Prijeđi na sadržaj

Jugoslavensko rukometno prvenstvo 1975./76.

Izvor: Wikipedija

U sezoni 1975./76. jugoslavenski rukometni prvak je peti put zaredom postala momčad Borca iz Banje Luke.

1. savezna liga

[uredi | uredi kôd]
Mj.Klubut.pob.neod.por.gol+gol-grbod
1.Borac Banja Luka262033698614+8343
2.Partizan Bjelovar261943800664+13642
3.Željezničar Sarajevo261529725660+6532
4.Krivaja Zavidovići261268668642+2630
5.Crvenka261079770748+2227
6.Dubočica Leskovac261079749757-827
7.Medveščak Zagreb2611411726696+3026
8.Crvena zvezda Beograd2613013735706+2926
9.Železničar Niš2611411686698-1226
10.Metaloplastika Šabac269512719717+223
11.Dinamo Pančevo269512657690-3323
12.Kvarner Rijeka2610115762812-5021
13.Vitex Visoko262519680766-869
14.Borac Uroševac264121751955-2049

Izvori:
[1] Omladinski rukometni klub "Partizan"
[2] Razvoj rukometa u Hrvatskoj 1930. – 1985.

2. savezna liga

[uredi | uredi kôd]

Sjever

[uredi | uredi kôd]
Mj.Klubut.pob.neod.por.gol+gol-bod
1.Celje22210162443542
2.Slovan Ljubljana22171456746235
3.Inles Ribnica22121955148225
4.Industromontaža Kutina22113850047025
5.Rovinj22112954151824
6.Varteks Varaždin22104848647424
7.Rudar Labin22841052552622
8.Zagreb221001254856320
9.Sevnica22841057864020
10.Senj22621445855013 (-1)
11.Slovenj Gradec2232174946038
12.Piran2231183245096 (-1)

Izvori:
[2] Razvoj rukometa u Hrvatskoj 1930. – 1985.

Zapad

[uredi | uredi kôd]
Mj.Klubut.pob.neod.por.gol+gol-bod
1.Velež Mostar22162461150934
2.Bosna Sarajevo22170559240034
3.Radnički Goražde22121957950525
4.Derventa22121955156525
5.Sloga Doboj22112955053324
6.Mehanika Metković221101160955222
7.Premium Bosanski Brod221101153356022
8.Zenica221011150654821
9.Sarajevo22831151052319
10.Split22821248352318
11.Mladost Banja Luka22501752559110
12.Bagat Zadar22501739563310

Izvori:
[3] Splitske ruke pune baluna : 60 godina Rukometnog kluba Split
[2] Razvoj rukometa u Hrvatskoj 1930. – 1985.
[4] derventskim-korzom.blogspot.com

III. rang prvenstva

[uredi | uredi kôd]

Hrvatska

[uredi | uredi kôd]

Završnica republičkog prvenstva igrana dvostrukim kup-sustavom uz sudjelovanje četiri momčadi.

mj.klub
1.Slatina (Podravska Slatina)
2.Jugovinil Kaštel Gomilica
3. – 4. Tekstil Karlovac
Selce

Izvori:
[2] Razvoj rukometa u Hrvatskoj 1930. – 1985.

Hrvatska regionalna liga – Istok

[uredi | uredi kôd]

Konačni poredak:
1. Slatina (Podravska Slatina)
2. Borovo (Borovo - Vukovar)
3. Slavonija DI Slavonski Brod
4. Partizan Našice
5. Elektra Osijek
6. Slavija Stari Perkovi
7. Mladost Donji Miholjac
8. Đakovo
9. Požega
10. Lokomotiva Vinkovci
11. Valpovka (Valpovo)
12. Metalac Osijek
Izvori:
[2] Razvoj rukometa u Hrvatskoj 1930. – 1985.

