Glavna stranica
Dobro došli na Wikipediju
Trenutačno uređujemo 211.826 članaka. |
Wikipedija je globalan, višejezičan projekt s ciljem izgradnje slobodne internetske enciklopedije koja je svima javno dostupna. Njezini su suradnici dobrovoljci. Wikipedijom danas rukovodi neprofitna organizacija Zaklada Wikimedija.
|
Referendum o samostalnosti Hrvatske održan je 19. svibnja 1991., a na njemu su birači glasovali o neovisnosti Hrvatske od Jugoslavije. Biračima su postavljena dva pitanja na koja su mogli odgovoriti »Za« ili »Protiv«. Referendum je održan gotovo godinu dana nakon prvih višestranačkih izbora u Hrvatskoj.
Dana 25. travnja 1991. Hrvatski sabor odlučio je održati referendum o neovisnosti 19. svibnja iste godine. Odluka je objavljena u Narodnim novinama i službeno najavljena 2. svibnja 1991. Referendum je nudio dvije mogućnosti. U prvom slučaju Hrvatska bi postala suverena i neovisna država koja bi hrvatskim Srbima i drugim nacionalnim manjinama jamčila kulturnu autonomiju i sva građanska prava te mogućnost ulaska u savez suverenih država s drugim bivšim jugoslavenskim republikama. U drugom slučaju Hrvatska bi ostala savezna država u ujedinjenoj Jugoslaviji. Vlasti lokalnih Srba pozvale su na bojkot referenduma o neovisnosti.
Na referendum je izašlo 83,56 posto birača. Od tog je postotka njih 94,17 % podržalo državnu samostalnost Hrvatske, dok je njih 5,38 % glasovalo za ostanak Hrvatske u Jugoslaviji. Nakon toga je Republika Hrvatska, uz Republiku Sloveniju, 25. lipnja 1991. proglasila neovisnost od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Međutim, na tu odluku uveden je tromjesečni moratorij na zahtjev Europske zajednice i Konferencije o sigurnosti i suradnji u Europi prema Brijunskom sporazumu. Domovinski rat u Hrvatskoj eskalirao je tijekom moratorija te je 8. listopada 1991. Hrvatski sabor prekinuo sve preostale odnose s Jugoslavijom.
Godine 1992. članice Europske ekonomske zajednice diplomatski su priznale Hrvatsku i Hrvatska je primljena u organizaciju Ujedinjenih naroda.
- 13. svibnja – U splitskom HNK-u praizveden je balet Onjegin Vasilija Medvedeva, a u osječkom HNK-u tragedija Fedra Jeana Racinea, u režiji Roberta Raponje.
- 13. svibnja – Šestero hrvatskih srednjoškolaca osvojilo je srebrna odličja na Prirodoslovnoj olimpijadi Europske unije u Kraljičinom Gradcu u Češkoj.
- 13. svibnja – Svečanim koncertom Zbora i Simfonijskoga orkestra HRT-a obilježena je 80. obljetnica djelovanja Zbora HRT-a.
- 12. svibnja – U zadarskom ogranku Matice hrvatske predavanjem „180. obljetnica Matice hrvatske 1842. – 2022.: baština, tradicija, budućnost” Tomislava Galovića obilježava se 180. obljetnica osnutka MH.
Nedavne smrti: Ronald Lopatny, Đuro Seder, Denis Tot
- 1711. – U Dubrovniku je rođen Ruđer Bošković, hrvatski znanstvenik, svestrani učenjak i humanist.
- 1920. – U Wadowicama je rođen Karol Jozef Wojtyla, koji će 1978. postati papa Ivan Pavao II. (na slici).
- 1941. – Potpisani su Rimski ugovori kojima je Nezavisna Država Hrvatska ustupila Italiji veći dio Dalmacije.
- 1944. – U bitci kod Monte Cassina, u kojoj je poginulo 20 000 ljudi, Saveznici su pobijedili vojne postrojbe Trećega Raicha.
Wikipedija na hrvatskome jeziku osnovana je 16. veljače 2003.
- Wikipedija – što je Wikipedija, povijest i organizacija projekta
- Zašto postati suradnik?
- Pomoć – kako sudjelovati, što treba znati, kako koristiti?
- Uvodni tečaj – za one koji vole lagani uvod
- Wikipedija A-Ž – za napredne
- Često postavljana pitanja (FAQ)
- Kafić – stranica za raspravu, pitanja i razgovor
- Abecedarij svih članaka
- Popis svih jezika Wikipedije
- Impresum
Nakon što ste svladali upute iz Uvodnog tečaja surađujte u:
Ostali projekti neprofitne Zaklade Wikimedija
Zajednički poslužitelj Multimedijalno skladište
MediaWiki Dokumentacija programske opreme
Meta-Wiki Koordinacija svih projekata
Wikipodatci Slobodna baza znanja
Wikiknjige Udžbenici u javnom vlasništvu
Wikicitat Zbirka citata
Wikizvor Dokumenti u javnom vlasništvu
Wijesti Slobodni izvor vijesti
Wikivrste Popis vrsta
Wječnik Višejezični rječnik
Wikiučilište Obrazovni materijali
Wikiputovanja Vodič za putovanje