Santalolike

Izvor: Wikipedija
Santalolike
Santalum album, ilustracija
Santalum album, ilustracija
Sistematika
Carstvo: Plantae
Divizija: Tracheophyta
Razred: Magnoliopsida
Nadred: Santalanae
Red: Santalales
R. Br. ex Bercht. & J. Presl

Santalolike (lat. Santalales), veliki biljni red koji je dobio ime po rodu korisnog, mirisnog vazdazeleniog drveća, santal (Santalum) iz Indije i Australije. Neke vrste (Santalum album) uvezene su u mnoge države gdje joj pogoduje klima kao što su Tajland, Nepal, Kina, Madagaskar i mnogi otoci.

Jedini je u nadredu Santalanae.[1] Redu pripada sedam porodica s više od 2 300 vrsta. od kojih je 30 vrsta ugroženo.

Porodice[uredi | uredi kôd]

  1. Familia Erythropalaceae Planch. ex Miq. (39 spp.)
    1. Erythropalum Blume (1 sp.)
    2. Maburea Maas (1 sp.)
    3. Heisteria Jacq. (35 spp.)
    4. Brachynema Benth. (2 spp.)
  2. Familia Strombosiaceae Tiegh. (20 spp.)
    1. Scorodocarpus Becc. (1 sp.)
    2. Strombosia Blume (11 spp.)
    3. Diogoa Exell ex Mendonça (2 spp.)
    4. Engomegoma F.J.Breteler (1 sp.)
    5. Tetrastylidium Engl. (2 spp.)
    6. Strombosiopsis Engl. (3 spp.)
  3. Familia Octoknemaceae Tiegh. (14 spp.)
    1. Octoknema Pierre (14 spp.)
  4. Familia Coulaceae Tiegh. (3 spp.)
    1. Minquartia Aubl. (1 sp.)
    2. Coula Baill. (1 sp.)
    3. Ochanostachys Mast. (1 sp.)
  5. Familia Ximeniaceae Horan. (13 spp.)
    1. Malania Chun & S. K. Lee (1 sp.)
    2. Curupira G. A. Black (1 sp.)
    3. Ximenia L. (10 spp.)
    4. Douradoa Sleumer (1 sp.)
  6. Familia Aptandraceae Miers (34 spp.)
    1. Cathedra Miers (6 spp.)
    2. Anacolosa (Blume) Blume (15 spp.)
    3. Phanerodiscus Cavaco (3 spp.)
    4. Chaunochiton Benth. (3 spp.)
    5. Hondurodendron C.Ulloa, Nickrent, Whitef. & D.L.Kelly (1 sp.)
    6. Harmandia Pierre ex Baill. (1 sp.)
    7. Ongokea Pierre (1 sp.)
    8. Aptandra Miers (4 spp.)
  7. Familia Olacaceae Juss. ex R.Br. (55 spp.)
    1. Ptychopetalum Benth. (4 spp.)
    2. Olax L. (37 spp.)
    3. Dulacia Vell. (13 spp.)
    4. Petalocaryum Pierre ex A. Chev. (1 sp.)
  8. Familia Balanophoraceae Rich. (56 spp.)
    1. Subfamilia Balanophoroideae Engl.
      1. Tribus Balanophoreae Engl.
        1. Balanophora J. R. Forst. & G. Forst. (25 spp.)
      2. Tribus Langsdorffieae Schott & Endl.
        1. Langsdorffia Mart. (4 spp.)
        2. Thonningia Vahl (1 sp.)
      3. Subfamilia Sarcophytoideae Engl.
        1. Sarcophyte Sparrm. (2 spp.)
        2. Chlamydophytum Mildbr. (1 sp.)
      4. Subfamilia Lophophytoideae Engl.
        1. Lophophytum Schott & Endl. (5 spp.)
        2. Ombrophytum Poepp. (7 spp.)
        3. Lathrophytum Eichler (1 sp.)
      5. Subfamilia Helosoideae Tiegh.
        1. Helosis Rich. (3 spp.)
        2. Corynaea Hook. fil. (1 sp.)
        3. Rhopalocnemis Jungh. (1 sp.)
        4. Ditepalanthus Fagerl. (1 sp.)
      6. Subfamilia Scybalioideae Engl.
        1. Scybalium Schott & Endl. (4 spp.)
  9. Familia Misodendraceae J. Agardh (8 spp.)
    1. Misodendrum Banks & Sol. ex G. Forst. (8 spp.)
  10. Familia Schoepfiaceae Blume (52 spp.)
    1. Schoepfia Schreb. (27 spp.)
    2. Quinchamalium Molina (20 spp.)
    3. Arjona Comm. ex Cav. (5 spp.)
  11. Familia Mystropetalaceae Hook. fil. (3 spp.)
    1. Mystropetalon Harv. (1 sp.)
    2. Dactylanthus Hook. fil. (1 sp.)
    3. Hachettea Baill. (1 sp.)
  12. Familia Loranthaceae Juss. (1077 spp.)
