Glavna stranica
Dobro došli na Wikipediju
Trenutačno uređujemo 212.935 članaka. |
Wikipedija je globalan, višejezičan projekt s ciljem izgradnje slobodne internetske enciklopedije koja je svima javno dostupna. Njezini su suradnici dobrovoljci. Wikipedijom danas rukovodi neprofitna organizacija Zaklada Wikimedija.
|
Gospa Sinjska naziv je Presvete Bogorodice Milosrđa prikazane na oltarnoj slici u crkvi sinjskog franjevačkog samostana. Slavljena je kao čudotvorna u Cetinskoj krajini. Gospa je opisana kao rajska i zemaljska kraljica, postavljena na prijestolje njezine dobrote, ljubavi i milosrđa.
Blagdan Gospe Sinjske slavi se devetnicom, hodočešćem i velikom procesijom vjernika ulicama Sinja svakog 15. kolovoza na dan Marijina Uznesenja. Znamenita je među Hrvatima diljem svijeta, a posebno je štuju i pohode vjernici iz Dalmacije i Bosne.
Slika je naslikana na platnu visine 58 cm i širine 44 cm. Ne prikazuje cijeli lik nego samo poprsje s glavom nagnutom prema lijevom ramenu i s oborenim očima. Uočljiva je dvostruka koprena prebačena preko glave, a vidi se i dio crvene nabrane haljine. Veći dio slike prekriven je darovima od zlata i bisera koje su vjernici ostavili u zahvalu za primljene milosti: na glavi je kruna od čistoga zlata, a naokolo su obješeni zlatni lanci, naušnice i drugi nakit; na prsima su joj tri velika srca, a pod vratom mrežica od sitnih bisera rastegnuta među dvjema zvijezdama od zlata. Slici je o. Mialjić dao u Mletcima izraditi okvir od pozlaćena drveta, a on je 1948. zamijenjen srebrnim okvirom. Sliku je temeljito očistila i u istoj veličini preslikala č. s. Rafaela Egger 1924. godine; 1965. sliku je konzervirao Konzervatorski zavod iz Splita.
- 10. kolovoza – Petrinja obilježava Dan grada i blagdan zaštitnika svetog Lovre: svečani program počeo je otkrivanjem ploče s novim imenom mosta preko Petrinjčice u "Most volontera" u znak trajne zahvalnosti svakom pojedinom volonteru koji je Gradu i njegovim stanovnicima pomagao u obnovi nakon potresa 2020. godine.
- 9. do 13. kolovoza – Mnoga hrvatska astronomska društva diljem Hrvatske organiziraju praćenje najljepšeg meteorskog roja u godini u narodu znanog kao "Suze sv. Lovre": uz razne astronomske aktivnosti, u zvjezdarnicama će se uz pomoć teleskopa moći vidjeti i Mjesec, Saturn i Jupiter.
- 9. kolovoza – Riječki lukobran, omiljena šetnica mnogih Riječana, zasvijetlila je novim sjajem: dovršeni su radovi na ugradnji nove LED-rasvjete koje je sufinancirala Europska unija.
- 9. kolovoza – Na snagu je stupio plan Europske unije za izvanredne situacije koji se odnosi na mogući prekid isporuke plina iz Rusije: po tom planu zemlje članice EU trebaju dobrovoljno smanjiti potrošnju plina za 15 posto između 1. kolovoza i 31. ožujka sljedeće godine, u usporedbi s prosječnom potrošnjom u istome razdoblju u proteklih pet godina.
- 7. kolovoza – U Betini na otoku Murteru održana je veslačka regata Dlan i veslo. U čast žena, koje su u prošlosti satima veslale do svojih prekomorskih posjeda kako bi prehranile obitelj, u betinskim se gajetama natjecalo osamdesetak veslačica.
Nedavne smrti: Vladimir Fučijaš, Karl Gorinšek, Viktor Žmegač
- 612. pr. Kr. – Babilonci i Medijci uništili su Ninivu i tako zadali smrtni udarac Asiriji.
- 1810. – Rođen je talijanski državnik Camillo Benso di Cavour, ideolog ujedinjenja Italije.
- 1920. – Mirom u Sevresu Otomansko Carstvo izgubilo je goleme teritorije, ali se Turska nakon tri godine proširila na današnje granice.
- 1991. – U srpskoj zasjedi poginuo je ratni snimatelj Gordan Lederer (na slici), jedna od prvih žrtava Domovinskoga rata.
Wikipedija na hrvatskome jeziku osnovana je 16. veljače 2003.
- Wikipedija – što je Wikipedija, povijest i organizacija projekta
- Zašto postati suradnik?
- Pomoć – kako sudjelovati, što treba znati, kako koristiti?
- Uvodni tečaj – za one koji vole lagani uvod
- Wikipedija A-Ž – za napredne
- Često postavljana pitanja (FAQ)
- Kafić – stranica za raspravu, pitanja i razgovor
- Abecedarij svih članaka
- Popis svih jezika Wikipedije
- Impresum
Nakon što ste svladali upute iz Uvodnog tečaja surađujte u:
Ostali projekti neprofitne Zaklade Wikimedija
Zajednički poslužitelj Multimedijalno skladište
MediaWiki Dokumentacija programske opreme
Meta-Wiki Koordinacija svih projekata
Wikipodatci Slobodna baza znanja
Wikiknjige Udžbenici u javnom vlasništvu
Wikicitat Zbirka citata
Wikizvor Dokumenti u javnom vlasništvu
Wijesti Slobodni izvor vijesti
Wikivrste Popis vrsta
Wječnik Višejezični rječnik
Wikiučilište Obrazovni materijali
Wikiputovanja Vodič za putovanje