Manitoulin: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
mNema sažetka uređivanja
Sombrero (razgovor | doprinosi)
Nema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
'''Manitoulin otoci''' (Manitoulin Islands) je arhipelag od tri veća i nekoliko manjih otoka na sjeveru jezera Huron u zaljevu [[Georgian Bay]], [[Ontario]], [[Kanada]], i neznatni dio u SAD-u (otok [[Drummond, otok|Drummond]]). Glavni i najveći otok je 130 kilometara (80 milja) dugi Manitoulin, i 3,2-48 kilometara širok, najveći riječni otok na svijetu. Na Manitoulinu ima 108 jezera, od kojih je jezero [[Manitou, jezero|Manitou]] (104 km²) najveće i najdublje, i nosi titulu najvećeg jezera na otoku u slatkovodnom jezeru, na kojemu se tijekom godine vode razne aktivnosti, kao što su vožnja čamcima i snowmobilima, pecanje i plivanje. Ostala manja značajna jezera su Kagawong, Big Lake, Pine Lake, Martin Lake, Windfall Lake i Snow Lake. Na otoku se nalaze i tri rijeke: [[Kagawong]], [[Manitou]] i [[Mindemoya]].
'''Manitoulin otoci''' (Manitoulin Islands) je arhipelag od tri veća i nekoliko manjih otoka na sjeveru jezera Huron u zaljevu [[Georgian Bay]], [[Ontario]], [[Kanada]], i neznatni dio u SAD-u (otok [[Drummond, otok|Drummond]]{{newdsm}}). Glavni i najveći otok je 130 kilometara dugi Manitoulin, i 3,2-48 kilometara širok, najveći riječni otok na svijetu. Na Manitoulinu ima 108 jezera, od kojih je jezero [[Manitou, jezero|Manitou]]{{newdsm}} (104 km²) najveće i najdublje, i nosi titulu najvećeg jezera na otoku u slatkovodnom jezeru, na kojemu se tijekom godine vode razne aktivnosti, kao što su vožnja čamcima i snowmobilima, pecanje i plivanje. Ostala manja značajna jezera su Kagawong, Big Lake, Pine Lake, Martin Lake, Windfall Lake i Snow Lake. Na otoku se nalaze i tri rijeke: [[Kagawong]], [[Manitou]] i [[Mindemoya]].


Od drugih otoka istiću se stjenoviti i pošumljeni [[Cockburn, otok|Cockburn]] i Drummond. Najveće naselje je gradić [[Little Current]], nadalje [[Manitowaning]] (prvo naselje koje su osnovali Europljani) sa muzejom Assiginack Museum, [[Gore Bay]] (drugi po veličini), [[Evansville]]. Većinu stanovnika čine Indijanci [[Ottawa Indijanci|Ottawa]], [[Chippewa|Ojibwa]], [[Potawatomi]]).
Od drugih otoka istiću se stjenoviti i pošumljeni [[Cockburn (otok u jezeru Ontario),|Cockburn]] i Drummond. Najveće naselje je gradić [[Little Current]], nadalje [[Manitowaning]] (prvo naselje koje su osnovali Europljani) sa muzejom Assiginack Museum, [[Gore Bay]] (drugi po veličini), [[Evansville]]. Većinu stanovnika čine Indijanci [[Ottawa Indijanci|Ottawa]], [[Chippewa|Ojibwa]], [[Potawatomi]]).


[[Kategorija:Otoci]]
[[Kategorija:Kanadski otoci]]
[[Kategorija:Zemljopis Kanade]]
[[Kategorija:Otoci Atlantskog oceana]]

Inačica od 15. studenoga 2007. u 11:10

Manitoulin otoci (Manitoulin Islands) je arhipelag od tri veća i nekoliko manjih otoka na sjeveru jezera Huron u zaljevu Georgian Bay, Ontario, Kanada, i neznatni dio u SAD-u (otok Drummond). Glavni i najveći otok je 130 kilometara dugi Manitoulin, i 3,2-48 kilometara širok, najveći riječni otok na svijetu. Na Manitoulinu ima 108 jezera, od kojih je jezero Manitou (104 km²) najveće i najdublje, i nosi titulu najvećeg jezera na otoku u slatkovodnom jezeru, na kojemu se tijekom godine vode razne aktivnosti, kao što su vožnja čamcima i snowmobilima, pecanje i plivanje. Ostala manja značajna jezera su Kagawong, Big Lake, Pine Lake, Martin Lake, Windfall Lake i Snow Lake. Na otoku se nalaze i tri rijeke: Kagawong, Manitou i Mindemoya.

Od drugih otoka istiću se stjenoviti i pošumljeni Cockburn i Drummond. Najveće naselje je gradić Little Current, nadalje Manitowaning (prvo naselje koje su osnovali Europljani) sa muzejom Assiginack Museum, Gore Bay (drugi po veličini), Evansville. Većinu stanovnika čine Indijanci Ottawa, Ojibwa, Potawatomi).