Glavna stranica
Dobro došli na Wikipediju
Trenutačno uređujemo 216.650 članaka. |
Wikipedija je globalan, višejezičan projekt s ciljem izgradnje slobodne internetske enciklopedije koja je svima javno dostupna. Njezini su suradnici dobrovoljci. Wikipedijom danas rukovodi neprofitna organizacija Zaklada Wikimedija.
|

Zapadna unija (eng. Western Union, skr. WU) ili Organizacija briselskog ugovora (eng. Brussels Treaty Organisation, BTO) bio je europski vojni savez Francuske, Ujedinjenoga Kraljevstva i triju zemalja Beneluksa uspostavljen u rujnu 1948. godine provedbom Briselskog ugovora potpisana u ožujku iste godine. Ovim su se ugovorom potpisnice (tzv. pet sila) složile oko zajedničke obrambene, političke, gospodarske i kulturne suradnje.
Tijekom Korejskoga rata (1950. – 1953.) sjedište i osoblje obrambenoga krila Zapadne unije Western Union Defense Organization (WUDO) prebačeni su u novoosnovanu Organizaciju Sjevernoatlantskoga saveza (NATO) tvoreći tako jezgru europske polovice NATO-ove zapovjedne strukture: Vrhovno sjedište savezničkih snaga u Europi. Kao posljedica neuspjeha ratificiranja Europske obrambene zajednice 1954. odluke Londonske i Pariške konferencije dovele su do potpisivanja Izmijenjenoga briselskog ugovora (MTB) kojim se Zapadna unija pretvorila u Zapadnoeuropsku uniju (WEU), a pridružile su joj se Italija i Zapadna Njemačka. Budući da su uloge Zapadnoeuropske unije na prijelazu u 21. stoljeće prenesene u sustav Europske sigurnosne i obrambene politike (ESDP) Europske unije (EU), Zapadna unija smatra se pretečom i NATO-a i vojnoga krila EU-a.- 16. rujna – Na otoku Lopudu svečano je otvoren obnovljeni Knežev dvor, jedan od najreprezentativnijih primjera arhitekture na području negdašnje Dubrovačke Republike.
- 14. rujna – U Zagrebu je predstavljen projekt e-Kultura – Digitalizacija kulturne baštine Ministarstva kulture i medija RH, koja će značajno doprinijeti sustavnoj zaštiti i očuvanju hrvatske kulturne baštine.
- 13. rujna – Mladi su članovi Zagrebačkoga računalnog saveza na 7. Europskoj olimpijadi za programere u Gruziji osvojili jednu zlatnu i dvije brončane medalje.
- 13. rujna – U Rijeci je svečano obilježen početak izgradnje terminala Rijeka Gateway čiji je cilj, uz preuzimanje vodeće uloge u prekrcavanju tereta na sjevernom Jadranu, postati najvažniji morski izlaz za Srednju i Jugoistočnu Europu.
- 13. rujna – Hrvatske parastolnotenisačice Anđela Muzinić Vincetić i Helena Dretar Karić peti su put zaredom postale europske prvakinje u Sheffieldu.
Nedavne smrti: Milo Hrnić, Ivan Šuker, Zdravko Kardum
20. rujna – imendani i blagdani: Andrija Kim, Svjetlana
- 1187. – Muslimanski vojskovođa Saladin (na slici), najveći protivnik križara, započeo je opsadu Jeruzalema.
- 1792. – Bitka kod Valmyja, iako obična čarka u kojoj su Francuzi odbili Pruse, povijesna je prekretnica: Francuska revolucija je obranjena, a sljedećeg je dana proglašena republika.
- 1946. – Održan je prvi Filmski festival u Cannesu, najprestižniji filmski festival na svijetu na kojem se dodjeljuje Zlatna palma.
- 1975. – Umro je nobelovac Saint-John Perse, koji je pisao intelektualnu i slikovitu poeziju.
O Wikipediji
Wikipedija na hrvatskome jeziku osnovana je 16. veljače 2003.
- Wikipedija – što je Wikipedija, povijest i organizacija projekta
- Zašto postati suradnik?
- Pomoć – kako sudjelovati, što treba znati, kako koristiti?
- Uvodni tečaj – za one koji vole lagani uvod
- Wikipedija A-Ž – za napredne
- Često postavljana pitanja (FAQ)
- Kafić – stranica za raspravu, pitanja i razgovor
- Abecedarij svih članaka
- Popis svih jezika Wikipedije
- Impresum
Kako pomoći?
Nakon što ste svladali upute iz Uvodnog tečaja surađujte u:
Ostali projekti neprofitne Zaklade Wikimedija
Zajednički poslužitelj Multimedijalno skladište
MediaWiki Dokumentacija programske opreme
Meta-Wiki Koordinacija svih projekata
Wikipodatci Slobodna baza znanja
Wikiknjige Udžbenici u javnom vlasništvu
Wikicitat Zbirka citata
Wikizvor Dokumenti u javnom vlasništvu
Wijesti Slobodni izvor vijesti
Wikivrste Popis vrsta
Wječnik Višejezični rječnik
Wikiučilište Obrazovni materijali
Wikiputovanja Vodič za putovanje