Plebejac: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m r2.7.3) (robot Dodaje: ml:പ്ലീബിയൻ
Addbot (razgovor | doprinosi)
m Bot: Migrating 46 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q104687 (translate me)
Redak 10: Redak 10:


<!-- interwiki -->
<!-- interwiki -->

[[arz:بلبس]]
[[az:Plebeylər]]
[[bg:Плебеи]]
[[bs:Plebejci]]
[[ca:Plebs]]
[[cs:Plebej]]
[[da:Plebejer]]
[[de:Plebejer]]
[[el:Πληβείοι]]
[[en:Plebs]]
[[eo:Plebo]]
[[es:Plebe]]
[[et:Plebeid]]
[[fa:پلب‌ها]]
[[fi:Plebeijit]]
[[fr:Plèbe]]
[[he:פלבאים]]
[[hu:Plebeius]]
[[id:Pleb]]
[[is:Plebeiar]]
[[it:Plebei]]
[[ja:プレブス]]
[[kk:Плебейлер]]
[[ko:플레브스]]
[[ku:Plebs]]
[[la:Plebs]]
[[lt:Plebsas]]
[[lv:Plebeji]]
[[mk:Плебејци]]
[[ml:പ്ലീബിയൻ]]
[[nds:Plebejers]]
[[nl:Plebejer]]
[[no:Plebeier]]
[[pl:Plebejusze]]
[[pt:Plebe]]
[[ro:Plebe]]
[[ru:Плебс]]
[[sh:Plebejci]]
[[sk:Plebej]]
[[sl:Plebejci]]
[[sr:Плебејци]]
[[sv:Plebej]]
[[tl:Mga Plebo]]
[[tr:Plebler]]
[[uk:Плебей (Стародавній Рим)]]
[[zh:平民 (古羅馬)]]

Inačica od 9. ožujka 2013. u 01:01

Plebejci su bili klasa građana s manjim pravima u starom Rimu, uglavnom seljačkog podrijetla. Kako su se razvijali zanati i trgovina, doseljavali su se i obrtnici i specijalizirani radnici. Posljedica je bila nastajanje cehova. Kako su cehovi rasli, kod slobodnih obrtnika, radnika i seljaka nastala je svijest o staleškom identitetu. Poticala ju je i još uvijek čvrsto poštivana zabrana braka između patricija i plebejaca. Težnja plebejskih obitelji koje su se obogatile - obitelji veleposjednika i trgovaca - da se uključe u politički život udružila se s nezadovoljstvom ekonomski slabijih; nastala je interesna skupina. (vidi:secessio plebis)

Takozvanom borbom staleža plebejci su postigli uvođenje službe pučkog tribuna, a postupno im se otvorio i pristup gotovo svim državnim službama. Na kraju ovog procesa (287. pr. Kr.) plebejci su postali ravnopravni patricijama: bili su punopravni građani, a zaključci narodne skupštine imali su zakonsku snagu za čitav narod. Ugledni plebejski rodovi pridružili su se starom patricijskom plemstvu.

Poslije borbi staleža u Rimu, plebejci ili plebs je naziv za ostale slobodne građane. Čak i kod ove skupine tradicija i vezanost uz moral predaka nadjačavali su težnju za promjenom društvenog i socijalnog položaja. Kako im je nedostajalo političkog iskustva i zrelosti, prepuštali su političko vodstvo članovima starih rodova. Slijedili su onog plemića koji je obećavao da će štititi interese malih ljudi. Nakon punskih ratova zaoštrile su se društvene suprotnosti; mase seljaka koji su ostali bez posjeda doselile su u Rim. To je izazvalo socijalne, ekonomske i političke probleme koje republika nije bila u stanju riješiti. Besplatna podjela žita za stotine tisuća nezaposlenih i povremenih radnika, mjera uvedena koncem republike, jest simptom nezavidnog ekonomskog položaja osiromašenih masa u velegradu. I u carsko doba procjenjuje se broj primalaca žita na 200 000 do 250 000 osoba, ali vladari su velikim građevinskim projektima plebsu osiguravali rad i zaradu.