Betina: razlika između inačica

Koordinate: 43°48′N 15°37′E / 43.80°N 15.62°E / 43.80; 15.62
Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Suradnik13 (razgovor | doprinosi)
mNema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 40: Redak 40:
== Kultura i sport ==
== Kultura i sport ==


U Betini djeluje Kulturno umjetničko društvo "Zora" koje svojim dugogodišnjim djelovanjem čuva od propadanja kulturne običaje mjesta. Također djeluje i glazbeno umjetnička udruga " Kutak " koja pridonosi razvoju moderne i progresivne glazbe. Svako se ljeto održava smotra folklora zvana " Dan Brganje" na središnjem betinskom trgu.
U Betini djeluje Kulturno umjetničko društvo "Zora" koje svojim dugogodišnjim djelovanjem čuva od propadanja kulturne običaje mjesta. Također djeluje i glazbeno umjetnička udruga " Kutak " koja pridonosi razvoju moderne i progresivne glazbe. Svako se ljeto održava smotra folklora zvana " Dan Brganje" na središnjem betinskom trgu. Ove godine je po prvi put na Danu Brganje nastupao mladi perspektivni band [[Ajme Majko]] pred kojim je sigurno blistava budućnost.


Aktivno djeluju i [[boćanje|boćarski]] klub "Betina", muški malonogometni klub "Kalafat", vaterpolski klub "Brodograditelj", jedriličarski klub " Žal" te ženski malonogometni klub "Betina".
Aktivno djeluju i [[boćanje|boćarski]] klub "Betina", muški malonogometni klub "Kalafat", vaterpolski klub "Brodograditelj", jedriličarski klub " Žal" te ženski malonogometni klub "Betina".

Inačica od 4. travnja 2009. u 22:04

Betina
Država Hrvatska
ŽupanijaŠibensko-kninska
Općina/gradTisno

Površina17,8 km2[1]
Koordinate43°48′N 15°37′E / 43.80°N 15.62°E / 43.80; 15.62

Stanovništvo (2021.)
Ukupno718 [2]
– gustoća40 st./km2

Poštanski broj22243 Murter
AutooznakaŠI

Zemljovid

Betina na zemljovidu Hrvatske
Betina
Betina

Betina na zemljovidu Hrvatske

Betina je naselje na otoku Murteru, administrativno pripada općini Tisno i samo je 7 km udaljena od Tisnog (općinskog središta), gdje pokretni most spaja otok sa kopnom.

Povijest

Najveći i kopnu najbliži otok Šibenskog arhipelaga bio je naseljen od starih Ilira (pleme Liburna) još u prethistorijsko doba. Povijesni kontinuitet održan je i kroz vremena vladavine Rima o čemu svjedoče ostaci rimskog naselja Colentum izmedju Betine i Murtera, brojne ruševine rimskih ljetnikovaca, freske i mozaici razasuti po kopnu i moru.

Betina se prvi put u povijesti spominje 1423. godine kada je u njoj živjelo 15 osoba u 8 kuća, što nas upućuje na još raniji postanak naselja. Godine 1597. u Betini je 16 kuća, a 1678. 52 obitelji s oko 350 stanovnika. Od sredine 16. stoljeća naseljavaju je izbjeglice iz Vrane, pogotovo tijekom 1573. kada Vrana pada u turske ruke. Crkva se istom gradi u 15. stoljeću, avjerojatno je bila posvećena Sv. Franji Asiškome, jer je u blizini naselja, na otočiću Sustipancu, postojao samostan franjevaca trećeredaca koji su pastoralno opsluživali Betinu.

Stanovništvo

U Betini danas, prema popisu stanovništva iz 2001. godine živi 774 stanovnika.

Gospodarstvo

Marina u Betini

Veći dio otoka prekriven je stablima maslina i smokava, tako da su to glavne tradicionalne poljoprivredne kulture koje uzgaja domaće stanovnistvo. U povijesti je ostalo zapisano da se ondje proizvodilo vrhunsko vino. Osim zemljoradnje, zanimanje stanovnika bilo je ribarstvo i stočarstvo.

Mjesto je vrlo poznato i po svojim majstorima brodograditeljima u drvu. Još je 1848. godine otvoreno, u to vrijeme, vrlo moderno brodogradilište, a tradicija brodogradnje održala se i do danas, pa se u betinskom brodogradilištu mogu graditi ili vršiti popravci na brodovima i do 300 tona težine. U novije vrijeme, turizam je najznačajnije gospodarska grana mjesta. U mjestu postoji i Marina Betina, što pruža mogućnost razvoja nautičkog turizma.

Kultura i sport

U Betini djeluje Kulturno umjetničko društvo "Zora" koje svojim dugogodišnjim djelovanjem čuva od propadanja kulturne običaje mjesta. Također djeluje i glazbeno umjetnička udruga " Kutak " koja pridonosi razvoju moderne i progresivne glazbe. Svako se ljeto održava smotra folklora zvana " Dan Brganje" na središnjem betinskom trgu. Ove godine je po prvi put na Danu Brganje nastupao mladi perspektivni band Ajme Majko pred kojim je sigurno blistava budućnost.

Aktivno djeluju i boćarski klub "Betina", muški malonogometni klub "Kalafat", vaterpolski klub "Brodograditelj", jedriličarski klub " Žal" te ženski malonogometni klub "Betina".


Vanjske poveznice

Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Betina
  1. Registar prostornih jedinica Državne geodetske uprave Republike Hrvatske. Wikidata Q119585703
  2. Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2021. – stanovništvo prema starosti i spolu po naseljima (hrvatski i engleski). Državni zavod za statistiku. 22. rujna 2022. Wikidata Q118496886