Richard Stallman: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m razdvojbe
Loveless (razgovor | doprinosi)
Redak 16: Redak 16:
{{Link FA|ast}}
{{Link FA|ast}}


[[ar:ريتشارد ستالمن]]
[[ar:ريتشارد ستولمن]]
[[ast:Richard Stallman]]
[[ast:Richard Stallman]]
[[az:Riçard Stallman]]
[[az:Riçard Stallman]]

Inačica od 19. srpnja 2009. u 16:27

Datoteka:Richard Matthew Stallman.jpeg
Richard Matthew Stallman

Richard Matthew Stallman (skraćeno rms, rođen 16. ožujka 1953.) kontroverzni je američki haker i programer, poznat kao tvorac GNU ideje, osnivač Free software foundationa, aktivist slobodnog softvera te tvorac najpoznatije licence za slobodni kod, GNU GPL, kao i nekolicine drugih.

Stallman je začetnik ideje slobodnog koda, kojoj je dao pravni oblik u obliku licenci, od kojih je najznačajnija i najšire korištena licenca GPL. Suautor je i mnogih drugih licenci od kojih su su najznačajnije LGPL (za biblioteke) i FDL (za slobodnu dokumentaciju, koju koristi Wikipedija). Protivnik je tzv. 'proprietary' softvera jer smatra da su licence stvar slobode, a ne cijene (zarađivao je na svom slobodnom tekstualnom editoru Emacs).

Svoju programersku karijeru Stallman je započeo radom u MIT AI laboratoriju tijekom studija na Harvardu. Na MIT-u je u to vrijeme postojala hakerska zajednica u kojoj se kod slobodno dijelio kod (MIT licenca), a koja se počela raspadati u trenutku kada su tvrtke prestale objavljivati izvorni kod svojih programa. Niz incidenata koji su rezultirali iz te činjenice, doveo je Stallmana do uvjerenja da korisnik mora imati slobodu mijenjanja izvornog koda programa koje koristi. Objavom projekta GNU (rekurzivni akronim: Gnu's Not Unix), započeo je rad na slobodnom UNIXoidnom operativnom sustavu, a pridružili su mu se mnogi programeri.

Godine 1983. otišao je iz MIT-a kako bi utemeljio Fondaciju za slobodni softver (Free software foundation, FSF). U sklopu iste se danas bavi aktivizmom, a najutjecajniji je promotor slobodnog softvera te ostalih sloboda korisnika. Jedan od njegovih uspjeha na tom području je predvođenje akcije protiv korištenja Digital rights managementa (DRM-a).

GNU projekt i danas živi i razvija se, a najčešće mu je forma simbioza s Linux kernelom, iz čega je deriviran naziv operacijskog sustava, GNU/Linux.

Predložak:Link FA