Osobno računalo: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Uršul (razgovor | doprinosi)
Nema sažetka uređivanja
proširenje uvodnog odjeljka i povijesti po uzoru na englesku wikipediju
Redak 1: Redak 1:
[[Datoteka:Computer-aj aj ashton 01.svg|mini|250px|Crtež osobnog računala]]
[[Datoteka:Computer-aj aj ashton 01.svg|mini|250px|Crtež stolnog osobnog računala]]
'''Osobno računalo''' ({{en|personal computer, PC}}) je [[računalo]] opće namjene koje je po fizičkoj veličini, mogućnostima i cijeni pogodno za osobnu uporabu te kojim upravlja izravno krajnji korisnik bez pomoći računalnog operatera, za razliku od [[središnje računalo|središnjeg računala]] i [[poslužitelj]]a koje istovremeno može rabiti više krajnjih korisnika ali zahtijevaju podršku dodatnog stručnog osoblja.
'''Osobno računalo''' ili PC ([[Engleski jezik|eng.]] '''P'''ersonal '''C'''omputer) je [[računalo]] namijenjeno osobnoj uporabi, za razliku od [[poslužitelj]]a koji rabi veći broj ljudi.


S obzirom na prikladnost za prenošenje osobno računalo može biti stolno ({{en|desktop computer}}), koje nije prikladno za prenošenje, ili [[prijenosno računalo|prijenosno]], kojeg korisnik može lako prenositi ili čak koristiti u pokretu.
== Povijest ==
Neka od prvih osobnih računala bila su:
* [[ZX 80]]/[[ZX 81]]
* [[ZX Spectrum]]
* [[Commodore 64]]
* [[Amiga]]
* [[Atari]]
* Prvo osobno računalo (PC) izišlo je 1981. godine.


Danas su osobna računala u masovnoj uporabi širom svijeta i na njima se najčešće koriste [[računalni programi]] za obradu teksta i slika, tablične kalkulacije, baze podataka, pregled web-stranica, e-poštu, audio-vizualnu komunikaciju, reproduciranje digitalnih multimedijskih sadržaja te za igranje. Na raspolaganju je i mnoštvo programa za razne druge specijalne namjene. Današnja osobna računala redovito imaju mogućnost spajanja u [[LAN|lokalnu računalnu mrežu]] i na [[Internet]].
Do kraja [[20. stoljeće|20. stoljeća]] razlika u dimenzijama između velikih super-računala i osobnih računala je skoro potpuno nestala, tako da su današnja osobna računala sposobna izvoditi proračune koje su nekad izvodila super-računala.

== Povijest ==


Osobna računala pojavila su se [[1970]]-tih godina a među prvim proizvođačima bile su tvrtke [[Apple]], [[Hewlett-Packard]] i [[IBM]]. Veće širenje osobnih računala počelo je s pojavom računala IBM PC (model 5150) koje je izišlo 1981. godine a cijenom je bilo prikladno i za poslovnu i za kućnu uporabu u ekonomski razvijenim državama. Među popularnim kućnim osobnim računalima s početka [[1980]]-tih bila su i sljedeća: [[Atari]] ST, [[Commodore 64]]/[[Amiga]], [[ZX 80]]/[[ZX 81]], [[ZX Spectrum]].
Naravno, i super-računala su u međuvremenu napredovala, i imamo dva oblika:
* samostalno super-računalo
* super-računalo sastavljeno od velikog broja osobnih računala


Zahvaljujući hardverskoj arhitekturi koja je omogućavala nadograđivanje računala komponentama drugih proizvođača, računala IBM PC i njima kompatibilna drugih proizvođača (tzv. klonovi) postigla su dominaciju na tržištu, dok im je jedini konkurent ostao [[Apple Macintosh]]. Ova računala zasnivala su se na [[procesor]]ima tvrtke [[Intel]] a kao [[operacijski sustav]] korišten je prvo [[MS-DOS]] a zatim [[Microsoft Windows]]. Od 1991. kada se pojavio [[Linux]] na osobnim računalima se također koriste sustavi sastavljeni od [[slobodni softver|slobodnog softvera]].
== Usporedi ==
*[[središnje računalo]]
*[[mrežno računalo]]
*[[prijenosno računalo]], prijenosnik
*[[dlanovnik]]


{{Mrva-rač}}
{{Mrva-rač}}

Inačica od 1. lipnja 2011. u 13:00

Crtež stolnog osobnog računala

Osobno računalo (eng. personal computer, PC) je računalo opće namjene koje je po fizičkoj veličini, mogućnostima i cijeni pogodno za osobnu uporabu te kojim upravlja izravno krajnji korisnik bez pomoći računalnog operatera, za razliku od središnjeg računala i poslužitelja koje istovremeno može rabiti više krajnjih korisnika ali zahtijevaju podršku dodatnog stručnog osoblja.

S obzirom na prikladnost za prenošenje osobno računalo može biti stolno (eng. desktop computer), koje nije prikladno za prenošenje, ili prijenosno, kojeg korisnik može lako prenositi ili čak koristiti u pokretu.

Danas su osobna računala u masovnoj uporabi širom svijeta i na njima se najčešće koriste računalni programi za obradu teksta i slika, tablične kalkulacije, baze podataka, pregled web-stranica, e-poštu, audio-vizualnu komunikaciju, reproduciranje digitalnih multimedijskih sadržaja te za igranje. Na raspolaganju je i mnoštvo programa za razne druge specijalne namjene. Današnja osobna računala redovito imaju mogućnost spajanja u lokalnu računalnu mrežu i na Internet.

Povijest

Osobna računala pojavila su se 1970-tih godina a među prvim proizvođačima bile su tvrtke Apple, Hewlett-Packard i IBM. Veće širenje osobnih računala počelo je s pojavom računala IBM PC (model 5150) koje je izišlo 1981. godine a cijenom je bilo prikladno i za poslovnu i za kućnu uporabu u ekonomski razvijenim državama. Među popularnim kućnim osobnim računalima s početka 1980-tih bila su i sljedeća: Atari ST, Commodore 64/Amiga, ZX 80/ZX 81, ZX Spectrum.

Zahvaljujući hardverskoj arhitekturi koja je omogućavala nadograđivanje računala komponentama drugih proizvođača, računala IBM PC i njima kompatibilna drugih proizvođača (tzv. klonovi) postigla su dominaciju na tržištu, dok im je jedini konkurent ostao Apple Macintosh. Ova računala zasnivala su se na procesorima tvrtke Intel a kao operacijski sustav korišten je prvo MS-DOS a zatim Microsoft Windows. Od 1991. kada se pojavio Linux na osobnim računalima se također koriste sustavi sastavljeni od slobodnog softvera.

Nedovršeni članak Osobno računalo koji govori o računarstvu treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.


Predložak:Link FA