Roman o Ruži: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Ygraine (razgovor | doprinosi)
m Romansa ruže premješteno na Roman o Ruži: Ispravan naziv.
malo sređeno
Redak 1: Redak 1:
[[Image:BodleianDouce364Fol8rRomanRoseMirthGladnessLeadDance.jpg|thumb|275px|Mirth i Gladness vode ples u ovoj minijaturi iz ''Romanse ruže''. Izvor knjižnica Bodleian (MS Douce 364, folio 8r).]]
[[Image:BodleianDouce364Fol8rRomanRoseMirthGladnessLeadDance.jpg|thumb|275px|Mirth i Gladness vode ples u ovoj minijaturi iz ''Roman o ruži''. Izvor knjižnica Bodleian (MS Douce 364, folio 8r).]]
'''''Romansa ruže''''' ([[francuski jezik|fra.]] '''''Roman de la Rose''''') je francuska srednjovjekovna pjesma, alegorija sna temeljena na tradiciji [[dvorska ljubav|dvorske ljubavi]]. Pjesma, zepočeta oko [[1235]]. na francuskome jeziku, sadrži 22,000 stihova i svrstana je u ritmičkim parovima. Više od 300 manuskriptnih verzija djela su i danas sačuvana. Autor prvih 4,000 redaka pjesme je [[Guillaume de Lorris]]. Taj dio govori o pjesnikovoj ljubavi prema mladoj ženi koja je simbolizirana, u njegovom snu, kao ruža u vrtu koji predstavlja seoski život. Zaljubljenik doživljava niz beznadani i nade, no nije u mogućnosti da konzumira svoju ljubav. Pjesmu je dovršio [[Jean de Meun]] (oko [[1240]]. - [[1305]].). Dovšio ju je kasnije i u skroz drugačijem duhu. I de Meun je nastavio alegoriju sna, no koristio je pjesmu kao vozilo za iznošenje velike količine informacija o srednjovjekovnom životu i misli. Unatoč tim degresijama, pjesma je bila jako popularna i utjecajna kako u [[Francuska|Francuskoj]], tako i u [[Engleska|Engleskoj]], gdje je [[Geoffrey Chaucer]] preveo oko trećinu pjesme.
'''''Roman o ruži''''' ([[francuski jezik|fra.]] '''''Roman de la Rose''''') je francuska srednjovjekovna pjesma, alegorija sna temeljena na tradiciji [[dvorska ljubav|dvorske ljubavi]]. Pjesma, zepočeta oko [[1235]]. na francuskome jeziku, sadrži 22,000 stihova i svrstana je u ritmičkim parovima. Više od 300 manuskriptnih verzija djela su i danas sačuvana. Autor prvih 4,000 redaka pjesme je [[Guillaume de Lorris]]. Taj dio govori o pjesnikovoj ljubavi prema mladoj ženi koja je simbolizirana, u njegovom snu, kao ruža u vrtu koji predstavlja seoski život. Zaljubljenik doživljava niz uspona i padova, no nije u mogućnosti da konzumira svoju ljubav. Pjesmu je dovršio [[Jean de Meun]] (oko [[1240]]. - [[1305]].). Dovšio ju je kasnije i u skroz drugačijem duhu. I de Meun je nastavio alegoriju sna, no koristio je pjesmu kao vozilo za iznošenje velike količine informacija o srednjovjekovnom životu i misli. Unatoč tim degresijama, pjesma je bila jako popularna i utjecajna kako u [[Francuska|Francuskoj]], tako i u [[Engleska|Engleskoj]], gdje je [[Geoffrey Chaucer]] preveo oko trećinu pjesme.


==Galerija==
==Galerija==

Inačica od 6. kolovoza 2007. u 12:23

Mirth i Gladness vode ples u ovoj minijaturi iz Roman o ruži. Izvor knjižnica Bodleian (MS Douce 364, folio 8r).

Roman o ruži (fra. Roman de la Rose) je francuska srednjovjekovna pjesma, alegorija sna temeljena na tradiciji dvorske ljubavi. Pjesma, zepočeta oko 1235. na francuskome jeziku, sadrži 22,000 stihova i svrstana je u ritmičkim parovima. Više od 300 manuskriptnih verzija djela su i danas sačuvana. Autor prvih 4,000 redaka pjesme je Guillaume de Lorris. Taj dio govori o pjesnikovoj ljubavi prema mladoj ženi koja je simbolizirana, u njegovom snu, kao ruža u vrtu koji predstavlja seoski život. Zaljubljenik doživljava niz uspona i padova, no nije u mogućnosti da konzumira svoju ljubav. Pjesmu je dovršio Jean de Meun (oko 1240. - 1305.). Dovšio ju je kasnije i u skroz drugačijem duhu. I de Meun je nastavio alegoriju sna, no koristio je pjesmu kao vozilo za iznošenje velike količine informacija o srednjovjekovnom životu i misli. Unatoč tim degresijama, pjesma je bila jako popularna i utjecajna kako u Francuskoj, tako i u Engleskoj, gdje je Geoffrey Chaucer preveo oko trećinu pjesme.

Galerija

Izvori

  • Microsoft Encarta 2006., članak Roman de la Rose, Le

Vanjske poveznice

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima stranicu o temi Roman o Ruži

Predložak:Stub-knjiž