vuk Drašković izabran je za [[ministarstvo vanjskih poslova Srbije i Crne Gore|ministra vanjskih poslova]] [[Srbija i Crna Gora|Srbije i Crne Gore]]. U siječnju [[2007]]. godine, SPO ponovo ne uspijeva ući u parlament.

Pred izvanredne parlamentarne izbore (održane u svibnju [[2008]]. ), SPO je pristupio koaliciji "Za europsku Srbiju - [[Boris Tadić]]", koju čine [[Demokratska stranka]], [[G 17+]], i [[Liga socijaldemokrata Vojvodine]].


[[Kategorija: Srpske političke stranke]]
[[Kategorija: Srpske političke stranke]]

Inačica od 18. lipnja 2008. u 10:02

Srpski pokret obnove (SPO) je politička stranka u Srbiji, čiji je predsjednik Vuk Drašković.

Povijest

SPO je osnovan 1990. godine, i tijekom 1990-ih bio je jedna od najjačih i najmasovnijih oporbenih stranaka režimu srpskog predsjednika Slobodana Miloševića. Tokom 1990-ih, bila je organizator prosvjeda protiv Miloševićevog režima. Uz Demokratsku stranku predvodili su prosvjede 9. ožujka 1991., na kojim su, nakon intervencije policije, poginuli jedan mladić i policajac. Drašković je istog dana uhićen. Te noći su po naredbi Miloševića izašli tenkovi JNA na ulice Beograda, zbog opasnosti od obaranja tadašnjeg političkog vrha Srbije. Drugi put Drašković je uhićen 1. lipnja 1993. nakon pokušaja zauzimanja skupštine od strane Draškovića i demonstranata. Pušten je pod pritiskom međunarodne zajednice, prije svega Mitteranda, Clintona i Mitzotakisa.

Krajem 1996. Drašković, Zoran Đinđić i Vesna Pešić organizirali su masovne prosvjede u svim gradovim Srbije, zbog krađe glasova na lokalnim izborima. I studenti su se priključili ovim protestima.

Na parlamentarnim izborima u Srbiji prosinca 2000. godine, SPO ne uspijeva ući u parlament. Tri godine kasnije, SPO u koaliciji sa strankom Nova Srbija ponovo se vraća na srpsku političku scenu. U travnju 2004. godine, Vuk Drašković izabran je za ministra vanjskih poslova Srbije i Crne Gore. U siječnju 2007. godine, SPO ponovo ne uspijeva ući u parlament.

Pred izvanredne parlamentarne izbore (održane u svibnju 2008. ), SPO je pristupio koaliciji "Za europsku Srbiju - Boris Tadić", koju čine Demokratska stranka, G 17+, i Liga socijaldemokrata Vojvodine.