Dezinfekcija mehaničkim postupcima: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
E.coli (razgovor | doprinosi)
m uklonjena kategorija Medicina; dodana kategorija Medicinski postupci uz pomoć dodatka HotCat
Broj spašenih izvora: 0; broj poveznica koje su označene kao mrtve: 1) #IABot (v2.0.8
Redak 9: Redak 9:
* Zdenko Volner, Opća medicinska mikrobiologija s epidemiologijom i imunologijom, Školska knjiga, V. izdanje, Zagreb 2008.
* Zdenko Volner, Opća medicinska mikrobiologija s epidemiologijom i imunologijom, Školska knjiga, V. izdanje, Zagreb 2008.


* [http://www.krmek.hr/tag/mehanicka-dezinfekcija/|KRMEK.HR]
* [http://www.krmek.hr/tag/mehanicka-dezinfekcija/|KRMEK.HR]{{Neaktivna poveznica|bot=InternetArchiveBot }}


[[Kategorija:Medicinski postupci]]
[[Kategorija:Medicinski postupci]]

Inačica od 17. kolovoza 2021. u 02:35


Dezinfekcija mehaničkim postupcima podrazumijeva čišćenje i pranje. Ti postupci smanjuju broj mikroorganizama i uklanjaju ih s površina i predmeta, kao i iz živog tkiva. Tako se jednostavno uklanjaju vegetativni oblici mikroorganizama i bakterijske spore s predmeta i površina. Sredstva za čišćenje, deterdženti, sapuni i prašci za ribanje odmašćuju podlogu i uklanjaju nečistoću u kojoj su uklopljeni mikroorganizmi, te tako olakšavaju taj postupak.

Djelovanjem mehaničke sile, potresanjem suspenzije bakterija ili gljiva, oštećuju im se stanične stjenke, što uzrokuje raspad njihovih stanica. U tom se pogledu razne vrste bakterija bitno razlikuju. Kako bi se izazvali mehanički oštećenje bakterija, suspenziji se prije potresanja valja dodati staklene kuglice i zatim je potresti u posebnim uređajima.

Izvor

  • Zdenko Volner, Opća medicinska mikrobiologija s epidemiologijom i imunologijom, Školska knjiga, V. izdanje, Zagreb 2008.