Prijeđi na sadržaj

Tesline struje

Izvor: Wikipedija
Izboj na Teslinom transformatoru
Pramenovi plazme s Teslinog transformatora
Struje vrlo visokog napona, na primjer milijun volta i frekvencije od nekoliko desetaka do nekoliko stotina tisuća herca, zovu se Tesline struje

Teslina struja je visokofrekventna izmjenična električna struja nastala u sekundarnom strujnom krugu Teslinog zračnog transformatora. Nazvana je po američkom inženjeru Nikoli Tesli.[1]

Na osnovi električne rezonancije, Tesla je 1891. konstruirao posebnu vrstu transformatora koji se zove Teslin zračni transformator. Ovakvim transformatorom, struje vrlo visoke frekvencije (preko nekoliko kiloherca), koje se proizvode u titrajnom krugu male induktivnosti i male električne kapacitivnostimogu se pretvoriti u struje vrlo visokog napona preko milijun volta.

Primarna zavojnica Teslinog transformatora sastoji se od nekoliko debelih navoja, a sekundarna ima mnogo navoja tanke žice. Broj navoja sekundarne zavojnice je toliki da je sekundarni krug u električnoj rezonanciji s primarnim. Transformator se sastoji od induktora, prikladnog visokonaponskog kondenzatora, iskrišta, primarnog i sekundarne zavojnice. Kada se induktor nabije kondenzator dovoljno velikim nabojem, električna iskra preskoči u iskrištu zbog čega kroz primarnu zavojnicu transformatora prođe brzi niz električnih titraja. Indukcijom u sekundarnoj zavojnici tada nastane vrlo visoki napon. Uzemlji li se jedan kraj sekundarne zavojnice, iz drugog kraja počne izbijati ljubičasta električna korona, odnosno plazma od dušika, kisika i argona.

Sigurnost

[uredi | uredi kôd]

Postoji mit da Tesline struje nisu opasne za čovječji organizam zbog toga što im je frekvencija toliko visoka da na njih ne reagiraju živčani završetci i ne izazivaju grčenje i bol. Drugi mit je da putuju samo površinom kože. Za vrlo visoke napone i frekvencije električne struje u dielektričnom materijalu poput ljudskog tkiva, ta dubina je blizu debljine tijela i zato električna struja iz imalo jačeg Teslinog zračnog transformatora djeluje dijatermijski, potencijalno izazivajući unutarnje opekline.

Nikoli Tesli se pripisuje izjava: I pray nightly that I never suffer an internal burn (»Svaku noć se molim da ne dobijem unutarnju opeklinu«").

U doba kada su električni fenomeni još bili novina, Teslina struja se primjenjivala u šarlatanskoj elektroterapiji pod imenom darsonvalizacija, prema francuskom fizičaru Jacques-Arsène d'Arsonvalu.

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Teslina struja, [1], "Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2015.