Hekata: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinosi)
m Bot: brisanje 42 međuwiki poveznica premještenih u stranicu d:q131575 na Wikidati
Redak 24: Redak 24:
*Zamarovsky, Vojtech: ''Junaci antičkih mitova'', [[Zagreb]], [[1973.]]
*Zamarovsky, Vojtech: ''Junaci antičkih mitova'', [[Zagreb]], [[1973.]]
*''Opća i nacionalna enciklopedija u 20 svezaka'', sv. VIII., Zagreb, 2005. ISBN 953-7224-08-2
*''Opća i nacionalna enciklopedija u 20 svezaka'', sv. VIII., Zagreb, 2005. ISBN 953-7224-08-2
*[https://www.academia.edu/36263886/Marin_Buovac_Prilog_boljem_poznavanju_simbolike_zoomorfnih_recipijenata_iz_anti%C4%8Dke_luke_u_Zatonu_kraj_Nina_-_Toward_better_understanding_of_the_symbolism_of_the_zoomorphic_receptacles_from_the_ancient_port_of_Zaton_near_Nin_Diadora_vol._31_2017 Marin Buovac: Prilog boljem poznavanju simbolike zoomorfnih recipijenata iz antičke luke u Zatonu kraj Nina - Toward better understanding of the symbolism of the zoomorphic receptacles from the ancient port of Zaton near Nin, Diadora, vol. 31, 2017.]



[[Kategorija:Grčki bogovi]]
[[Kategorija:Grčki bogovi]]

Inačica od 1. travnja 2018. u 14:05

Hekata (grč. Hekate, Ἑκάτη, lat. Hecate) je misteriozna božica podzemnog svijeta s tri glave i tri tijela; vladarica čudovišnih bića i čarobnica.

Karakteristike

Hekata utjelovljuje trostruku osobu: na nebu je božica Mjeseca, na Zemlji božica porođaja i omladine, a u podzemnom svijetu vladarica podzemnih sila. Zaštitnica je je magije i tajnih učenja. Prate je sablasti, noćna priviđenja i bijesni psi.[1] Premda je susrećemo na popisu najstarijih grčkih bogova, čini se da je bila maloazijskog podrijetla.

Na vazama je prikazivana kao žena s bakljama, odjevena na jednak način kao Artemida. Kao kip je prikazana u liku tri žene koje stoje jedna do druge, s krunama na glavi.

Hekata se može usporediti i s nordijskom podzemnom božicom Helom.

Mitologija

Hekata pleše kraj oltara na kojem gori vatra, vaza iz Italije

Hekata je jedina kći Titana Perza i njegove žene Asterije[2], a vrhovni ju je bog Zeus obdario velikom moći, ili je dijete Zeusa i Asterije, Nikte koja ju je sama rodila, ili čak Demetre.

Hekatina djeca su u drugim mitovima navedena s drugim roditeljima: Skila, Kirka, Medeja. Medeji je dala dio svoje crne magije.

Hekata je bila na Zeusovoj strani u ratu Titana. U ratu s bijesnim Gigantima se čak i borila - ubila je bakljama jednog diva.

Had je oteo svoju nećakinju Koru i promijenio joj ime u Perzefona, a dok ju je njezina majka Demetra tražila, Hekata joj je pomogla. U podzemlju je Perzefona postala njezina štićenica.

Kad su bogovi pretvorili Hekabu u crnu kuju, ona je postala Hekatina miljenica. Zato su se Hekati žrtvovali psi.

Bilješke

  1. Opća enciklopedija u 20 svezaka, str. 188.
  2. Junaci antičkih mitova, str. 114.

Literatura