Kinetic Energy Recovery System: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Xqbot (razgovor | doprinosi)
SpBot (razgovor | doprinosi)
m robot Dodaje: cs:KERS
Redak 17: Redak 17:
[[bg:KERS]]
[[bg:KERS]]
[[ca:Kers]]
[[ca:Kers]]
[[cs:KERS]]
[[de:KERS]]
[[de:KERS]]
[[en:Regenerative brake#Kinetic Energy Recovery Systems]]
[[en:Regenerative brake#Kinetic Energy Recovery Systems]]

Inačica od 6. siječnja 2010. u 17:19

Kinetic Energy Recovery System ili kratica KERS je sustav (baterija) za spremanje (prikupljanje) kinetičke energije dobivene kočenjem. Trenutačno je razvitku, a koristi se na bolidima Formule 1. FIA je u sezoni Formule 1 2008./09. dopustila korišenje KERS-a od 60 kW.

Sistem rada

Prilikom kočenja kinetička energija se (masa i brzina vozila...) pri trenju diskova pretvara u toplinsku energiju, a energija postepeno gubi. KERS služi upravo tome da se jedan dio toplinske energije pri trenju diskova, preusmjeri u uređaj (sustav) koji će na neki način prikupiti. Energija se sakuplja u kondenzatoru koji se na pravcu prazni te poboljšava performanse motora.

Nesreće

Na testiranjima u Jerezu 2008. dogodila se neobična nesreća. Naime u modificiranom bolidu BMW Saubera kojeg je vozio Christian Klien je, BMW-ovog mehaničara udario je električni udar.[1] Zbog toga je on završio u bolnici, a KERS se pokazo kao nedovoljno razvijena komponenta. Zbog toga mnoge su se F1 momčadi bojale upotrebiti KERS i od sada se prilikom dodira bolida s KERS-om nose zaštitne rukavice.


Izvori