Veli Jože: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Oznake: uklanjanje ručnim načinom VisualEditor
Broj spašenih izvora: 2; broj poveznica koje su označene kao mrtve: 0) #IABot (v2.0.8
Redak 27: Redak 27:
'''Veli Jože''' je književno djelo hrvatskog književnika [[Vladimir Nazor|Vladimira Nazora]] iz [[1908.]] godine.
'''Veli Jože''' je književno djelo hrvatskog književnika [[Vladimir Nazor|Vladimira Nazora]] iz [[1908.]] godine.


Glavni lik je hrabri i dobri [[div]] Jože, "jak kao bik, kuštrave glave", <ref>http://www.profil.hr/knjiga/veli-joze-voda-i-druge-price/2516/</ref> koji živi u okolici [[Istra|istarskog]] gradića [[Motovun]]a. Knjiga je nastala na temelju narodnih [[priča]] i [[folklor]]nih motiva. To je djelo po kojemu će se prepoznavati Nazorova proza, a koje je on sam smatrao neuspjelim. Veli Jože postao je [[simbol]] hrvatske Istre, alegorijska slika nacionalne prošlosti, njezine muke i poniženja, ali i moći i snage kojom se stoljećima opirala odnarođivanju. <ref>http://www.sajam-knjiga.com/ProductDetails.aspx?Product=54015</ref>
Glavni lik je hrabri i dobri [[div]] Jože, "jak kao bik, kuštrave glave", <ref>{{Citiranje časopisa |url=http://www.profil.hr/knjiga/veli-joze-voda-i-druge-price/2516/ |title=Arhivirana kopija |journal= |archive-url=https://web.archive.org/web/20110505071121/http://www.profil.hr/knjiga/veli-joze-voda-i-druge-price/2516/ |archive-date=5. svibnja 2011. |access-date=12. rujna 2010. }}</ref> koji živi u okolici [[Istra|istarskog]] gradića [[Motovun]]a. Knjiga je nastala na temelju narodnih [[priča]] i [[folklor]]nih motiva. To je djelo po kojemu će se prepoznavati Nazorova proza, a koje je on sam smatrao neuspjelim. Veli Jože postao je [[simbol]] hrvatske Istre, alegorijska slika nacionalne prošlosti, njezine muke i poniženja, ali i moći i snage kojom se stoljećima opirala odnarođivanju. <ref>{{Citiranje časopisa |url=http://www.sajam-knjiga.com/ProductDetails.aspx?Product=54015 |title=Arhivirana kopija |journal= |archive-url=https://web.archive.org/web/20150614024408/http://www.sajam-knjiga.com/ProductDetails.aspx?Product=54015 |archive-date=14. lipnja 2015. |access-date=12. rujna 2010. }}</ref>


Veli Jože je i simbol velikoga i divovskog, pa je po njemu nazvana [[Plovna dizalica Veli Jože]], najveća je i najsnažnija dizalica na [[Jadran]]u, dugo godina i na [[Sredozemlje|Sredozemlju]], koja nije u upotrebi od [[2004.]] godine.
Veli Jože je i simbol velikoga i divovskog, pa je po njemu nazvana [[Plovna dizalica Veli Jože]], najveća je i najsnažnija dizalica na [[Jadran]]u, dugo godina i na [[Sredozemlje|Sredozemlju]], koja nije u upotrebi od [[2004.]] godine.

Inačica od 13. kolovoza 2021. u 19:40

Veli Jože
Autor Vladimir Nazor
Država Hrvatska
Jezik hrvatski jezik (izvorno)
Datum (godina)
izdanja
1908.
Mjesto radnje Motovun, Jadransko more
Glavni lik(ovi) Veli Jože
Teme sloboda, pohlepa

Veli Jože je književno djelo hrvatskog književnika Vladimira Nazora iz 1908. godine.

Glavni lik je hrabri i dobri div Jože, "jak kao bik, kuštrave glave", [1] koji živi u okolici istarskog gradića Motovuna. Knjiga je nastala na temelju narodnih priča i folklornih motiva. To je djelo po kojemu će se prepoznavati Nazorova proza, a koje je on sam smatrao neuspjelim. Veli Jože postao je simbol hrvatske Istre, alegorijska slika nacionalne prošlosti, njezine muke i poniženja, ali i moći i snage kojom se stoljećima opirala odnarođivanju. [2]

Veli Jože je i simbol velikoga i divovskog, pa je po njemu nazvana Plovna dizalica Veli Jože, najveća je i najsnažnija dizalica na Jadranu, dugo godina i na Sredozemlju, koja nije u upotrebi od 2004. godine.

Kratki sadržaj

Oko grada Motovuna živio je kmet Jože divovskog izgleda. Radio je najteže poslove za gospodu bez prigovora, dok ga mletački providur nije odveo lađom za Mletke. Bura je potopila lađu, a Jože se spasio. U lađi je poginuo div Galeat Ilija, koji je prije smrti savjetovao Joži, da bude slobodan čovjek. Kada se vratio kući, pobjegao je s ostalim kmetovima na brdo, gdje su kasnije našli zlato. Čak su im i gospodari došli pomagati, kako bi dobili dio zlata. Prilikom dijeljenja posjeda, divovi su se posvađali zbog svoje pohlepe. Jože je bio tužan, zbog nepravedne podjele pa se osvetio spalivši kolibu sa žitom. Progonili su ga, a sklonište je našao kod Civette, koji je postao vođa kmetova i Joži dao najbolju zemlju. U borbama je Jože ubio dva diva, vraćao se svom Motovunu, ali prije ulaska u grad, sjetio se Ilijinih riječi pa je odlučio biti slobodan čovjek,kao što mu je on rekao pa je napustio Civettu i Motovun i nije se vratio.

Izvori

  1. Arhivirana kopija. Inačica izvorne stranice arhivirana 5. svibnja 2011. Pristupljeno 12. rujna 2010. journal zahtijeva |journal= (pomoć)CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)
  2. Arhivirana kopija. Inačica izvorne stranice arhivirana 14. lipnja 2015. Pristupljeno 12. rujna 2010. journal zahtijeva |journal= (pomoć)CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)