VHS: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
ZéroBot (razgovor | doprinosi)
m r2.7.1) (robot Dodaje: fa:سیستم ویدئو خانگی
mNema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
{{dz|[[VHS (jurišna puška)]]|višenamjensku hrvatsku strojnicu}}
'''Video Home System''' (poznatiji po kratici '''VHS''') je standardizirani format za snimanje i reprodukciju analognih video-vrpci u kasetnom kućištu kojeg je razvila japanska tvrtka [[JVC|Victor Company of Japan]] (JVC).
[[Datoteka:VHS-cassette.jpg|minijatura|350px|VHS kaseta]]
'''Video Home System''' (poznatiji po kratici '''VHS''') je standardizirani [[format]] za snimanje i reprodukciju analognih video vrpci u kasetnom kućištu kojeg je razvila japanska tvrtka [[JVC|Victor Company of Japan]] (JVC).

[[Datoteka:VHS logo.svg|minijatura|lijevo|90px|logotip VHS-a]]

Sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća povoljno video snimanje i reprodukcija (u domeni široke potrošnje) postali su važan čimbenik televizijske industrije. Kao i kod mnogih drugih tehnološkoh [[inovacija]], svaka od nekoliko tvrtki koje su se probijale na [[tržište]] pokušavala je nametnuti svoj tehnološki [[standard]]. Na vrhuncu nadmetanja video [[format]]a, dva su bila najzapaženija u medijima: VHS i [[Betamax]]. U konačnici je VHS prevagnuo, dominirajući tržištem kućne elektronike do kraja ere video [[kaseta]].

Devedesetih godina, standardizirani formati [[optički disk|optičkih diskova]] počeli su nuditi potrošačima bolju kakvoću od video vrpce. Najraniji od formata, [[Laserdisc]], nije bio naširoko prihvaćen, ali je njegov nasljednik [[DVD]] (Digital Versatile Disc) postao globalno poznat i korišten. Zamjenio je VHS postavši pretpostavljena metoda distribucije nakon 2000. godine. U [[2006.]] filmski studiji u Sjedinjenim Državama su prestali izdavati nove filmove u VHS formatu; [[2008.]] je bila isporučena posljednja pošiljka.


Sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća jeftino video snimanje i reprodukcija (u konzumentskoj domeni) su postali važna komponenta televizijske industrije. Poput mnogih drugih tehnološkoh inovacija, svaka od nekoliko tvrtki koje su radile proboj na tržište su pokušavale nametnuti svoj tehnološki standard. Na vrhuncu nadmetanja video-formata, dva su bila najprominentnija u medijima: VHS i [[Betamax]]. U konačnici je VHS prevagnuo, dominirajući tržištem kućne elektronike do kraja ere video-kaseta.


Devedesetih godina, standardizirani formati [[optički disk|optičkih diskova]] su počeli nuditi potrošačima bolju kvalitet od video-vrpce. Najraniji od formata, [[Laserdisc]], nije bio naširoko prihvaćen, ali njegov nasljednik [[DVD]] (Digital Versatile Disc) je postao globalno popularan i zamjenio je VHS postavši preferirana metoda distribucije nakon 2000. godine. U 2006. filmski studiji u Sjedinjenim Državama su prestali izdavati nove filmove u VHS formatu; 2008. je bila isporučena posljednja pošiljka.
{{Mrva}}
{{Mrva}}



Inačica od 28. listopada 2012. u 17:58

Ovo je glavno značenje pojma VHS. Za višenamjensku hrvatsku strojnicu pogledajte VHS (jurišna puška).
VHS kaseta

Video Home System (poznatiji po kratici VHS) je standardizirani format za snimanje i reprodukciju analognih video vrpci u kasetnom kućištu kojeg je razvila japanska tvrtka Victor Company of Japan (JVC).

logotip VHS-a

Sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća povoljno video snimanje i reprodukcija (u domeni široke potrošnje) postali su važan čimbenik televizijske industrije. Kao i kod mnogih drugih tehnološkoh inovacija, svaka od nekoliko tvrtki koje su se probijale na tržište pokušavala je nametnuti svoj tehnološki standard. Na vrhuncu nadmetanja video formata, dva su bila najzapaženija u medijima: VHS i Betamax. U konačnici je VHS prevagnuo, dominirajući tržištem kućne elektronike do kraja ere video kaseta.

Devedesetih godina, standardizirani formati optičkih diskova počeli su nuditi potrošačima bolju kakvoću od video vrpce. Najraniji od formata, Laserdisc, nije bio naširoko prihvaćen, ali je njegov nasljednik DVD (Digital Versatile Disc) postao globalno poznat i korišten. Zamjenio je VHS postavši pretpostavljena metoda distribucije nakon 2000. godine. U 2006. filmski studiji u Sjedinjenim Državama su prestali izdavati nove filmove u VHS formatu; 2008. je bila isporučena posljednja pošiljka.