Krupnokljuni galeb

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno s Pacifički galeb)
Krupnokljuni galeb
Larus pacificus pacificus Adventure Bay, Tasmania, Australia
Status zaštite

Status zaštite: Najmanja zabrinutost (lc)
Sistematika
Carstvo:Animalia
Koljeno:Chordata
Razred:Aves
Red:Charadriiformes
Porodica:Laridae
Rod:Larus
Vrsta: L. pacificus
Dvojno ime
Larus pacificus
Latham, 1801.
Podvrste
  • L. p. pacificusLatham, 1801.
  • L. p. georgisKing, 1826.
Baze podataka

Krupnokljuni galeb (pacifički galeb, debelokljuni galeb; lat. Larus pacificus) vrlo je velik galeb, podrijetlom s australskih obala. Uobičajno boravi na područjima između Carnarvona na zapadu i Sydneya na istoku, iako je u nekim dijelovima jugoistoka postao rijedak, kao rezultat natjecanja s južnim galebom, koji se "sam uveo" tijekom 1940-ih.

Mnogo je veći od sveprisutnog srebrnastog galeba, ali ni približno toliko raširen. Pacifički galebovi obično su sami ili u parovima, lete oko obale, neprestano patroliraju visoko iznad obale ili se (ponekad) penju visoko na vjetru kako bi s velike visine bacili školjku ili morskog ježa na stijene.

Taksonomija[uredi | uredi kôd]

Pacifički galeb prvi je opisao engleski ornitolog John Latham 1801. godine uz pomoć crteža Thomasa Watlinga, gdje je lokalno ime zabilježeno kao Troo-gad-dill.[1] Njegov se specifični epitet odnosi na Tihi ocean.

Poznate su dvije podvrste: tipična vrsta L. p. pacificus s jugoistočne obale Tasmanije i L. p. georgii iz Južne Australije i Zapadne Australije.[2]

Opis[uredi | uredi kôd]

Mladi galeb

Pacifički galebovi jedini su od velikih galebova u njihovom području rasprostranjenosti, osim povremenih južnih galebova. Duljina jedinki ove vrste može biti od 58 do 66 cm, a raspon krila im je od 137 to 157 cm.[3] Obično teže od 900 to 1180 grama. Ova je vrsta uglavnom bijela, tamnih krila i leđa i vrlo debelim (u usporedbi s drugim vrstama galebova), snažnim žutim kljunom s crvenim vrhom. Imaju žlijezde koje kroz nosnice izlučuju slanu vodu, što im omogućuje da piju vodu iz mora. Mlade ptice šareno-smeđe su boje po cijelom perju, a odraslo perje postižu tek postupno; do svoje četvrte godine, nakon čega je mladog pacifičkog galeba teško razlikovati od odrasle ptice.

Odrasle i mlade ptice, rt Woolamai, Victoria
Mladi pacifički galeb u letu, rt Woolamai, Victoria

Od dvije podvrste, istočna vrsta preferira zaštićene plaže, dok se zapadna L. str. georgii obično nalazi čak i na izloženim obalama. Obje podvrste gnijezde se u parovima ili rastresitim kolonijama na obalnim otocima, praveći gnijezdo od trava i grančica na izloženom položaju i polažući dva ili tri šarena smeđa jaja.

Izvori[uredi | uredi kôd]

  1. "Pacific Gull", native name "Troo-gad-dill". First Fleet Artwork Collection. The Natural History Museum. 2007. Inačica izvorne stranice arhivirana 10. veljače 2009. Pristupljeno 15. kolovoza 2008.
  2. Gill, ur. 2019. Noddies, gulls, terns, auks. World Bird List Version 9.2. International Ornithologists' Union. Pristupljeno 24. lipnja 2019.
  3. Harrison, Peter, Seabirds: An Identification Guide. Houghton Mifflin Harcourt (1991), ISBN 978-0-395-60291-1

Vanjske poveznice[uredi | uredi kôd]

Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Larus pacificus
Wikivrste imaju podatke o taksonu Larus pacificus