Hrvatska regionalna liga – Zapad

[uredi | uredi kôd]

Konačni poredak:
1. Selce
2. Triko Novigrad
3. Partizan-Zamet Rijeka
4. Arena Pula
5. Umag
6. INA Rijeka
7. Kozala Rijeka
8. Goranin Delnice
9. Partizan Matulji
10. Poreč
11. Crikvenica
12. Digitron Buje
Izvori:
[2] Razvoj rukometa u Hrvatskoj 1930. – 1985.

Hrvatska regionalna liga – Sjever

[uredi | uredi kôd]

Konačni poredak:
1. Tekstil Karlovac
2. Čakovec
3. Rudar Rude
4. Slavija Petrinja
5. INA Sisak
6. Dubovac Karlovac
7. Borac Zagreb
8. Jedinstvo Zagreb
9. Metalac Zagreb
10. VA-MA Varaždin
11. Mladost Zagreb
12. Virovitica
Izvori:
[2] Razvoj rukometa u Hrvatskoj 1930. – 1985.

Hrvatska regionalna liga – Jug

[uredi | uredi kôd]
mjklubutpobneodporgolovibod
1.Jugovinil Kaštel Gomilica221903597:39238
2.Zadar221615487:42733
3.Trogir221525527:44432
4.Olimpija Vodice221507538:45130
5.Partizan Dugi Rat221309487:47526
6.Metalac Šibenik221129546:53424
7.Partizan Kaštel Sućurac229211497:49620
8.Lederer Split229013522:53318
9.Merces Makarska228014423:46916
10.Korčula225215503:58312
11.Željezničar Knin225116475:61111
12.Split II222020449:6324

Izvori:
[2] Razvoj rukometa u Hrvatskoj 1930. – 1985.
[5] RK Kaštela Adriachem - 50 godina rukometa u Kaštel Gomilici
[6] RK Hrvatski Dragovoljac Dugi Rat

IV. i niži rangovi prvenstva

[uredi | uredi kôd]

Hrvatska

[uredi | uredi kôd]

Srednjodalmatinska liga

[uredi | uredi kôd]

Četvrti rang natjecanja

mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-bod
1.Hvar18180054735536
2.Trogr II18150347933430
3.Partizan II Kaštel Sućurac18110739437322
4.Cetinka Trilj18101743839521
5.Partizan Solin1891842537919
6.DES Split18801037641316
7.Lederer II Split18511240047711
8.Jugovinil II Kaštel Gomilica1841133894349
9.Partizan II Dugi Rat1841133844459
10.Merces II Makarska1831143004897

Izvori:
[5] RK Kaštela Adriachem - 50 godina rukometa u Kaštel Gomilici

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. ↑ Jovan Paripović: Omladinski rukometni klub "Partizan"; Bjelovar, 1982.; str. 114-116
  2. 1 2 3 4 5 6 7 8 Razvoj rukometa u Hrvatskoj 1930.-1985., Rukometni savez Hrvatske, Zagreb, 1986.
  3. ↑ Gordan Stojanac: Splitske ruke pune baluna : 60 godina Rukometnog kluba Split, Split, 2008.
  4. ↑ derventskim-korzom.blogspot.com, Derventski rukomet sedamdesetih godina (sa tablicama i novinskim isječcima, pristupljeno 10. veljače 2014.
  5. 1 2 Jurica Gizdić: RK Kaštela Adriachem - 50 godina rukometa u Kaštel Gomilici, Kaštel Gomilica, 2008.
  6. ↑ rkhd.hr - RK Hrvatski Dragovoljac Dugi Rat - sezona 1975./76. - HRVATSKA RUKOMETNA LIGA- JUŽNA SKUPINA  Arhivirana inačica izvorne stranice od 10. siječnja 2017. (Wayback Machine), pristupljeno 9. siječnja 2017.
Članak Jugoslavensko rukometno prvenstvo 1975./76. koji govori o rukometu je mrva: začetak enciklopedijskog članka. Dopunite ga prema pravilima uređivanja Wikipedije.