Upravljanje ljudskim resursima (ekonomija): razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
SieBot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: no:HRM
m : de, es, he, id, sv : cs
Redak 17: Redak 17:


[[ar:إدارة الموارد البشرية]]
[[ar:إدارة الموارد البشرية]]
[[cs:Personalistika]]
[[cs:Lidské zdroje]]
[[de:Personalwesen]]
[[en:Human resource management]]
[[en:Human resource management]]
[[es:Recursos humanos]]
[[fa:مدیریت منابع انسانی]]
[[fa:مدیریت منابع انسانی]]
[[he:משאבי אנוש]]
[[id:Manajemen Sumber Daya Manusia]]
[[it:Gestione delle risorse umane]]
[[it:Gestione delle risorse umane]]
[[ja:人事労務管理]]
[[ja:人事労務管理]]
Redak 32: Redak 36:
[[sl:Upravljanje s človeškimi viri]]
[[sl:Upravljanje s človeškimi viri]]
[[sr:Менаџмент људских ресурса]]
[[sr:Менаџмент људских ресурса]]
[[sv:Human Resources]]
[[th:การบริหารทรัพยากรมนุษย์]]
[[th:การบริหารทรัพยากรมนุษย์]]
[[tr:İnsan kaynakları yönetimi]]
[[tr:İnsan kaynakları yönetimi]]

Inačica od 3. studenoga 2009. u 07:09

Upravljanje ljudskim resursima (engl. Human Resources Management-HRM) najčešće se danas naziva disciplina koja se bavi svestranim sagledavanjem problematike upravljanja ljudskim resursima u poduzeću - od planiranja potreba za njima, njihova pribavljanja i optimalnog raspoređivanja, vođenja i motiviranja, do njihove zaštite i unaprijeđivanja.

Upravljanje poduzećem znači svakako i upravljanje ljudima. Menadžment (kao aktivnost) općenito može biti definiran kao povezivanje na optimalan način materijalnih i ljudskih faktora kojima poduzeće raspolaže, a s ciljem postizanja optimalnih (maksimalnih) proizvodnih i ekonomskih rezultata.


Upravljanje ljudskim resursima i okruženje poduzeća

  • Okruženje poduzeća i HRM: ljudi koji rade u poduzeću nalaze se između utjecaja vanjskog okruženja i unutrašnjih ciljeva i zahtijeva poduzeća. Upravo je zadatak HRM da svojom aktivnošću postigne da se na najbolji način iskoriste snage i resursi kojima poduzeće raspolaže za ostvarenje svojih ciljeva.
  • Organizacija i oblikovanje rada: danas se sve više zastupa teza da organizaciju poduzeća (organizaciju rada u poduzeću - preciznije organizacijsku strukturu) treba prilagoditi ljudima kojima poduzeće raspolaže, odnosno njihovim karakteristikama, a ne obrnuto (ne prilagođavati ljude organizaciji).
  • Participativni menadžment: upravljanje suvremenim poduzećem umjesto upravljanja ljudima, trebalo bi više biti suupravljanje - ljude treba uključivati u sve faze: od planiranja, preko odlučivanja, do izvršenja i kontrole. Time se postiže njihova veća motiviranost, inicijativa i kreativnost, te ukupno povećava produktivnost i rezultati.
  • Organizacijska kultura: snaga organizacijske kulture i njena usklađenost s organizacijskom strukturom i strategijom bitna je poluga uspješnog funkcioniranja poduzeća. A upravo aktivnosti u domeni HRM tijesno su vezane s organizacijskom kulturom: s jedne strane o njoj ovise, a s druge strane je kreiraju.