Histon: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
'''Histoni''' su [[bjelančevine]], tj. bazični proteini (grade ih bazične aminokiseline arginin i lizin) koje pronalazimo u [[stanična jezgra|jezgri]] [[stanica|stanice]], a služe kako bi se lanac [[DNA]] mogao uspješno kondenzirati u kromosome. Postoje H1, H2A, H2B, H3 i H4 histoni. H2A, H2B, H3 i H4 histoni zajedno s DNA čine nukleosom, a H1 histon pomaže u slaganju nukleosoma u kondenzirani oblik DNA, tj. kromosome.
'''Histoni''' su [[bjelančevine]], tj. bazični proteini (grade ih bazične aminokiseline arginin i lizin) koje pronalazimo u [[stanična jezgra|jezgri]] [[stanica|stanice]], a služe kako bi se lanac [[DNA]] mogao uspješno kondenzirati u kromosome. Postoje H1, H2A, H2B, H3 i H4 histoni.2 H2A, 2 H2B, 2 H3 i 2 H4 histoni (8 ukupno),zajedno s DNA, čine nukleosom, a H1 histon pomaže u slaganju nukleosoma u kondenzirani oblik DNA, tj. kromosome.





Inačica od 23. lipnja 2011. u 13:58

Histoni su bjelančevine, tj. bazični proteini (grade ih bazične aminokiseline arginin i lizin) koje pronalazimo u jezgri stanice, a služe kako bi se lanac DNA mogao uspješno kondenzirati u kromosome. Postoje H1, H2A, H2B, H3 i H4 histoni.2 H2A, 2 H2B, 2 H3 i 2 H4 histoni (8 ukupno),zajedno s DNA, čine nukleosom, a H1 histon pomaže u slaganju nukleosoma u kondenzirani oblik DNA, tj. kromosome.


Nedovršeni članak Histon koji govori o biologiji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.