Prijeđi na sadržaj

Santarém

Koordinate: 39°14′N 8°41′W / 39.233°N 8.683°W / 39.233; -8.683
Izvor: Wikipedija
Santarém

Panorama grada
DržavaPortugal
RegijaAlentejo
OkrugOkrug Santarém
freguesiasAbitureiras, Abrã, Achete, Alcanede, Alcanhões, Almoster, Amiais de Baixo, Arneiro das Milhariças, Azóia de Baixo, Azóia de Cima, Casével, Gançaria, Marvila (Santarém), Moçarria, Ourém, Pernes, Pombalinho, Póvoa da Isenta, Póvoa de Santarém, Romeira, Santa Iria da Ribeira de Santarém (Santarém), São Nicolau (Santarém), São Salvador (Santarém), São Vicente de Paul, Tremês, Vale de Figueira, Vale de Santarém, Vaqueiros, Várzea
Osnivanje1095.

Vlast
 • GradonačelnikFrancisco Moita Flores

Površina
 • Ukupna560,2 km²
Koordinate39°14′N 8°41′W / 39.233°N 8.683°W / 39.233; -8.683

Stanovništvo (2005.)
 • Urbano područje31 022[1]
 • Metropolitansko područje63 630
(113,58 /km²)

StranicaCâmara Municipal de Santarém
Zemljovid
Santarém na zemljovidu Portugala
Santarém
Santarém
Santarém na karti Portugala

Santarém je grad od 31.022 stanovnika[1] i istoimena općina u sredini Portugala, u Regiji Veliki Alentejo administrativni centar okruga Santarém.

Zemljopisne karakteristike

[uredi | uredi kôd]

Santarém je udaljen 88 km od Lisabona, u pravcu sjeveroistoka, leži u aluvijalnoj ravnici rijeke Tajo, s njene desne strane. Okolica Santaréma je poljoprivredni kraj, tako da je većina privrednih aktivnosti u gradu vezana uz preradu i prodaju poljoprivrednih proizvoda.

Povijest

[uredi | uredi kôd]

Postoje brojne legende vezane za nastanak Santaréma, jedna od najpoznatijih je priča o vizigotskoj ranokršćanskoj svetici sv. Iriji (ili Ireni), koja je mučenički ubijena u Tomaru (tadašnjoj Nabantiji), čije je tijelo neoštećenu doplovilo do Santaréma. U njezinu čast je dotadašnje latinsko ime grada - Scalabis, promijenjeno u Sancta Irene, od kojeg je vremenom izvedeno današnje ime Santarém.

Osnivanje grada pripisuje se Rimljanima, koji su zauzeli to područje u 2. st. pr. Kr., i izgradili naselje Scalabis, koji je bio važno trgovačko središte na rijeci Tajo, i administrativni centar jedne od njihovih regija Conventus Escalabitanus tadašnje Lusitanije.

Nakon njih došli su Zapadni Goti, a nakon njih u 8. st. Mauri, za njihove vladavine Santarém je postao važan kulturni centar. Brojne prominentni maurski intelektualci rođeni su ili su živjeli u tadašnjem Santarému (ili Šantarinu kako su ga zvali Mauri), između ostalih; pjesnik i povjesničar Ibn Bassam (umro 1147.) i pjesnik Ibn Sara (1043.1123.).

Pogled na most preko rijeke Tajo

Razdoblje maurske dominacije trajalo je do 15. ožujka 1147. kad je portugalski kralj Alfonso I. uspio osloboditi grad. Po kronici iz tog vremena - De expugnatione Scalabis, Afonso je raspolagao s malo vojnika, međutim njima je uspjelo da se pod okriljem noći popnu po zidinama grada, i neopaženi otvore vrata. Zauzimanje Santaréma, i nešto kasnije iste te godine - Lisabona je s vojne točke gledišta, bilo presudno za portugalsku rekonkvistu.

Nakon oslobođenja Santarém, je dobio na važnosti zbog svog položaja, tako da su u njemu održani brojni - Cortesi (zasjedanja feudalnih parlamenata). Kralj Fernando I., osobito je volio Santarém i izabrao je franjevački samostan za mjesto svog pokopa (njegov grob se danas nalazi u Muzeju Carmo u Lisabonu, kamo je premješten). Tad je Santarém bio jedan od najvažnijih gradova središnjeg Portugala, a to dokazuje velik broj samostana i kraljevskih rezidencija (porušenih u potresu) od kojih su ostali samo tragovi, na prostoru današnje katedrale. I pored razornog potresa, u gradu je ostalo dosta gotičkih građevina, zbog toga Santarém zovu prijestolnica portugalske gotike.

