Cirenska škola: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Ygraine (razgovor | doprinosi)
Samo lektura.
Ygraine (razgovor | doprinosi)
mNema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
'''Kirenjani''' su sljedbenici grčke filozofske škole, koju je osnovao Sokratov učenik [[Aristip]] iz Kirene oko 380. p. n. e. Apsolutizirajući [[eudaimonizam|eudaimonističku]] stranu [[Sokrat]]ove [[etika|etike]], prema kojoj je [[sreća]] cilj moralnog djelovanja, oni dobro određuju kao nasladu, koja proizlazi iz zadovoljenog [[volja|htijenja]]. Pri tome je svejedno što je predmet htijenja i naklonosti, jer je prvenstveno riječ o intenzitetu osjećaja zadovoljstva, koje je ipak najjače kod osjetilnog tjelesnog užitka. Prema Kirenjanima, [[vrlina|krepost]] nije ništa drugo nego sposobnost uživanja. Međutim, istinski uživati može samo obrazovan čovjek, koji zna razumno procijeniti i među različitim užicima odabrati one koji omogućuju najvišu ugodu, tj. onu koja je pomiješana s najmanje neugode.
'''Kirenjani''' su sljedbenici grčke filozofske škole, koju je osnovao Sokratov učenik [[Aristip]] iz Kirene oko 380. p. n. e.
Apsolutizirajući [[eudaimonizam|eudaimonističku]] stranu [[Sokrat]]ove [[etika|etike]], prema kojoj je [[sreća]] cilj moralnog djelovanja, oni dobro određuju kao nasladu, koja proizlazi iz zadovoljenog [[volja|htijenja]]. Pri tome je svejedno što je predmet htijenja i naklonosti, jer je prvenstveno riječ o intenzitetu osjećaja zadovoljstva, koje je ipak najjače kod osjetilnog tjelesnog užitka. Prema Kirenjanima, [[vrlina|krepost]] nije ništa drugo nego sposobnost uživanja. Međutim, istinski uživati može samo obrazovan čovjek, koji zna razumno procijeniti i među različitim užicima odabrati one koji omogućuju najvišu ugodu, tj. onu koja je pomiješana s najmanje neugode.


== Relevantni članci ==
== Relevantni članci ==

Inačica od 26. svibnja 2007. u 10:41

Kirenjani su sljedbenici grčke filozofske škole, koju je osnovao Sokratov učenik Aristip iz Kirene oko 380. p. n. e.

Apsolutizirajući eudaimonističku stranu Sokratove etike, prema kojoj je sreća cilj moralnog djelovanja, oni dobro određuju kao nasladu, koja proizlazi iz zadovoljenog htijenja. Pri tome je svejedno što je predmet htijenja i naklonosti, jer je prvenstveno riječ o intenzitetu osjećaja zadovoljstva, koje je ipak najjače kod osjetilnog tjelesnog užitka. Prema Kirenjanima, krepost nije ništa drugo nego sposobnost uživanja. Međutim, istinski uživati može samo obrazovan čovjek, koji zna razumno procijeniti i među različitim užicima odabrati one koji omogućuju najvišu ugodu, tj. onu koja je pomiješana s najmanje neugode.

Relevantni članci

Nedovršeni članak Cirenska škola koji govori o filozofiji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.