    1. Subfamilia Nuytsioideae Tiegh.
      1. Nuytsia R. Br. (1 sp.)
    2. Subfamilia Loranthoideae Eaton
      1. Tribus Gaiadendreae Tiegh.
        1. Atkinsonia F. Muell. (1 sp.)
        2. Gaiadendron G. Don (3 spp.)
      2. Tribus Elytrantheae Danser
        1. Peraxilla Tiegh. (2 spp.)
        2. Alepis Tiegh. (1 sp.)
        3. Lepeostegeres Blume (10 spp.)
        4. Lysiana Tiegh. (8 spp.)
        5. Loxanthera (Blume) Blume (1 sp.)
        6. Elytranthe (Blume) Blume (8 spp.)
        7. Trilepidea Tiegh. (1 sp.)
        8. Amylotheca Tiegh. (5 spp.)
        9. Cyne Danser (7 spp.)
        10. Decaisnina Tiegh. (28 spp.)
        11. Macrosolen Blume (37 spp.)
        12. Septemeranthus L.J.Singh (1 sp.)
        13. Lepidaria Tiegh. (9 spp.)
        14. Lampas Danser (1 sp.)
        15. Thaumasianthes Danser (1 sp.)
      3. Tribus Psittacantheae Horan.
        1. Subtribus Tupeinae Nickrent & Vidal-Russ.
          1. Tupeia Cham. & Schltdl. (1 sp.)
        2. Subtribus Notantherinae Nickrent & Vidal-Russ.
          1. Notanthera (DC.) G. Don (1 sp.)
          2. Desmaria Tiegh. (1 sp.)
        3. Subtribus Ligarinae Nickrent & Vidal-Russ.
          1. Ligaria Tiegh. (2 spp.)
          2. Tristerix Mart. (13 spp.)
        4. Subtribus Psittacanthinae Engl.
          1. Tripodanthus (Eichler) Tiegh. (3 spp.)
          2. Psittacanthus Mart. (133 spp.)
          3. Aetanthus (Eichler) Engl. (18 spp.)
          4. Passovia Karst. ex Klotzsch (25 spp.)
          5. Oryctanthus (Griseb.) Eichler (17 spp.)
          6. Maracanthus Kuijt (3 spp.)
          7. Dendropemon (Blume) Rchb. (33 spp.)
          8. Cladocolea Tiegh. (28 spp.)
          9. Struthanthus Mart. (102 spp.)
          10. Pusillanthus Kuijt (2 spp.)
          11. Panamanthus Kuijt (1 sp.)
          12. Peristethium Tiegh. (17 spp.)
          13. Phthirusa Mart. (24 spp.)
          14. Oryctina Tiegh. (7 spp.)
      4. Tribus Lorantheae Rchb.
        1. Subtribus Ileostylinae Nickrent & Vidal-Russ.
          1. Ileostylus Tiegh. (1 sp.)
          2. Muellerina Tiegh. (5 spp.)
        2. Subtribus Loranthinae Engl.
          1. Cecarria Barlow (1 sp.)
          2. Loranthus L. (2 spp.)
          3. Hyphear Danser (4 spp.)
        3. Subtribus Amyeminae Nickrent & Vidal-Russ.
          1. Baratranthus (Korth.) Miq. (4 spp.)
          2. Sogerianthe Danser (5 spp.)
          3. Benthamina Tiegh. (1 sp.)
          4. Amyema Tiegh. (95 spp.)
          5. Dactyliophora Tiegh. (2 spp.)
          6. Diplatia Tiegh. (3 spp.)
          7. Distrianthes Danser (2 spp.)
          8. Helicanthes Danser (1 sp.)
          9. Papuanthes Danser (1 sp.)
        4. Subtribus Scurrulinae Nickrent & Vidal-Russ.
          1. Scurrula L. (27 spp.)
          2. Taxillus Tiegh. (35 spp.)
        5. Subtribus Dendrophthoinae Nickrent & Vidal-Russ.
          1. Helixanthera Lour. (40 spp.)
          2. Dendrophthoe Mart. (33 spp.)
          3. Tolypanthus (Blume) Blume (7 spp.)
          4. Trithecanthera Tiegh. (5 spp.)
        6. Subtribus neopoisan
          1. Vanwykia Wiens (2 spp.)
          2. Socratina Balle (3 spp.)
          3. Plicosepalus Tiegh. (13 spp.)
          4. Bakerella Tiegh. (16 spp.)
        7. Subtribus Emelianthinae Nickrent & Vidal-Russ.
          1. Phragmanthera Tiegh. (35 spp.)
          2. Moquiniella Balle (1 sp.)
          3. Oliverella Tiegh. (3 spp.)
