Centar za ženske studije Rijeka: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
članak je o centru, a ne o osobi
Nemamo bolji predlozak, treba nam neki za los jezik u izvorima
Redak 1: Redak 1:
{{Površan prijevod}}
{{Pravopis}}
{{Pravopis}}
{{Stilska dorada}}
{{Stilska dorada}}

Inačica od 11. listopada 2021. u 15:26

Centar za ženske studije (skraćeno: CZS Ri) znanstveno-istraživačka je platforma, prostor spajanja znanosti, umjetnosti i aktivizma, te povezivanje studenata, istraživača, znanstvenika, umjetnika, dionika civilnoga društva i angažiranih građana oko tema vezanih uz feminizam, rodnu, kritičku te teoriju seksualnosti. Otvoren je 1. ožujka 2016. godine pri Filozofskom fakultetu u Rijeci[1]

Centar kroz svoj rad doprinosi stvaranju društva jednakih prilika za sve građane, širi svijest o važnosti rodne jednakosti, o ljudskim pravima žena, kao i o pravima drugih ranjivih skupina. Primarni cilj Centra kontinuirano je informiranje i educiranje svih sudionika društvene zajednice, kao i poticanje suradnje među znanstvenicima koji djeluju pri Sveučilištu u Rijeci, na Filozofskom fakultetu u Rijeci, a čiji se znanstveni rad temelji na feminističkim i rodnim teorijama ili se dotiče na njih, bez obzira na disciplinu ili polja znanja (primjerice filologija, psihologija, studiji medija i kulture itd.).

Brigita Miloš, poslijedoktorandica pri Odsjeku za kulturalne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, gdje je zaposlena od 2012. godine, prva je, i za sada jedina, koordinatorica Centra.[2][3]

Tijekom akademske godine 2015./2016. aktivno sudjeluje u inicijativi za pokretanje nekog oblika akademski prepoznatog rodnostudijskog i feminističkog poučavanja i učenja.[4] Inicijativa se okončala uspostavom Centra za ženske studije pri Filozofskom fakultetu u Rijeci (Odluka Senata Sveučilišta u Rijeci o uspostavi  Centra od 1. ožujka 2016.), kao prve akademske ustrojbene jedinice u tom području u Republici Hrvatskoj. 

Ciljevi

  1. Stimuliranje informiranosti, povezanosti i suradnje među znanstvenicima.
  2. Stimuliranje interdisciplinarnog pristupa istraživanju na Sveučilištu u Rijeci.
  3. Povezivanje članova Centra s domaćim i međunarodnim visokoobrazovanim pojedincima.
  4. Omogućavanje zajedničkog predstavljanja i promoviranja znanstvenog i stručnog rada na temu feminističke i rodne teorije seksualnosti te spolnih i rodnih identiteta.
  5. Pokretnaje interdisciplinarnog internetskog časopisa.
  6. Omogućavanje pokretanja kolegija i drugih obrazovnih programa na preddiplomskoj, diplomskoj i/ili poslijediplomskoj razini.

Projekti i programi

  • Kino učionica: Program namijenjen feminističkom i rodnoteorijskom čitanju filma i drugih vizualnih umjetnosti u prostoru Art-kina Croatia u Rijeci. Cilj programa poticanje je dijaloga između studentica kulturalnih studija FFRI, građanki i građana, feministkinja i drugih aktivista, znanstvenika te vizualnih umjetnika. Program je do sredine 2021. imao tri ciklusa: Gledaj mizoginiju, Marginalne i Pogled (P)otpora. Program je financijski podržao SKC i Grad Rijeka.[5]
  • Lady – istraživanje nasilja nad starijim ženama: Istraživački projekt Udruge za pomoć ovisnicima "Vida" Rijeka u partnerstvu s CZS Ri. Kroz kvalitativno istraživanja putem fokus skupina, studije slučaja i medijske analize diskursa nastojalo se doprijeti do boljeg razumijevanja fenomena nasilja nad starijim ženama. [6]
  • HOOD – humano obrazovanje, odgovorno društvo. U sklopu projekta udruga LORI je kroz partnerstvo s CZS Ri, Udrugom Pariter i SOS pokrenula kolegij "Rod, seksualnost i identiteti – od opresije do ravnopravnosti".[7][8] Ovo je prvi kolegij na Sveučilištu u Rijeci koji kroz metodu društveno korisnog učenja povezuje teme ljudskih prava, LGBTIQ+ tematike, rodno uvjetovanog nasilja, rodne ravnopravnosti, feminističke i rodne teorije te teorije seksualnosti. Metoda društveno korisnog učenja podrazumijeva povezivanje zajednice s visokoobrazovnom ustanovom, a studenti svojim angažmanom na kolegiju postaju nositelji društvenih promjena u lokalnoj zajednici. Projekt je financiran sredstvima iz Europskog socijanog fonda.

Izvori

  1. Filozofski fakultet – Centar za ženske studije. arhiva.ffri.uniri.hr. Pristupljeno 25. rujna 2021.
  2. Filozofski fakultet – Odsjek za kulturalne studije. www.ffri.uniri.hr. Pristupljeno 25. rujna 2021.
  3. UNIRI | Brigita Miloš. portal.uniri.hr. Pristupljeno 25. rujna 2021.
  4. Feminizam i akademija: Inicijativa za pokretanje Centra za ženske studije u Rijeci – VoxFeminae. voxfeminae.net. Pristupljeno 25. rujna 2021.
  5. Kino učionica – prostor za dijalog u lokalnoj zajednici – VoxFeminae. voxfeminae.net. Pristupljeno 25. rujna 2021.
  6. Završna konferencija projekta "Lady" – istraživanje nasilja nad starijim ženama – VoxFeminae. voxfeminae.net. Pristupljeno 25. rujna 2021.
  7. Za rod, spol, seks i seksualnost od jeseni će pokušati zapaliti riječke studente na novom kolegiju. Srednja.hr. 18. lipnja 2019. Pristupljeno 25. rujna 2021.
  8. Rod, seksualnost, identiteti – od opresije do ravnopravnosti. UNIRI. 2. listopada 2019. Pristupljeno 25. rujna 2021.

Vanjske poveznice