Pogled na Torre das Cabaças

Za vrijeme velikih portugalskih pomorskih pothvata i ekspanzije u 15. st., mnoge od budućih ekspedicija poput osvajanja Ceute (1415.) planirane su u kraljevskoj rezidenciji u Santarému. Mnoge tadašnje značajne ličnosti sahranjene su po santarémskim crkvama; markiz Pedro de Meneses, prvi portugalski guverner[2]Ceute (od 1415.1437.), pokopan je u veličanstvenoj gotičkoj grobnici u crkvi - Igreja da Graça. U istoj je crkvi pokopan i Pedro Alvares Cabral, moreplovac koji je otkrio Brazil 1500.

Nakon tog sretnog razdoblja, Santarém je tijekom sljedećih stoljeća počeo stagnirati, veliki potres iz 1755. koji je pogodio centralni Portugal, teško je razorio grad, i to je bio definitivni kraj napretka Santaréma. U drugoj polovici 19. st. Santarém je dobio brojna poboljšanja u infrastrukturi; vodovod, kanalizaciju, plin, rasvjetu i mostove preko rijeke Tajo.

Znamenitosti Santaréma

[uredi | uredi kôd]
  • Maurska utvrda (Porta do Sol), nalazi se na brežuljku iznad rijeke Tajo, od nje su danas ostali samo fragmenti zidina, a njen teren pretvoren je u park.
  • Crkva sv. Milosti (Igreja da Graça), izgrađena je 1380. u portugalskom gotičkom stilu, pod uticajem samostana iz Batalhe. Nju krasi veličanstveni glavni portal s rozetom (jedinstvenom u svijetu, jer je isklesana iz jednog kamenog bloka). U njoj je pokopan prvi guverner Ceute Pedro de Meneses (umro 1437.) i njegova žena, u veličanstvenoj gotičkoj grobnici,[2] tu je pokopan i Pedro Alvares Cabral, moreplovac koji je otkrio Brazil, ali u daleko skromnijem grobu pored glavne kapele.
  • Franjevački samostan (Convento de São Francisco) izgrađen u prvoj polovici 13. st., temeljno obnovljen u 14. st. s romaničko- gotičkom crkvom i gotičkim klaustrom.
  • Samostan klarisa (Convento de Santa Clara) iz 13. st, taj ženski samostan je lijepi primjer portugalske gotike.
  • Crkvu sv. Ivana Alporajskog (Igreja de São João de Alporão) izgradili su između 12. – 13. st. Hospitalci. Ona je sjajan primjer prijelazne arhitekture, s romaničkim portalom i gotičkim lukovima i glavnom kapelom, danas je u njoj smješten Arheološki muzej.
  • Santaremsku katedralu (Sé-Catedral), izgradili su u 17. st. u manirističkom stilu isusovci za svoje potrebe, na terenu stare kraljevske rezidencije. Nakon njihova protjerivanja iz Portugala sredinom 18. st., služila je kao crkva za obližnje sjemenište, sve do 1970-ih kad je postala katedrala. Crkva ima raskošne oltare od manirizma do baroka, i iluzionističke freske po stropu.
  • Crkva sv. Stjepana - ili Svetog čuda (Igreja do Santissimo Milagre) čuvena je među vjernicima zbog svoje relikvije iz 13. st.
  • Toranj Cabaças (Torre das Cabaças), bio je dio gradskih zidina, danas se u njemu nalazi Muzej vremena, s eksponatima za prikaz i računanje vremena.

Rast stanovništva općine Santarém

[uredi | uredi kôd]
stanovništvo Santaréma od 1801. do 2004.
1801. 1849. 1900. 1930. 1960. 1981. 1991. 2001. 2004.
37304 15425 41994 54701 63777 62896 62621 63563 64124

Gradovi prijatelji

[uredi | uredi kôd]

Santarém je ima ugovore o prijateljstvu sa sljedećim gradovima;

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. a b 2005 population estimates for cities in Portugal (engleski). mongabay. Pristupljeno 8. studenoga 2011.
  2. a b El tumulo de don Pedro de Meneses en Santarem (portugalski). Pristupljeno 8. studenoga 2011.

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Santarém