Teorija Z: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinosi)
m Bot: brisanje 10 međuwiki poveznica premještenih u stranicu d:q1200692 na Wikidati
m RpA: WP:NI, WP:HRV
 
Redak 1: Redak 1:
'''Teorija Z''' je oblik upravljanja u kojem su sadržani oblici [[japan|japanske]] prakse upravljanja i prilagođeni okruženju [[SAD]]-a. '''Teorija Z''' stavlja naglasak na kvalitetan odnos s [[ljudi]]ma i neformalne i demokratske odnose koji se temelje na povjerenju.
'''Teorija Z''' je oblik upravljanja u kojem su sadržani oblici [[japan]]ske prakse upravljanja i prilagođeni okruženju [[SAD]]-a. '''Teorija Z''' stavlja naglasak na kvalitetan odnos s [[ljudi]]ma i neformalne i demokratske odnose koji se temelje na povjerenju.


Usprkos svim tim nastojanjima da se vodi računa o ljudskoj komponenti u tvrtkama, hijerarhijska struktura ostaje netaknuta i odgovornost ostaje na pojedincu što je u totalnoj suprotnosti s načelima [[japan]]skog [[management|menadžmenta]].
Usprkos svim tim nastojanjima da se vodi računa o ljudskoj komponenti u tvrtkama, hijerarhijska struktura ostaje netaknuta i odgovornost ostaje na pojedincu što je u totalnoj suprotnosti s načelima [[japan]]skog [[management|menadžmenta]].


Ironično je što se japanski menadžment i '''teorija Z''' temelje na [[W. Edwards Deming|Demingovih]] '''14 načela''' koje nisu bile prihvaćene u [[SAD]]-u. Tada je otišao u [[Japan]] i bio jedan od zaslužnijih za veliki japanski razvoj [[1980-ih]] godina. U konačnici se ta ista teorija i načela vraćaju u [[SAD]] sa mnogo zakašnjenja.
Ironično je što se japanski menadžment i '''teorija Z''' temelje na [[W. Edwards Deming|Demingovih]] '''14 načela''' koje nisu bile prihvaćene u [[SAD]]-u. Tada je otišao u [[Japan]] i bio jedan od zaslužnijih za veliki japanski razvoj [[1980-ih]] godina. U konačnici se ta ista teorija i načela vraćaju u [[SAD]] s mnogo zakašnjenja.


[[Kategorija:Menadžment]]
[[Kategorija:Menadžment]]

Posljednja izmjena od 22. prosinca 2021. u 05:52

Teorija Z je oblik upravljanja u kojem su sadržani oblici japanske prakse upravljanja i prilagođeni okruženju SAD-a. Teorija Z stavlja naglasak na kvalitetan odnos s ljudima i neformalne i demokratske odnose koji se temelje na povjerenju.

Usprkos svim tim nastojanjima da se vodi računa o ljudskoj komponenti u tvrtkama, hijerarhijska struktura ostaje netaknuta i odgovornost ostaje na pojedincu što je u totalnoj suprotnosti s načelima japanskog menadžmenta.

Ironično je što se japanski menadžment i teorija Z temelje na Demingovih 14 načela koje nisu bile prihvaćene u SAD-u. Tada je otišao u Japan i bio jedan od zaslužnijih za veliki japanski razvoj 1980-ih godina. U konačnici se ta ista teorija i načela vraćaju u SAD s mnogo zakašnjenja.