Harmonija (glazba): razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Opće uređenje uvoda; obrisan tekst bit će smješten u prikladan članak o glazbenim intervalima
m r2.6.5) (robot Dodaje: tr:Armoni (müzik)
Redak 61: Redak 61:
[[sr:Музичка хармонија]]
[[sr:Музичка хармонија]]
[[sv:Harmoni]]
[[sv:Harmoni]]
[[tr:Armoni (müzik)]]
[[uk:Гармонія музична]]
[[uk:Гармонія музична]]
[[zh:和声]]
[[zh:和声]]

Inačica od 26. listopada 2011. u 01:18

Invertirani a-mol septakord prikazan na klavijaturi

U glazbi, harmonija je izraz koji označava dio glazbene teorije koji se bavi proučavanjem akorda, tj. dva ili više tonova koji zvuče istodobno, njihove međuodnose, progresije, kao i njihovo praktično korištenje. Zvuk u glazbi sastoji se od horizontalne i vertikalne komponente. Dok se horizontalni aspekt glazbe sastoji od onoga što se događa u određenom vremenskom razmaku: melodija, kontrapunkt i ritam, vertikalni aspekt predstavlja ukupnost onoga što se događa u jednom trenutku ili iznimno kratkom vremenskom razmaku. Pojednostavljeno, harmonija se bavi vertikalnim međuodnosom tonova.
Prema srednjovjekovnim tekstovima, naziv harmonija prvi je koristio Pitagora, a prvo temeljito istraživanje harmonije proveo je Jean-Philippe Rameau, koji u knjize iz 1722. godine "Traktat o harmoniji" prvi pokušava normirati akorde i rastumačiti njehove međusobne odnose.[1]


Povijesni razvoj

Od antike do renesanse

Harmonija je riječ grčkog porijekla i u starih Grka označava sporazum, način spajanja ili uravnoteživanja različitosti ili suprotnosti (od harmos = zglob, rame). U njih se taj pojam samo posredno odnosi na glazbu, jer se kroz odnos suzvučnih tonova sagledava kozmička harmonija sfera, tj. harmonija cijelog kozmosa.

Izvori

  1. Petrović, Tihomir. 2008. Od Arcadelta do Tristanova akorda. Hrvatsko društvo glazbenih teoretičara. Zagreb. str. 6. ISBN 978-953-98095-5-1
Nedovršeni članak Harmonija (glazba) koji govori o glazbenoj teoriji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.