Filip II. Makedonski: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
MerlIwBot (razgovor | doprinosi)
Redak 30: Redak 30:
[[af:Philippos II van Makedonië]]
[[af:Philippos II van Makedonië]]
[[ar:فيليب الثاني المقدوني]]
[[ar:فيليب الثاني المقدوني]]
[[az:Makedoniyalı II Filipp]]
[[az:Makedoniyalı II Filip]]
[[be:Філіп II Македонскі]]
[[be:Філіп II Македонскі]]
[[bg:Филип II (Македония)]]
[[bg:Филип II (Македония)]]

Inačica od 19. veljače 2013. u 08:55

Filip II. Makedonski

Filip II. vladao je Makedonijom u razdoblju 359. pr. Kr. - 336. pr. Kr.. Bio je sin Aminte III. i Euridike I., brat Aleksandra II. i Perdike III. te otac Aleksandra III. Velikog i Filipa III..

Biografija

Filip je otvorio put osvajanjima koje je iza njega napravio njegov sin Aleksandar. Pošto je poveo pohod na Skite i Tribale na sjeveru, Filip je preko Tesalije krenuo na Beociju i Atiku. Atenjani, Beočani i još neke manje skupine Grka dočekali su Filipa nedovoljno pripremljeni te je nakon nekoliko manjih okršaja došlo do odlučne bitke kod Heroneje u kolovozu 338. pr. Kr. gdje je grčka vojska poražena. S pobjeđenim Grcima Filip je sklopio mir pod neuobičajeno povoljnim uvjetima. Atenjani su morali napustiti neke posjede na Tračkom Hersonezu i trebali raspustiti svoj pomorski savez. Stradali su gradovi koji su bili strateški važni, ponajviše Teba koja je postala makedonska vojna baza. Nakon toga, čak i oni peloponeski gradovi koji nisu sudjelovali u heronejskoj bitci, priznaju Filipovu vlast.

U jesen 338. godine, nekoliko mjeseci nakon bitke kod Heroneje, u Korintu Filip je s delegatima grčkih gradova zaključio dalekosežni savez i utvrdio s njima ugovor o "općem miru". Također je osnovan i ratni savez te je odlučeno da će Grci pod vodstvom Filipa krenuti u rat protiv Perzije. U proljeće 336. godine Filip je poslao u Malu Aziju vojsku pod vodstvom Parmeniona i Atala i tako započeo rat sa Perzijancima. U ljeto iste godine ubili su ga njegovi protivnici u Makedoniji.

Filipove supruge:

Filipike

Svojedobno je grčki filozof Demosten postao poznat po svojim govorima na otvorenom, zvanim "filipike" u kojima je napadao Filipa, nazivajući ga barbarinom i iznoseći dokaze da nije grčkog podrijetla.

Vanjske poveznice

Predložak:Link FA Predložak:Link FA