Suradnik:Pljočkar/Stranica za vježbanje

Izvor: Wikipedija


Dobrodošli na stranicu za vježbanje.

Molimo, svakako pogledajte uvodni tečaj i stranice pomoći i upoznajte se s osnovama uređivanja prije početka rada na ovoj stranici.

Ovo je vaša osobna stranica za vježbanje, nije članak Wikipedije. Na njoj možete isprobati što ste naučili iz navedenih stranica, ili ju rabiti za pripremu članka koji želite postaviti na Wikipediju.

I za ovu stranicu vrijede pravila Wikipedije, stoga nemojte stavljati sadržaj koji narušava autorska prava, koji je uvredljiv ili napadački na neki drugi način.


Jednostavno, počnite raditi u donjem okviru za uređivanje (ako nije otvoren, kliknite ovdje). Klikom na Prikaži kako će izgledati ispod polja možete vidjeti djelovanje vašeg uređivanja. Nastavite s vježbanjem dok ne budete zadovoljni izgledom stranice. Stranicu možete spremiti klikom na Sačuvaj stranicu i nastaviti rad kasnije.


Prostor za vježbanje

Pljočkanje, pljočka, pljočkar; Pljočkanje je tradicijska igra i sportsko nadmetanje naših predaka, pastira i puka, prisutna u Istri i Dalmaciji. Naziv pljočkanje dolazi od naziva osnovnog rekvizita za igru a to je pljočka. Pljočka je kamena škrilja, plosnati kamen, 12 - 16 cm promjera i debljine 3 do 4 cm, koji se kleše da dobije formu pogodnu za bacanje. Igra se sastoji u nadmetanju dvojice pljočkara na način da dobace pljočku što bliže cilju, odnosno bulinu. Svaki pljočkar ima po tri pljočke koje naizmjence bacaju prema bulinu po pravilu da punat ima bliža pljočka. Nakon završenog bacanja punti se određuju prema blizini pljočke u odnosu na bulin, što znači da pljočkar može imati jedan, dva ili tri punta ukoliko su njegove pljočke bliže bulinu. Natjecanje može biti pojedinačno a mogu se takmičiti i parovi ili ekipe. U igri parova svaki igrač - pljočkar igra sa po dvije pljočke dok u ekipnom natjecanju svaki igrač igra sa jednom pljočkom. Igra traje dok jedan pojedinac, par ili ekipa ne sakupi 13 punata. Pobjednik dobiva nagradu. U tradiciji je to bila igra druženja i zabave ali i sportskog nadmetanja "tko je bolji". Danas se pljočkanje održava kao tradicijska igra i kao pravo sportsko takmičenje prema načelima Olimpizma i suvremenog sporta.