Hrvatsko-argentinski odnosi

Izvor: Wikipedija
Veleposlanstvo Republike Hrvatske u četvrti Belgrano u Buenos Airesu

Hrvatsko-argentinski odnosi (na španjolskom jeziku relaciones entre Argentina y Croacia) odnose se na bilateralne odnose između Republike Hrvatske i Republike Argentine. Obje su države članice Ujedinjenih naroda.

Općenito[uredi | uredi kôd]

Diplomatski odnosi uspostavljeni su 13. travnja 1992. godine. Odnosi između dvaju zemalja bili su od početka vrlo prijateljski, budući da u Argentini živi oko 250.000 Hrvata i osoba s hrvatskim podrijetlom.[1]

Za vrijeme Domovinskog rata (1991. – 1995.) Argentina je pod predsjednikom Carlosom Menemom Hrvatskoj pružila pomoć u obrani slanjem naoružanja. Po završetku vojnih sukoba, kulturna suradnja između dvaju zemalja se intenzivirala i institucionalizirala.

U gradovima Buenos Airesu i Rosariu, gdje se u već prethodno već bile aktivne povijesne hrvatske udruge i katoličke misije, uspostavljeni su razmjenski lektorati hrvatskog jezika i književnosti pod nadležnošću Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. U glavnom gradu uspostavljena je Argentinsko-hrvatska gospodarska komora (predsjednik Marcos Pejacsevich) koja promovira gospodarsku suradnju između dviju zemalja, kao i suradnju između hrvatskih gospodarstvenika u Argentini.[2]

Ulaskom u 21. stoljeće obje su se zemlje pridružile većim zajedničkim tržištima, Argentina Mercosuru, a Hrvatska Europskoj uniji čime se otvorio prostor za unaprjeđenje gospodarske suradnje između dvaju zemalja.

Diplomatska predstavništva[uredi | uredi kôd]

Veleposlanstvo Republike Hrvatske nalazi u Buenos Airesu (veleposlanica Duška Paravić).

Pored toga, dva se počasna konzulata nalaze u gradovima Cordobi i San Miguelu de Tucumán, sjedištima istoimenih provincija. Povijesni počasni konzulat u Rosariu u Provinciji Santa Fe je u stanju mirovanja (nema imenovano osoblje).

Argentina u Hrvatskoj nema svoje veleposlanstvo te je zastupa konzularno predstavništvo u Budimpešti pri Mađarskoj Republici (veleposlanik Hernán Patiño Mayer).

Vidi također[uredi | uredi kôd]

Izvori[uredi | uredi kôd]

  1. Hrvatsko iseljeništvo u Argentini. Pristupljeno 24. studenoga 2020.
  2. Camara Argentino-Croata de industria y comercio. Pristupljeno 24. studenoga 2020.

Vanjske poveznice[uredi | uredi kôd]