          4. Erianthemum Tiegh. (16 spp.)
          5. Globimetula Tiegh. (13 spp.)
          6. Emelianthe Danser (1 sp.)
          7. Pedistylis Wiens (1 sp.)
          8. Spragueanella Balle (2 spp.)
        8. Subtribus Tapinanthinae Nickrent & Vidal-Russ.
          1. Oedina Tiegh. (4 spp.)
          2. Berhautia Balle (1 sp.)
          3. Tapinanthus Blume (30 spp.)
          4. Englerina Tiegh. (26 spp.)
          5. Actinanthella Balle (2 spp.)
          6. Agelanthus Tiegh. (56 spp.)
          7. Oncocalyx Tiegh. (11 spp.)
          8. Oncella Tiegh. (4 spp.)
          9. Loranthella S.Blanco & C.E.Wetzel (5 spp.)
          10. Septulina Tiegh. (2 spp.)
  13. Familia Opiliaceae Valeton (39 spp.)
    1. Tribus Agonandreae Engl.
      1. Agonandra Miers ex Benth. (10 spp.)
      2. Gjellerupia Lauterb. (1 sp.)
    2. Tribus Anthoboleae Bartl. ex Spach
      1. Anthobolus R. Br. (4 spp.)
      2. Champereia Griff. (1 sp.)
      3. Melientha Pierre (1 sp.)
      4. Yunnanopilia C.Y.Wu & D.Z.Li (1 sp.)
    3. Tribus Opilieae Benth.
      1. Lepionurus Blume (1 sp.)
      2. Urobotrya Stapf (8 spp.)
      3. Cansjera Juss. (3 spp.)
      4. Pentarhopalopilia (Engl.) Hiepko (4 spp.)
      5. Opilia Roxb. (2 spp.)
      6. Rhopalopilia Pierre (3 spp.)
  14. Familia Comandraceae Nickrent & Der (2 spp.)
    1. Geocaulon Fernald (1 sp.)
    2. Comandra Nutt. (1 sp.)
  15. Familia Thesiaceae Vest (358 spp.)
    1. Buckleya Torr. (4 spp.)
    2. Osyridicarpos A. DC. (1 sp.)
    3. Thesium L. (345 spp.)
    4. Chrysothesium (Jaub. & Spach) Hendrych (4 spp.)
    5. Lacomucinaea Nickrent & M. A. García (1 sp.)
    6. Austroamericium Hendrych (3 spp.)
  16. Familia Cervantesiaceae Nickrent & Der (19 spp.)
    1. Cervantesia Ruiz & Pav. (2 spp.)
    2. Jodina Hook. & Arn. (1 sp.)
    3. Acanthosyris (Eichl.) Griseb. (6 spp.)
    4. Pyrularia Michx. (2 spp.)
    5. Pilgerina Z. S. Rogers, Nickrent & Malécot (1 sp.)
    6. Staufferia Z. S. Rogers, Nickrent & Malécot (1 sp.)
    7. Okoubaka Pellegr. & Normand (2 spp.)
    8. Scleropyrum Arn. (4 spp.)
  17. Familia Santalaceae R. Br. (66 spp.)
    1. Exocarpos Labill. (25 spp.)
    2. Omphacomeria (Engl.) A. DC. (1 sp.)
    3. Myoschilos Ruiz & Pav. (1 sp.)
    4. Antidaphne Poepp. & Endl. (9 spp.)
    5. Lepidoceras Hook. fil. (2 spp.)
    6. Eubrachion Hook. fil. (2 spp.)
    7. Santalum L. (17 spp.)
    8. Elaphanthera N. Hallé (1 sp.)
    9. Osyris L. (6 spp.)
    10. Nestronia Raf. (1 sp.)
    11. Rhoiacarpos A. DC. (1 sp.)
  18. Familia Nanodeaceae Nickrent & Der (2 spp.)
    1. Mida A. Cunn. ex A. Cunn. (1 sp.)
    2. Nanodea Banks ex C. F. Gaertn. (1 sp.)
  19. Familia Amphorogynaceae (Stauffer ex Stearn) Nickrent & Der (87 spp.)
    1. Daenikera Hürl. & Stauffer (1 sp.)
    2. Amphorogyne Stauffer & Hürl. (3 spp.)
    3. Choretrum R. Br. (6 spp.)
    4. Spirogardnera Stauffer (1 sp.)
    5. Leptomeria R. Br. (20 spp.)
    6. Phacellaria Benth. (6 spp.)
    7. Dufrenoya Chatin (11 spp.)
    8. Dendrotrophe Miq. (9 spp.)
    9. Cladomyza Danser (19 spp.)
    10. Dendromyza Danser (11 spp.)
  20. Familia Viscaceae Batsch (577 spp.)
    1. Korthalsella Tiegh. (30 spp.)
    2. Arceuthobium M. Bieb. (29 spp.)
    3. Viscum L. (111 spp.)
    4. Notothixos Oliv. (8 spp.)
    5. Ginalloa Korth. (9 spp.)
    6. Phoradendron Nutt. (263 spp.)
    7. Dendrophthora Eichler (127 spp.)

