Paleomagnetizam: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
kada se kaže da je razmera mala, nikada nije jasno da li se misli na razmeru koja je sitna, ili na onu koja pokazuje malo područje (a koja je krupna)
Redak 9: Redak 9:


== Načela remanentne magnetizacije ==
== Načela remanentne magnetizacije ==
Paleomagnetska proučavanja su moguća jer minerali bogati [[željezo]]m, kao što je [[magnetit]], mogu „zapamtiti“ nekadašnje pravce Zemljinog magnetskog polja. Paleomagnetska svojstva se u stijenama mogu sačuvati na tri načina.
Paleomagnetska proučavanja su moguća jer minerali bogati [[željezo]]m, kao što je [[magnetit]], mogu „zapamtiti“ nekadašnje pravce Zemljinog magnetskog polja. Paleomagnetska svojstva se u stijenama mogu sačuvati na tri načina: termoremanentnom magnetizacijom, kemijskom remanentnom magnetizacijom i izotermalnom remanentnom magnetizacijom.


Magnetostratigrafija se često rabi za određivanje starosti nalazišta [[fosil]]a.
Magnetostratigrafija se često rabi za određivanje starosti nalazišta [[fosil]]a.

Inačica od 7. listopada 2013. u 22:12

Paleomagnetizam je znanost koja proučava zapise o Zemljinom magnetnom polju, sačuvanim u različitim magnetičnim mineralima tijekom geološkog razdoblja. Proučavanja u geomagnetizmu pokazala su da se magnetsko polje Zemlje znatno mijenjalo tijekom vremena u svezi s orijentacijom i u svezi s intenzitetom.

Paleomagnetičari proučavaju nekadašnje magnetsko polje mjerenjem orijentacije magnetskih minerala u stijenama, stečene u vrijeme njihovog nastanka (remanentna magnetizacija), a zatim rabe metode, slične geomagnetizmu, da odrede kakva bi konfiguracija magnetskog polja Zemlje formirala proučavanu orijentaciju.

Polja proučavanja u paleomagnetizmu

Paleomagnetska proučavanja dijele se u nekoliko grana, ovisno od razmjere proučavanja:

Načela remanentne magnetizacije

Paleomagnetska proučavanja su moguća jer minerali bogati željezom, kao što je magnetit, mogu „zapamtiti“ nekadašnje pravce Zemljinog magnetskog polja. Paleomagnetska svojstva se u stijenama mogu sačuvati na tri načina: termoremanentnom magnetizacijom, kemijskom remanentnom magnetizacijom i izotermalnom remanentnom magnetizacijom.

Magnetostratigrafija se često rabi za određivanje starosti nalazišta fosila.

Literatura

  1. Gubbins D., Herrero-Bervera E. 2007. Encyclopedia of Geomagnetism and Paleomagnetism. Dordrecht: Springer
  2. Lanza R., Meloni A. 2006. The Earth’s magnetism – An introduction for geologists. Berlin: Springer
  3. Lowrie W. 2007. Fundamentals of Geophysics. New York: Cambridge University Press

Vanjske poveznice

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Paleomagnetizam