Klorovodik: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
m sitnice
Redak 1: Redak 1:
'''Klorovodik''' je [[kemijski spoj]].
'''Klorovodik''' je [[kemijski spoj]].


Nalazi se u [[plin]]ovitom stanju. Nastaje reakcijom smjese [[vodik]]a i [[klor]]a u omjeru 1:1, za čiju je aktivaciju potrebna [[svjetlost]]. Vrlo se dobro otapa u [[voda|vodi]] stvarajući [[klorovodična kiselina|klorovodičnu kiselinu]] - HCl (aq). otapanjem u vodi daje klorov ion i oksonijev ion koji je nositelj kiselih svojstava pa je zato otopina klorovodika kisela. Klorovodična kiselina je zasičena kada masena koncentracija klorovodika iznosi 36%. U domačinstvu se koristi kao sredstvo za odstranjivanje kamenca.
Nalazi se u [[plin]]ovitom stanju. Nastaje reakcijom smjese [[vodik]]a i [[klor]]a u omjeru 1:1, za čiju je aktivaciju potrebna [[svjetlost]]. Vrlo se dobro otapa u [[voda|vodi]] stvarajući [[klorovodična kiselina|klorovodičnu kiselinu]] - HCl (aq). Otapanjem u vodi daje klorov ion i oksonijev ion koji je nositelj kiselih svojstava pa je zato otopina klorovodika kisela. Klorovodična kiselina je zasićena kada masena koncentracija klorovodika iznosi 36%. U domačinstvu se koristi kao sredstvo za odstranjivanje kamenca.


{{Mrva-kem}}
{{Mrva-kem}}

Inačica od 9. prosinca 2008. u 17:01

Klorovodik je kemijski spoj.

Nalazi se u plinovitom stanju. Nastaje reakcijom smjese vodika i klora u omjeru 1:1, za čiju je aktivaciju potrebna svjetlost. Vrlo se dobro otapa u vodi stvarajući klorovodičnu kiselinu - HCl (aq). Otapanjem u vodi daje klorov ion i oksonijev ion koji je nositelj kiselih svojstava pa je zato otopina klorovodika kisela. Klorovodična kiselina je zasićena kada masena koncentracija klorovodika iznosi 36%. U domačinstvu se koristi kao sredstvo za odstranjivanje kamenca.

Nedovršeni članak Klorovodik koji govori o kemiji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.