Malajski prolaz: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
VolkovBot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: hu:Malacca-szoros
m robot Dodaje: sk:Malakkský prieliv
Redak 49: Redak 49:
[[pt:Estreito de Malaca]]
[[pt:Estreito de Malaca]]
[[ru:Малаккский пролив]]
[[ru:Малаккский пролив]]
[[sk:Malakkský prieliv]]
[[sv:Malackasundet]]
[[sv:Malackasundet]]
[[sw:Mlango wa Malakka]]
[[sw:Mlango wa Malakka]]

Inačica od 19. svibnja 2008. u 05:33

Datoteka:StraitOfMalacca.jpg
Malajski prolaz

Malajski prolaz je tjesnac u Jugoistočnoj Aziji koji spaja Andamansko more s Južnokineskim i Javanskim morem. Dug je oko 800 km a širok uglavnom između 50 i 300 km, ali na najužem mjestu širina mu je samo oko 2,8 km.

Najvažnija luka je Malakka u Maleziji. Ovaj moreuz ima ogromno značenje za svjetsku trgovinu, to je morski put s najgušćim prometom na svijetu. Između 20 i 25% cjelokupne svjetske pomorske trgovine prolazi tim moreuzom. Dnevno kroz Malajski prolaz prođe oko 2.000 brodova.

To je najugroženiji morski put, jer tu još i danas snažno djeluju suvremeni pirati. Tako je, na primjer, 9. siječnja otet tanker "Cherry 201". Nakon dugih pregovora o visini otkupnine, pirati su ubili četiri monara.

Već duže vrijeme se povremeno pojavljuju planovi o uspostavljanju direktne pomorske veze između Andamanskog mora i Tajlandskog zaljeva gradnjom plovnog kanala preko Malajskog poluotoka na jugu Tajlanda. Takva pomorska veza bitno bi smanjila korištenje Malajskog prolaza (ali i singapurske luke). Stručnjaci procjenjuju troškove gradnje takvog kanala na iznos do najviše 28 milijardi američkih dolara. [1]

Očekuje se određeno rasterećenje ovog pomorskog puta nakon dovršetka gradnje naftovoda i plinovoda koji Kina gradi uz put svile. [2]

Izvori

  1. Wolfgang Hirn: Herausforderung China. Bundeszentrale für politische Bildung, Bonn, 2006, S. 198.
  2. China.org.cn: China baut entlang der Seidenstraße Öl- und Gaspipeline, 21. September 2005