Socijalistička Autonomna Pokrajina Vojvodina: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 9: Redak 9:
{{Države SFRJ}}
{{Države SFRJ}}


[[Kategorija:Države i autonomne pokrajine druge Jugoslavije]]
[[Kategorija:Države i autonomne pokrajine druge Jugoslavije|Vojvodina]]

Inačica od 2. studenoga 2007. u 21:07

Socijalistička Autonomna Pokrajina Vojvodina bila je autonomna pokrajina SFRJ u sastavu Srbije. Nakon raspada, Miloševićeva režima je ukinuta autonomija, ali je opet obnovljena.

Na prvoj skupštini izaslanika Vojvodine 31. srpnja 1945. dogovoreno je da se Vojvodina proglasi autonomnom pokrajinom u sastavu Srbije. Odluku je prihvatio i potvrdio AVNOJ. Prvi je ustav donesen u veljači 1974. Prema tom ustavu vojvodina je autonomna socijalistička samoupravna demokratska društveno-politička zajednica radnih ljudi i građana i ravnopravnih naroda i narodnosti, zasnovana na vlasti i samoupravljanju radničke klase i svih radnih ljudi. S obzirom na sastav stanovništva, dotični je ustav zajamčio da su službeni jezici srpskohrvatski, mađarski, slovački, rumunjski i rusinski. Tako je i danas, ali su razdvojeni hrvatski i srpski.

Vojvodina je imala iste ovlasti kao i republike, imala je skupštinu, predsjedništvo, izvršno vijeće i vrhovni sud.

Gospodarstvo je bilo relativno dobro razvijeno, a Vojvodina je svrstana u razvijeni dio Jugoslavije. Glavna djelatnost prehrambena industrija, a eksploatacija nafte i zemnog plina počela je 1956.