Sinonimi:

  • Amphorogynaceae Nickrent & Der = Santalaceae
  • Anthobolaceae Dumort. = Opiliaceae
  • ?Aptandraceae Miers
  • Arceuthobiaceae Tiegh. = Santalaceae
  • Arjonaceae Tiegh. = Schoepfiaceae
  • Bifariaceae Nakai = Santalaceae
  • Canopodaceae C. Presl = Santalaceae
  • Cansjeraceae J. Agardh = Opiliaceae
  • Cathedraceae Tiegh. = Aptandraceae
  • Cervantesiaceae Nickrent & Der = Santalaceae
  • Chaunochitonaceae Tiegh. = Aptandraceae
  • Comandraceae Nickrent & Der = Santalaceae
  • Dactylanthaceae Takht. = Balanophoraceae
  • Dendrophthoaceae Tiegh. = Loranthaceae
  • Elytranthaceae Tiegh. = Loranthaceae
  • Eremolepidaceae Tiegh. ex Kuijt = Santalaceae
  • Exocarpaceae J. Agardh = Opiliaceae
  • Gaiadendraceae Tiegh. ex Nakai = Loranthaceae
  • Ginalloaceae Tiegh. = Santalaceae
  • Hachetteaceae Doweld = Balanophoraceae
  • Harmandiaceae Tiegh. = Aptandraceae
  • Heisteriaceae Tiegh. = Erythropalaceae
  • Helosaceae Endl. = Balanophoraceae
  • Langsdorffiaceae Tiegh. ex Pilg. = Balanophoraceae
  • Lepidocerataceae Nakai = Santalaceae
  • Lophophytaceae Schott & Endl. = Balanophoraceae
  • Mystropetalaceae Hook. f. = Balanophoraceae
  • Nanodeaceae Nickrent & Der = Santalaceae
  • Nuytsiaceae Tiegh. = Loranthaceae
  • ?Octoknemaceae Soler.
  • Osyridaceae Raf. = Santalaceae
  • Phoradendraceae H. Karst. = Santalaceae
  • Sarcophytaceae A. Kern. = Balanophoraceae
  • Scorodocarpaceae Tiegh. = Strombosiaceae
  • Scybaliaceae A. Kern. = Balanophoraceae
  • Tetrastylidiaceae Tiegh. = Strombosiaceae
  • Thesiaceae Vest = Santalaceae
  • Viscaceae Batsch = Santalaceae
  • Ximeniaceae Horan. sinonim za →Olacaceae
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Na Zajedničkom poslužitelju postoje datoteke vezane uz: Santalolike
Logotip Wikivrsta
Wikivrste imaju podatke o: Santalales

Izvori[uredi | uredi kôd]

  1. Itis pristupljeno 30. svibnja 2022