Klorovodik: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
JAnDbot (razgovor | doprinosi)
m r2.5.2) (robot Dodaje: ar, cs, el, id, ku, lv, no, th, uk, vi, zh Uklanja: pt Mijenja: sk
Nema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
'''Klorovodik''' (HCl) je bezbojni otrovni plin, oštra mirisa, koji nastaje pri sobnoj temperaturi eksplozijom ako se smjesa vodika i klora obasja sunčevom svjetlošću.
'''Klorovodik''' je [[kemijski spoj]].

H<sub>2</sub>(g) + Cl<sub>2</sub>(g) --> 2 HCl(g)

Ova je reakcija još jedan dokaz velike reaktivnosti klora.<br />
I u industriji se velike količine klorovodika proizvode spaljivanjem [[vodik]]a u struji [[klor]]a. Reakciju valja strogo nadzirati (kao i pri spaljivanju vodika u [[kisik]]u) da ne dođe do eksplozije. Plinovi se miješaju tek kad se vodik zapali.<br />
Nastali klorovodik reagira s vodom, a toplina oslobođena reakcijom se odvodi.

HCl(g) + H<sub>2</sub>O(I) --> H<sub>3</sub>O<sup>+</sup>(aq) + Cl<sup>-</sup>(aq)

Zbog navedene protolitičke reakcije, vodena otopina klorovodika reagira kiselo i nazivamo je [[klorovodična kiselina]].


* Reakcijom [[Natrijev klorid|natrijeva klorida]] i koncentrirane [[Sumporna kiselina|sumporne kiseline]] razvija se klorovodik.

2 NaCl + H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> --> 2 HCl(g) + Na<sub>2</sub>SO<sub>4</sub>

Navlaženi plavi lakmusov papir pocrveni, što je dokaz da reakcijom klorovodika s vodom nastaje kiselina. Vodoskok pri njegovoj proizvodnji je dokaz dobre topljivosti klorovodika u vodi, a bijeli sirasti talog srebrova klorida dokaz je kloridnih (Cl<sup>-</sup>) iona, što znači da je nastala klorovodična kiselina.

Cl<sup>-</sup>(aq) + Ag<sup>+</sup>(aq) --> AgCl(s)

Reakcija s AgNO<sub>3</sub> rabi se za dokazivanje klorida u vodi.

Klorovodik je važna sirovina u proizvodnji plastičnih masa, primjerice polivinil klorida (PVC). U 1 L vode otapa se 503 L klorovodika (pri standardnim uvjetima).


Nalazi se u [[plin]]ovitom stanju. Nastaje reakcijom smjese [[vodik]]a i [[klor]]a u omjeru 1:1, za čiju je aktivaciju potrebna [[svjetlost]]. Vrlo se dobro otapa u [[voda|vodi]] stvarajući [[klorovodična kiselina|klorovodičnu kiselinu]] - HCl (aq). Otapanjem u vodi daje klorov ion i oksonijev ion koji je nositelj kiselih svojstava pa je zato otopina klorovodika kisela. Klorovodična kiselina je zasićena kada masena koncentracija klorovodika iznosi 36%. U domačinstvu se koristi kao sredstvo za odstranjivanje kamenca.


{{Mrva-kem}}
{{Mrva-kem}}

Inačica od 20. veljače 2012. u 21:11

Klorovodik (HCl) je bezbojni otrovni plin, oštra mirisa, koji nastaje pri sobnoj temperaturi eksplozijom ako se smjesa vodika i klora obasja sunčevom svjetlošću.

H2(g) + Cl2(g) --> 2 HCl(g)

Ova je reakcija još jedan dokaz velike reaktivnosti klora.
I u industriji se velike količine klorovodika proizvode spaljivanjem vodika u struji klora. Reakciju valja strogo nadzirati (kao i pri spaljivanju vodika u kisiku) da ne dođe do eksplozije. Plinovi se miješaju tek kad se vodik zapali.
Nastali klorovodik reagira s vodom, a toplina oslobođena reakcijom se odvodi.

HCl(g) + H2O(I) --> H3O+(aq) + Cl-(aq)

Zbog navedene protolitičke reakcije, vodena otopina klorovodika reagira kiselo i nazivamo je klorovodična kiselina.


2 NaCl + H2SO4 --> 2 HCl(g) + Na2SO4

Navlaženi plavi lakmusov papir pocrveni, što je dokaz da reakcijom klorovodika s vodom nastaje kiselina. Vodoskok pri njegovoj proizvodnji je dokaz dobre topljivosti klorovodika u vodi, a bijeli sirasti talog srebrova klorida dokaz je kloridnih (Cl-) iona, što znači da je nastala klorovodična kiselina.

Cl-(aq) + Ag+(aq) --> AgCl(s)

Reakcija s AgNO3 rabi se za dokazivanje klorida u vodi.

Klorovodik je važna sirovina u proizvodnji plastičnih masa, primjerice polivinil klorida (PVC). U 1 L vode otapa se 503 L klorovodika (pri standardnim uvjetima).


Nedovršeni članak Klorovodik koji govori o kemiji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.